Fatih Korusu Doğa Kültür Merkezi-İstanbul

 

İstanbul Boğazı’nın inci gerdanlıklarından ikincisi olan Fatih Sultan Köprüsü’nden Anadolu yakasına geçerken, köprü bitiminin hemen sağında ve oldukça yüksek bir tepede dalgalanan devasa Ay-Yıldızlı bayrağımızın yerini hep merak etmiştim. İnternet yardımıyla edindiğim bilgiler, bayrağımızın Tema-Koç Doğa Kültür Merkezi’nin yer aldığı Fatih Korusu içerisinde olduğunu gösteriyordu. İlk fırsatta bu yeri öğrenmeye çalışıp, ziyaret etmek istedim. Sonrasında da, hem yalnız olarak hem de eşim ve arkadaşlarımızla birçok kez ziyaret ettim. Son olarak 29 Nisan 2017 Cumartesi günü ziyaret ettim.

Fatih Parkı İstanbul

Fatih Korusu; Beykoz İlçesi’nin Kavacık Semtindeki Otağtepe ’de bulunuyor. Kartal yuvasına benzettiğim Fatih Korusu, İstanbul Boğazı’nın panoramik fotoğraflarını çekmek için en ideal yerlerden biri.  İstanbul Boğazı ile Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nü kuş bakışı olarak görmemizi sağlayan bu arazi ‘’Fatih Parkı’’ olarak da biliniyor. Gerekli bilgilerle donandıktan sonra Fatih Korusu’na ulaşmanın en kestirme yolunu aradım ve rotamı belirledim. Göktürk-Beşiktaş-Üsküdar-Anadoluhisarı en uygun rota oldu.

Fatih Parkı İstanbul

Anadoluhisarı’ndan bir durak önce, Marmara Üniversitesi durağında indim. Yürüyerek Göksu Deresine ulaştım. Daha önceki bir yazı dizisinde Venedik Kanallarına benzettiğim Göksu Deresi çevresini dolaşarak yeni fotoğraflarını çektim. Köprüyü geçince, sağ tarafta yer alan Setüstü Sokak aracılığı ile Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi’ne ulaşmak istiyorum. Otağtepe deniz seviyesinden bir hayli yukarıda. Eğimi de oldukça büyük olan cadde ve sokaklardan yürümek zorundayım. Setüstü Sokak beni İnönü Caddesi’ne, İnönü Caddesi de Doğal Sokak aracılığı ile TEMA-Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi’nin bulunduğu Fatih Korusu’na götürüyor. Girişteki levhada ‘’ TEMA-Vehbi Koç’’ sözcükleri kaldırılmış her ne hikmet ise. Sadece Fatih Korusu Doğa Kültür Merkezi yazısı yer almıştı levhada.

Fatih Parkı İstanbul

Fatih Korusu’na girer girmez bir bilgilendirme levhası ile karşılaşıyorum. Ayrıca Fatih Korusu’nun restorasyonunda sponsor olan Koç Holding’in kurucusu Vehbi Koç’un büstü de girişte yer alan ögelerden biri. Hemen önümde güller ve geniş bir çevrede iyi düzenlenmiş bir koruluk ilgimi ve dikkatimi çekiyor. Bilgilendirme levhasından öğrendiğime göre Fatih Korusu’nda; Heliport, Vehbi Koç Anıtı, Nilüfer Gölü, Manolya Terası, Servi Terası, Erguvan Terası, Meşe Terası ve WC bulunuyor.

Fatih Korusu Beykoz İstanbul

Koruda ilerliyorum. Sağ tarafında Fatih Sultan Köprüsü ile bağlantılı olan çevre yolu yer alıyor. Çok yoğun bir trafik akışının gürültüsü kulaklarımıza geliyor. Yolun öbür tarafında, kuzeyinde ise Kanlıca’nın önemli mekânlarından biri olan Mihrabat Korusu yer almakta. Fotoğraf çekerek köprü ayaklarına doğru ilerliyorum. Köprünün Rumeli ayağının sağ tarafında, çok uzaklardan görülebilen devasa Ay-Yıldızlı bayrağımız var. Sonradan öğrendiğime göre; TCK 17. Bölge Müdürlüğü Köprü Güçlendirme işi Kontrol Şubesi içinde bulunan bir direkte dalgalanıyormuş.

Fatih Parkı İstanbul

Bir süre daha ilerleyince bütün güzelliği ve görkemiyle Boğaziçi ve Fatih Sultan Mehmet Köprüsü karşıma çıkıyor. Boğaziçi’nin karşı tarafında, Rumeli yakasında; Rumelihisarı, Levent ve Maslak semtleri ile gökdelenleri görülüyor. Büyüleniyorum adeta ve bir süre kendimden geçerek, bu muhteşem panoramik manzarayı seyrediyorum.

Fatih Parkı İstanbul

Bu gün Cumartesi… Hava da açık, güneşli ve ılık… Sanki herkes burada, ortam kalabalık ve seyir teraslarından panoramik fotoğraflar çekmek oldukça zor. Sabırla bekleyerek fotoğraf çekilecek yerlere yanaşıyor ve baharın da gelmesiyle Cennete dönen ortamın fotoğraflarını çekiyorum.

