ÖZLEYİŞ

gülüşümü ıslattım -kar yağdı bütün gün-

                  daha yağsın

                          kar yağsın bütün otellerin üstüne

                                              üstüne üstüne bütün otellerin

                          kar yağsın

lacivert gözlerine seniha’nın

hiç bitmesin, yağsın

     karla dolsun göğsünün katedrali

          avluya düşen org uyansın

                 özlemim sanadır, varsın

                      kar yağsın, daha yağsın

                              seni arındırıncaya kadar.

                                                                         NAZIM HİKMET

Bu gün 01 Ocak 2012. yepyeni bir yıl ve yepyeni bir başlangıç insanlık için. Bu nedenle, Bir ”Dünya Şairi” olan Nazım Hikmet’in dizeleriyle günce’mi yazmak istedim.

Dini inanış, kültür, sosyal yapı ve etnik yapıları ne olursa olsun, bütün insanların mutlu olmaya hakları var. Sosyal güvenceye, yaşama hakkına, insanca muameleye hakları ya da haklarımız var. 2012 ve sonraki yıllarda bunların gerçekleşmesi en büyük dileğimiz.

Sabah kalkıp, penceremden dışarı bakınca, dileklerimin gerçekleşeceği iyimserliğine kapıldım. Çünkü penceremden lapa lapa yağan karı görmüştüm. Milyarlarca litrelik suyun atmosfer çevrimine girmesini haber veriyordu lapa lapa yağan kar.Toprak sevgilisine kavuşuyor ve kana kana içmek için, lapa lapa yağan karı bekliyordu.

Yağan kar demek, suyun atmosfer çevrimine girmesi demek .Yağan kar demek, küresel ısınmanın etkilerini azaltmak demek. Yağan kar  demek, toprağın üzerine yorgan örtmek ve don olaylarından korumak demek.Yağan kar demek, bolluk ve bereket demek. Bolluk ve bereket demek ise barış ve kardeşlik, insanca yaşamak demek.

Yukarıda sıraladığım iyi dileklerimin iyimserliği içinde, fotoğraf makinemi kaparak dışarıya fırladım. Lapa lapa yağan karı seyreder ve fotoğraflarken içimin sevinçle dolduğunu hissettim.Bu sevincimi sizlerle paylaşmak istedim.

 

Yerküresinde yaşamakta olan bütün canlılara yaşama hakkı, sosyal güvence ve barınma hakkı, kardeşlik ve barış içinde yaşama hakkı, özgürce düşünme ve davranış hakkı dileklerimi sunmak istiyorum.

Ulaşabileceğim herkese, Ankara Konutkent 2 sitesinden sevgilerimi ve iyi dileklerimi sunuyor, mutlu yıllar diliyorum.

Share Button