4 Aralık 2016 Pazar…

Hattuşa Astyra Resort’taki odamızda yaptığımız bir kahvaltıdan sonra rotamızı Akçay’a çevirdik. Ataları İzmir Bergama kökenli olan eşim, çocukluğunda bu yöreleri gezdiğini, denizlerine girdiğini, çay bahçelerinde oturup çay içtiğini söylemişti. Hem nostalji takılmak hem de benim 1989 yıllarında öğrencim olan Cem Güneri’yi görmek istemiştik. Müzik eğitiminde uzmanlaşan Cem Güneri, Andromeda Web&Müzik Hizmetleri işletmecisi olarak Akçay’da görev yapmakta…

akcay-edremit-26

Akçay Cumhuriyet Meydanı Sarı Kız Anıtı

Akçay, Edremit ilçesine bağlı bir mahalle olup, Edremit merkeze 8 kilometre uzaklıktadır. Kaz Dağları’nın eteklerinde kurulu olan Akçay, küçük bir turizm kasabası iken günümüzde betonlaştığını görmekteyiz. Tesellimiz sahile paralel olarak bizi izleyen Kazdağları…

akcay-edremit-29Sahil yolu ile Akçay’a giderken solumuzda yükselen Kazdağları İlyada ve Odisse destanını çağrıştırıyor bizde…Yaşar kemal’in ”Bir Ada Hikayesi”üçlemesinde ”İda” adıyla tanıdığım Kazdağları beni heyecanlandırıyor. İda sözcükleriyle ilk kez, 1958-61 yılları arasında İvriz İlköğretmen okulunda, okul kütüphanesinden aldığım Homeros’un  İlyada ve Odysseia adlı eserinde rastlamıştım.  

Kazdağı ‘nın binlerce yıl öncesinden gelen adı İda ‘dır. Türklerin Anadolu’ya yerleşmesi ile zaman içinde İda adı Kazdağı’na dönüşmüştür. İda’nın sözcük anlamı üzerinde kesin bir uzlaşma olmadığını söylüyor yetkililer. Yok olmuş bir Anadolu dilinden geldiğini söyleyenler olduğu gibi, Yunan dilindeki “ide-düşünce” sözcüğü ile özdeş sayan, ağaç ya da orman anlamına geldiğini savlayan da vardır. İda-İdaia adının Kybele’nin bir sıfatı olduğunu ileri süren görüşler vardır. Edremit Körfezi’nin bir adınında İdaion olması, bu son tezi desteklemektedir. Özellikle Homeros’un İlyada adlı destanında İda adı çokça geçer ve daima “hayvanların anası” ya da “kaynağı bol İda” olarak tanımlanır.

Kazdağları

Kazdağları

İzmir Çanakkale yolunda İzmir’e doğru yaklaşık 3 km sonra Akçay kavşağına ulaştık. Kavşaktan yaklaşık 700 metre sonra da Cumhuriyet Meydanı arkasında bulunan Pehlivanoğlu Akçay şubesinden alış veriş yapmaları için eşimle birlikte bize katılan Rukiye’i market yanında bıraktım. Arabayı park etmek üzere Çamlıyol Caddesi’nde ilerlerken Cem Güneri’nin işyerini gördüm. Arabayı park edip, geri dönerken kapalı olduğunu gördüğüm Andremoda’yı daha sonra ziyaret etmek üzere ben de Pehlivanoğlu alış veriş merkezine gittim.

akcay-edremit-15

Akçay Kordon Boyu

Alış veriş tamamlandıktan sonra eşimle Rukiye Aktaş pazarına gidince ben de sahil bandında yürüyüşe çıkarak yöreyi tanımaya ve fotoğraflamaya başladım. Akçay iskelesinden Kazdağlarının panoramik fotoğraflarını çektikten sonra Cumhuriyet Meydanı’na ulaştım. Meydandaki Atatürk heykelinin yanı sıra Sarı Kız anıtı dikkatimi çekti. Anıtın yanındaki bir panoda Sarı Kız efsanesi anlatılıyordu. Sarı kız ve kazları yörenin vazgeçilmezleri olarak her yerde karşımıza çıktı.

