Yanlışlıkla bir ekspres trene binmiş ve bilmediğim bir kasabada trenden inmek zorunda kalmıştım. Hava kararmakta iken sığındığım bir kahvehanede yorgun, kızgın ve moralsiz olarak beklerken, Musa emmi dediğim misafirperver birinin evinde bir gece konuk olmuştum. Sabah kahvaltısından sonra, istasyondaki hareket memurluğunda bulunan emanet bürosuna tahta bavulumu bırakıp, perona çıktığımda, sıra dışı bir trenin perona yaklaşmasıyla başlayan olaylardan söz etmiştim geçen yazılarımda.

Oldukça yaşlı birinin,trenden inen orta yaşlı birini karşılarken ”Hoş geldin dedeciğim.” sözleriyle başlayan şaşkınlık ve Bay Tompkins’le tanışmamla birlikte gelişen olayları anlatmıştım. Kasbadaki tepelerle binaların eğilip, bükülmelerini hayretle karşılamış ve bir rölativite kentinde olduğumuzu  Rüyada olduğumu zannettiğim bu rölativite kentinde ışığın hızının 15 km/saat olduğunu; trenlerin ve özel tasarımlanmış bisikletlerin bu hıza kolaylıkla ulaşabildiklerini görmüştüm.

İstasyon hareket memurluğuna yakın olan saat kulesinin altında bulunan şişman polisin, bisikletine binip pedal çevirmeye başladığında bana göre inceldiğini gördükten sonra ben de diğer bisiklete binerek pedal çevirmiş ve kendimde herhangi bir değişiklik görmemiştim.

Kasabanın diğer ucundaki saat kulesine ulaştığımda, Bay Tompkins’le karşılaşmış ve ondan; bir gözlemciye göre rölativistik hızda hareket eden cisimlerin, hareket doğrultusunda boy kısalmasına uğrayacağını öğrenmiştim.Bisiklet ve üzerinde bulunan ben, bana göre hareketsiz kaldığımdan, ben de herhangi bir değişiklik olmamıştı. Ancak, bana göre hareketli olan yolun boyu kısalmıştı.

Yeni bazı sorularıma yanıt istememe fırsat kalmadan, yaşlı torunuyla birlikte el sallayan Bay Tompkins’in arkasından bakakalmış ve rastgele dolaşmıştım.Rölativistik hıza ulaşabildiğim bisikletle gelirken yolun uzunluğu alabildiğine kısalmıştı. Yaya olarak dönmeyi düşündüğüm istasyon hareket memurluğunun oldukça uzakta olduğunun ayırdına vardım birden. Üstelik, buraya gelirken kullandığım özel tasarımlı bisikleti de yerine, ilk kulenin dibine bırakmalıydım.

Beklediğim trenimi kaçırmamak için, kuledeki saat ile kolumdaki saati kontrol ettim. Her ikisi de saat 12.00 yi gösteriyordu. Rahatladım, trenimin gelmesine vakit vardı, telaşlanmam yersizdi. Bisiklete binerek pedal çevirmeye başladım ve kolumdaki saate göre, beş dakikada, 12.05 te hareket memurluğunun yanındaki saat kulesine ulaşarak, bisikleti ilk aldığım yere bıraktım. Kafamı kaldırıp saat kulesindeki saate baktığımda ise saatin 12.30 olduğunu gördüm.

İlk saat kulesindeki saat ile kolumdaki saat 12.00 yi gösterirken harekete geçmiş; kolumdaki saate göre 12.05 te, kuledeki saate göre 12.30 da yolculuğum sona ermişti. Tam, kolumdaki saat bozuldu mu acaba? sorusunu kendime soracaktım ki Bay Tompkins’in açıklamaları aklıma geldi.Rölativistik hızlarda ve hız değişmelerinde, canlı ya da cansız bütün maddelerin hareket ve titreşimleri yavaşlıyordu. Bay Tompkins’in genç kalmasının sırrı da burada yatıyordu. Bisiklet pedalını çevirirken rölativistik hıza ulaşmiş ve kolumdaki saatim yavaş çalışmıştı. Bu arada benim biyolojik fonksiyonlarım da yavaş çalıştığından, daha az yaşlanmıştım.

İstasyondaki perona doğru yürüdüğümde, yaşlı torunuyla birlikte Bay Tompkins’i gördüm. Birlikte seyahat konusunda torununu ikna edememiş olmanın sıkıntısı vardı üzerinde. Selamlaştık, sorum olup olmadığı konusunda soran gözlerle baktı bana. Anlamıştım.”Anlattıklarınız çok ilginç ve uygulama fırsatını buldum burada.” dedim. ”Hayrola, gidiyormusunuz yine, beni de götürür müsünüz?” dedim. ”Olmaz, sen ailenin yanına gidiyorsun, benim trenim rölativistik yapıya sahip ve bambaşka dünyalara götürüyor beni.” dedikten sonra, ucu görünen trenine bakarak, kendi kendine mırıldandı.”Bir dahaki gelişimde torunumu göremeyeceğim büyük ihtimalle. Keşke götürebilseydim.”

Bay Tompkins’in bindiği tren anında kayboldu. Doğru dürüst el sallama fırsatını bile yakalayamamıştık. Bay Tompkins’in yaşlı torunu da el sallayarak uzaklaştı. Yine yalnız kalmıştım.Bakalım hangi sürprizlerle karşılaşacaktım…

http://www.youtube.com/watch?v=Xa14nk3woww

6,646 total views, 1 views today

Share Button