Fatih Parkı İstanbul

Boğaziçi’nin Rumeli yakasında, köprü ayağının solunda Borusan Holding Perili Köşkü, biraz daha solunda Rumelihisarı Kalesi ve kuleleri ile Aşiyan mezarlığı ve arka taraflarda Boğaziçi Üniversitesi fotoğraf karelerimizde yerini alıyor. Köprü ayağının sağ tarafına baktığımızda ise Emirgan Semti, Sakıp Sabancı Müzesi ve Emirgan Korusu fotoğraf karelerimize giriyor.

Fatih Korusu Beykoz İstanbul

Boğaziçi’nin tekrar Anadolu yakasına geçelim… Sol tarafımızda Anadoluhisarı, Göksu Deresi, Sabancı Öğretmenevi, Küçüksu Kasrı, Cemile Sultan Korusu, Kandilli ve Üsküdar yer almakta. Sağ tarafımızda ise Mihrabat Korusu ve Kanlıca bulunmakta… Büyülenmiş bir halde bu güzel ve gizemli görüntüleri kendimden geçerek dakikalarca seyrediyorum.

Fatih Parkı İstanbul

İstanbul Boğazı’nın en muhteşem manzaralarından birine sahip olan Fatih Korusu’nun 80 000 m2 yeşil alanı ile birlikte 4 000 metre uzunluğa ulaşan yürüyüş ya da koşu yolunun bulunduğunu öğreniyorum. Proje kapsamında sahaya 16.500 adet, estetik değeri yüksek ağaç fidanı dikilmiş olup, sahada yürüyüş yolları, çim ve çiçek alanları, seyir terasları, yapay gölet bulunmaktadır. Proje 2001 yılında tamamlanmış olup, düzenli olarak bakım ve kontrolleri yapılmaktadır. Tema Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi, Avrupa Konseyi’nin 50. yıl kutlamaları nedeniyle düzenlenen Avrupa Ortak Miras Kampanyası’na kabul edilmiş. Parkın bu aşamaya gelmesinde büyük katkıları olan Koç Holding ile TEMA Vakfını da anımsatmak yerinde olur diye düşündüm.

Fatih Parkı İstanbul

Ankara Üniversitesi’nden Prof. Dr. Yüksel Öztan’ın hazırladığı proje kapsamında, 1998 yılında TEMA-Koç Holding işbirliğinde çalışmalara başlanmış ve iki yılda bitirilmiş. Ancak, bu günkü durumuna gelebilmesi için 5 yıl emek verilmesi gerekmiş. Koç Holding’in katkılarıyla Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı’nca (TEMA) yapılan “Tema-Vehbi Koç Doğa Kültür Merkezi” 2000 yılında törenle açılmış. Açılışta konuşan Rahmi Koç, erozyonun bir ülke için en tehlikeli tabiat olaylarından biri olduğunu ifade vurgulayarak, Türkiye’de erozyon sonucu her yıl 1,5 milyon ton toprak kaybedilmektedir.

Fatih Parkı İstanbul

Bunun da, Kocaeli ve Bursa illerini 30 santimetre kalınlıkta kaplayacak miktarda verimli bir arazinin yok olması anlamına gelmektedir. Bunun önüne geçilmediği takdirde Türkiye’nin daha da hızlı çölleşeceğini anlatan Koç, ömrünü erozyonla mücadeleye adayan TEMA Başkanı Hayrettin Karaca’nın çalışmalarıyla bu konuda önemli kazanımlar elde edildiğini kaydettikten sonra, Hayrettin Karaca’ya teşekkür etmiştir. 

Fatih Korusu Beykoz İstanbul

Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Başkanı Hayrettin Karaca da, dünya nüfusu arttıkça tarım ürünlerinin azaldığına dikkati çekerek, “Geleceğin en korkunç silahı, biyolojik silahlar değil, buğday olacaktır. Buğday azlığı ya da buğdayın giderek azalması toplumların en önde gelen sorunlarından biridir” diye konuşmuştu. Bir ülkenin toprağının verimli olmasının o ülkeyi bağımsız kılacağını, ülkeye sosyal barışı ve toplumsal mutluluğu getireceğini anlatan Karaca, “Topraklarımızı bereketli kılmak için verdiğimiz mücadele ülkemizin bağımsızlık mücadelesidir” demiştir.

Fatih Parkı İstanbul

Dönemin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ali Müfit Gürtuna her iki kuruluşa teşekkür etmiş. İçinde Osmanlı hanımlarından Fatma Sultan için yapılan köşk ve sarnıcın bulunduğu bu arazinin TEMA tarafından yapılmadan önce harap bir halde olduğunu ifade ederek, her iki kuruluş tarafından “İstanbul’a nadide bir köşe kazandırıldı.’’ Demiştir.

Fatih Korusu Beykoz İstanbul

Bu bilgileri de anımsayarak Boğaziçi kıyısından ayrılıyor ve Nilüfer Gölet’ine gidiyorum. Üzerine bir de nostaljik köprü yapılmış. Birden yıllar öncesine, 1964’lü yıllara, Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi bahçesindeki Nilüfer havuzuna gittim. Derslerden sonra kafa dağıtmak için bu havuzun çevresindeki banklara oturur, nilüferlere bakar ve gelecekteki hayallerimiz üzerinde konuşurduk…

Fatih Korusu Beykoz İstanbul

1,597 total views, 1 views today

Share Button