akcay-edremit-24

Akçay Cumhuriyet Meydanı

akcay-edremit-48Saat 14,00 sıralarında aradığım Cem Güneri anında beni buldu Cumhuriyet Meydanında…Kucaklaştık…Yaklaşık 26 yıldır görüşmemiştik. 16 yıldır Akçay’da bulunan Cem kendisine iyi bir çevre ve iş edinmiş. Eşimle tanıştırdım. Gezilecek yerler konusunda bizi aydınlattı. Öncelikle Kızılkeçili Köyünü sonra da Zeytinli’yi görmemizin iyi olacağını söyledi. Kızılkeçili’de  İda Nature Otel’i ve Otel’deki Tuz Odası’nı görmemizin ilginç olacağını  işletmecisi Ali Bey’in yardımcı olabileceğini söyledi. Cem’in önerisiyle rotamızı Kızılkeçili’ye çevirdik.

zeytinli-akcay-9

Kızıl Keçili Edremit

Tanıtım broşürlerinde; ”Meşe, karaçam, Kazdağı gürgeni ağaçlarından oluşan ormanlarıyla Kazdağları bölgesini gözünüzün önüne getirin. Rüzgârın sesi kuş cıvıltıları arasında yavaş yavaş temiz havayı içinize çekerek yürüyün. Vadilerinde bisikletle, jeeple dolaşın, uzaktan mis gibi nane kokusu yayan Naneli Pınar’da yüzün. Vadilerin eşsiz güzelliğinde çayınızı yudumlayın, soğuk su kaynaklarından kana kana su için, yanınızda bulunan sevdiğinize sarılın, orman arasında bisiklet turu yapın. Kazdağları Otelleri arasında huzurun temsilcisi olan İda Natura, sizlere muhteşem bir tatil vaat ediyor.


Daha Kazdağları civarına varmadan huzura yaklaştınız, değil mi? Şimdi düşünmeyi bırakın, gözlerinizi açın ve daha düşünerek yaklaştığınız bu huzura ulaşmak için planınızı yapın. İda Natura Kazdağları Butik Otel sizleri Kazdağları içerisinde bulunan en yeşil köylerden Kızılkeçili Köyü‘ne bekliyor.”

Denilen İda Nature Otel’e ulaştık Otelin işletmecisi Ali Bey bizi tuz odaları konusunda ayrıntılı olarak bilgilendirdi. Sonra da bizi 40 dakika süreyle tuz odasına soktu. İlgimi çekti ve araştırmaya karar verdim.

zeytinli-akcay-14

zeytinli-akcay-3Kazdağları aktiviteleri arasında, en önemlilerinden biri Tuz Odaları olmaktadır. Sağlık ve estetik yönünden sizi ve tatilinizi tamamlayacak olan tuz odalarının pek çok faydası bulunmaktadır. Tuz Odalar Cildi yeniler, genleştirir, sindirim ve dolaşım yolu hastalıklarında tedavi edici özellikler taşır. Astım, bronşit gibi solunum yolu hastalıklarında etkili tedavi şekillerinden biridir. Kalp hastalıklarına iyi gelmektedir. Bir kaçına örnek verdiğimiz, Tuz Odaları sağlık konusunda insan vücuduna verdiği destek bütün dünyaca kabul edilmiştir.

zeytinli-akcay-22

Zeytinli Edremit

Otelin kendisini ve bungolovlarını gezdikten sonra, teşekkür ederek rotamızı Zeytinli’ye çevirdik. Kazdağları eteklerinde bulunan Zeytinli, Edremit İlçesine bağlı bir belde olup, Akçay ile Edremit arasındadır. 1990’lı yıllarda Akçay’ın birer tatil köyü olarak yurt çapında tanınmasıyla birlikte, Zeytinli de deniz turizmi açısından önem kazanmış ve giderek gelişmiştir. Zeytinli beldesi adını yörenin en önemli ekonomik faaliyeti olan “zeytin”den alır. Asıl Zeytinli köyü Kazdağı eteklerindedir. Zeytinli köyüne bağlı sahil bandı yazlık konutların yapılmasıyla oluşmuştur.

zeytinli-akcay-26

Zeytinli Edremit

Zeytinli Akçay’a 15 dk. uzaklıkta olup bir dere ile birbirinden ayrılmaktadır. Plajı ve denizi temizdir. Zeytinli sahilinde az sayıda da olsa moteller bulunmakta bunlar sadece yazın hizmet vermekte ve önceden rezervasyon yapılması gerekmektedir. Zeytinli gözde tatil merkezi Akçay’a sadece 2 kilometre uzaklıkta ve bir cok cafe, restoran ve diskoya yürüyüş mesafesindedir.Plajı çok daha temiz ve sakin olduğundan Akçay’a göre tercih sebebidir. Deniz soğuk olmakla birlikte daha az taş ve denizkestanesi ihtiva etmemektedir.

Share Button