Alaçatı Port Çeşme

 

Üç gündür Çeşme’deyim. Çeşme, şifalı sıcak sularının yanı sıra olağanüstü sayılabilecek kalitede kumun, güneşin ve berraklığın kucaklaştığı şirin bir tatil beldesidir. İzmir’in 94 km. batısında, kendi adını taşıyan yarımadanın en ucunda kurulmuştur. Gemiciler tarafından küçük liman diye adlandırılmıştır. Zamanla çoğalan ve buz gibi suların aktığı çeşmelerinden dolayı da yöreye Çeşme denilmiştir.

Yıllardır Çeşme’nin en popüler mekanı olan Alaçatı Limanı ve çevresinde konuşlanmış olan eğlence mekanlarını merak eder dururdum. Kısmet bu yıla, 2016 yılının Eylül ayının ikinci haftası başlangıcı olan 8  Eylül  günü imiş.

Çeşme Ovacık Koylarından birine kuşbakışı bakan bir sitede konaklamaktayım. Karşımda muhteşem ve sakin görüntüsü ile Ege denizi ve bir kurşun atımı ilerde de Sakız Adası bulunmakta. Bulunduğum site Çeşme Marina’dan yaklaşık 12 km uzaklıkta…

Koylara hakim yerlerde kurulmuş olan sitelerde; değişik renk, koku ve biçimleriyle bir zakkumlar imparatorluğu hâkim neredeyse. Begonvil ve zakkumların dışında taflan, sardunya, yasemin, kekik gibi kokuları kendimizden geçmemizi sağlayan çiçeklerin yanı sıra fıstık çamları, asmalar, serviler, incir, zeytin, nar ve sakız ağacı da yer almakta.

alacati-cesme-izmir

Rehberim olan kayınbraderim saat 11,15 civarında arabasıyla beni konaklama yerinden alıyor. Sitenin yaklaşık 8 km kuzey doğusunda bulunan Alaçatı Surf Paradise Clup’a 20 dakikada ulaşıyoruz. 1995 yılında kurulmuş olan Clup, Türkiye’de batı kıyılarının en iyi rüzgarına sahip Alaçatı kıyılarında kurulmuş. Başlangıçtan ileri seviyelere kadar her türlü öğrenciyi kabul eden kuruluş, 5 ayrı dilde eğitim veren elemanlara sahip. Klüp çevresinde kamp alanları, dinlenme tesisleri, beacler ve eğlence mekanları da bulunmakta. Yetkililerden bilgi alıyor, fotoğraflarımızı çekiyoruz ve Alaçatı Port’a gitmek üzere ayrılıyoruz.

 

Öküz, Şımarık, Zilly gibi Çeşme’nin en ünlü eğlence yerlerinin bulunduğu Alaçatı Port, yeme-içme ve eğlencenin en mükemmel yerlerinden biri olarak biliniyor. Yenilen enfes kabak çiçekleri, mezeler ve balıktan sonra Öküz, Şımarık ya da Zilly’de sabaha kadar sürecek müzik ve dans eşliğinde gecenizi sonlandırabilirsiniz dediler yetkililer.

alacati-cesme-izmir-001

Alaçatı’da hayata geçirilen en önemli projelerden biri hiç tartışmasız Port Alaçatı olsa gerek diyor bilgisine başvurduğumuz yetkililer. Fransa’da Port Girmaud, Costa Brava’da Rosas, Avsturalya’da Sanctuary Cove gibi yerlerde örneklerini gördüğümüz bu proje, denizle iç içe yaşamayı ve evinin önüne teknesini bağlamayı sevenler ile yatçıları buluşturuyor. Ayrıca marinası, restoranları, eğlence yerleri, Alaçatı butik otelleri, fitness salonu, spa merkezi ile tam bir yaşam alanı Alaçatı Port.

 

Çeşme yarımadası yatçılık açısından önemli bir yer. Alaçatı ise hiç dinmeyen rüzgarıyla dünyada sayılı sörf merkezlerinden biri. Port Alaçatı projesi ile yörenin tam bir marina-kente dönüştüğü görülüyor. Meraklısı bilir, bu ortamı sağlayabilmek için toprak hafriyatla kazınıp, deniz içeri alınarak bir kanal kent yaratılmış ve yaratılmaya devam ediyor. Alaçatı’nın denize bakan bu yüzü hem sörf cennetinin içinde yer alıyor hem de Alaçatı şehir merkezine yakınlığıyla sosyal hayatla iç içe olmayı sağlıyor.

 

Port Alaçatı Marina’nın restoranları ve eğlence mekanları ile de göz kamaştırıyor. Çeşme Marina’da olduğu gibi, burada bulunan restoranlar da sadece yatçılara değil geniş bir müşteri kitlesine hitap ediyor.

 

Ferdi Baba Alaçatı Port’daki favori lezzet duraklarından biri. Sıcak- soğuk mezelerin, salataların ve tabii ki deniz mahsüllerinin en tazesi burada. Enfes manzarası da yemeğinize eşlik ediyor. Balık kavurma, yoğurtlu balık kebap, şarap soslu ahtapot, kalamar tava ve deniz mahsullu makarna denemenizi tavsiye ederiz diyor Ferdi Baba çalışanları. Balıkçı Niyazi (Port Balık) ve Balıkçı Hasan Alaçatı Marina’da deniz mahsulü tadabileceğiniz diğer lezzet noktaları. Kısacası rakı- balık severler için Alaçatı Port doğru adres… Yemekten sonra, “Gece uzun, eğlenmeye devam edelim” derseniz; Club 29, Tren, Öküz, Zilly ya da Albüm Club gibi mekanlardan birini tercih edebilirsiniz. Alaçatı Port ile ilgili yeterli bilgiler alınıp, fotoğraflar çekildikten sonra konaklama yerimize dönüyoruz.

Alaçatı Port Çeşme

Alaçatı Port Çeşme

Alaçatı Port Çeşme

Alaçatı Port Çeşme

Alaçatı Port Çeşme

Alaçatı Port Çeşme

1,629 total views, 9 views today

Share Button