Mart 1951’de Bulgaristan Karagözler Köyünden başlayan gönüllü göç yolculuğumuzda; Edirne Göçmen Misafirhanesinde yapılan dağıtımda şansımıza Elbistan köylerinden biri düşmüştü. Gerek ekonomik gerekse sosyolojik olarak uyum sağlayamayınca mevsimlik işçi olarak Çukurova yöresine gitmek zorunda kalmıştık. Yaşar Kemal’in Çukurova’sında yaklaşık bir yıl mevsimlik işçi olarak çalıştıktan sonra, 1952 yılında Bakanlar kurulunca Türk vatandaşlığına kabul edilmiş, iskânımız da Niğde Misli Köyü’ne yapılmıştı.

Misli ‘de ikinci yıla girmek üzereydik. Bu arada benim yaşım 9 kardeşiminki de 8’e merdiven dayamıştı. Okula başlama çağımız gelmiş, geçmek üzereydi. Hatırladığım kadarıyla köyde tek odalı bir öğretmen evinin de bulunduğu iki derslikli bir ilkokul vardı. Okulun Başöğretmenliğini de yapmakta olan bir öğretmenin bulunduğunu anımsıyorum. Misli İlkokulu’na kaydımızın yapılması gerekiyordu. Babam çalışmak için Osmaniye’ye gitmişti. Başımızın çaresine bakmak zorundaydık. Bereket okuldaki Başöğretmen bu tür durumlara alışık olduğundan, köy muhtarının da yardımıyla ilkokul çağındaki bütün çocukların kaydını yapmış, okumanın erdemini saatlerce anlatmıştı.

Sanıyorum 1953 Eylül ayının son haftasında okula başladık. Başlangıçta ayakkabımız yoktu. İç çamaşırımızın olmadığı kara şalvarlarımız ve mintanlarımız vardı. Defter kalem gibi gerekli kırtasiye malzemelerinin de kaydımızı yapan öğretmenimiz tarafından sağlandığını hatırlıyorum. Nasıl sağladığı konusunda hala hiçbir fikrim yok. Belki de Köy Enstitüsü kökenli o yıllardaki öğretmenlerimiz kendi maaşlarıyla bu tür girdileri sağlıyorlardı. Her ne olursa olsun, ekonomik yönden sıfırı tüketmiş olan biz köy çocuklarının yardımına koşmuşlardı her zaman. Onlara minnet borçluyuz…

Kuraklık nedeniyle Misli’de geçim sağlayamayınca Adana Osmaniye’de ikinci sınıfı, Mersin de üçüncü ve dördüncü sınıfları, Niğde Bor kazasında beşinci sınıfın iki ayını, geri kalan öğrenimimizi de tekrar Misli Köyü’nde tamamlamak zorunda kalmıştık.

İlkokulu dört değişik yerleşim yerinde, oldukça güç koşullar altında bitirmiştik. Anılarımı İlkokul Yılları adı altında paylaşmak istedim.

Share Button