Bir dünya cenneti Göcek Muğla

9 Haziran 2019 Pazar, Göcek Muğla…

Sabah kahvaltımızı konakladığımız Club Onat Garden’da yaptıktan sonra yaklaşık 12 km uzaklıktaki Göcek’e hareket ediyoruz. Belde merkezinde bulduğumuz bir otoparka arabamızı bıraktıktan sonra Göcek sahiline indiğimizde Yat turizminin başkenti olduğunu çoktan ilan etmiş bir görüntü karşıladı bizi.

Günübirlik turlar için teknelere yerleşenler, özel yatlarına nevale götürenler, limandan ayrılmak için iplerini çekenler renkli bir görüntü oluşturuyordu.

Muğla’nın Fethiye İlçesi’ne bağlı olan Göcek’le ilk tanışmamız 1999 yıllarına kadar gider. Bir arkadaşımızın teknesi ile üç dört gün günlük bir mavi tura çıkarak, her biri cennetten birer köşe olan Fethiye koylarını gezmiştik. Ölüdeniz, Marmaris, Turunç, Kabak ve Göcek’ten sonra Cennet Koy’da demir atmıştık bir gece.

Türkiye‘de  mavi yolculuk denildiğinde akla gelen ilk yerlerden biri olan Göcek, Fethiye Körfezi’nin içerisinde, doyumsuz masmavi deniz ile yemyeşil orman dokusunun bütünleştiği, şehir hayatından uzaklaşmak isteyenlerin buluşma noktası.

Bu koylardan birine demirlediğinizde doğa, yıldızlar ve sadece siz oluyorsunuz. Kaldığınız koy sizin oluyor. Bundan daha büyük bir zenginlik yok demişti tekne sahibi arkadaşımız. İnsanlar arınmak ve doğa ile bütünleşmek için buralara geliyor.

Türkiye’de ve dünyada ekonomik olarak üst düzey sporcuların, ünlülerin ziyaret ettiği, tatilini yaptığı çok özel bir yer. Doğası, denizi, sakinliği, el değmemiş koyları Göcek’i cazibe merkezi haline getiriyor.

Fethiye’nin 30 km kuzeybatısında, Fethiye Körfezi’nin en korunaklı limanlarından biri olan Göcek, Alaçatı, Bodrum gibi popüler turizm merkezlerinin aksine tüketim kültürünün daha az uğradığı, benzer bir tatilci kitlesinin yıllardır düzenli olarak gidip geldiği bir tatil merkez olarak biliniyor Göcek.

Share Button