Sağlık; gerçek anlamda sağır, dilsiz ve kör olan Fizksel beynimizin; bedenimizi, içinde yaşadığımızı sandığı doğal çevreye mükemmel bir şekilde adapte etmesidir. Bu adaptasyon işlemini ise çevresinden aldığı sinyallere göre gerçekleştirir. İlkel beynimize gönderilecek olan sinyalleri de biz ya da siz belirlersiniz.

 

 

Bizler, yani insanlar ‘’Biyolojik Bir Servet’’in mirasçılarıyız. Bize miras bırakılan muhteşem bir bedenimiz harika bir beynimiz var. Aslına bakarsanız, üç ayrı evrim basamağından devraldığımız ve birlikte hareket eden üç ayrı beynimiz var. Bir portakalın dilimlerini ayırdığımız gibi, sinir sistemi cerrahlarının da birbirinden ayırabildiği farklı üç beynimiz var. Kimyasal ve anatomik açıdan birbirinden farklı oldukları gibi görevleri de birbirinden farklı olan bu üç beynimiz, içinde bulunduğumuz doğal ve sosyal ortama uyum sağlayabilmemiz için birbirleriyle sıkı bir iletişim içindedirler.harika bir üçlü oluşturmaktadırlar.

Cote D'Azur

St. Paul de Vence Cote D’Azur

Kafatasımızın içinde bulunan, üç ayrı evrim basamağından miras olarak devraldığımız beyinlerimizden ilki ‘’Fiziksel Beyin’’ dir. Diğerleri de ‘’Duygusal’’ ve ‘’Zihinsel’’ beyinlerdir. Günümüzde, kafatasımızın dışında, ‘’ Midemizde dördüncü bir beyin mi var?’’ sorusu da gündeme gelmektedir. ABD’deki Columbia Üniversitesi’nden Hücre Bilimi Profesörü Michael Gershon tarafından yapılan açıklamalar bu yeni beyinden söz etmektedir. Psychology Today Dergisi’nin Aralık 2011 sayısına yaptığı açıklamalar göre, midemizdeki bu dördüncü beyin, bir çeşit mide ve bağırsak gurusudur.

Michael Gershon diyor ki, “Midedeki beyin kafatasımızda bulunan beynimizden bağımsız çalışan bir organ, yani ikinci beyindir.Kafatasımızın içi her zaman karanlık; nemli, biraz tuzlu ve ortalama sıcaklığı 37 santigrat derecedir. Bu mekânda bulunan fiziksel beynimiz, gerçek anlamda sağır, dilsiz ve kördür. Koku almanın dışında, içinde yaşadığımız doğal ve sosyal çevre ile hiçbir bağlantısı yoktur. İçinde yaşadığımız doğal ve sosyal çevre ile hiçbir bağı, bağlantısı olmayan Fizksel beynimiz, yalnız ‘’yaşam tarzımız aracılığı ile ilettiğimiz’’ mesajları algılar. Bedenimiz ve beynimiz, ‘’asla ikinci bir şansın tanınmadığı’’ bir doğada evrimleşti. Vahşi Doğa belgesellerinde, evrim basamağını terk edemeyen hayvanlar âleminde bu durum apaçık ortadadır.

Azizi Paul de Vence Cote D'Azur

Azizi Paul de Vence Cote D’Azur

Bir aslanla karşılaşan antiloba, yeterince hızlı koşamıyorsa, aslan tarafından ‘’asla ikinci bir şans’’ tanınmaz. Tanındığı takdirde aslan ve yavruları açlıktan ölecektir.Asla İkinci Bir Şansın Tanınmadığı bir doğada evrimleşen Fiziksel Beynimiz açısından doğa koşulları aynen devam etmektedir.Bedenimiz ve Fiziksel beynimiz, öleceğimiz güne kadar, bizim hala acımasız doğada yaşadığımıza inanacaktır. Milyonlarca yıllık bir evrim sonrasında genlerimize işlemiş olan bu olgunun değişmesi ve genlerimizden ayıklanması için de milyonlarca yıla gereksinme vardır.

Önce, Fiziksel beynimize gönderilecek sinyallerden kötümser olanına bakalım. Aşırı miktarda kalori alıp, hareketsiz kalmak; bedenimiz ve beynimize, kıtlığa doğru hızla yol aldığımız ve büyük ihtimalle hayatta kalamayacağımız sinyalini gönderir. Çünkü aşıra miktarda kalori almak kıtlığa çaredir. Hareketsiz kalmak ise metrelerce kalınlıkta kar bulunan karakışı ya da yıllarca süren kıtlık ve kuraklık zamanlarında vardır.Nedeni ne olursa olsun; aşırı yemek yeme ve hareketsizlik, kıtlık ve ölüm çağrısı yaptığından, bedenimiz, hayati olmayan bütün devrelerini kapatır ve bozulmalarına izin verir.

Le Loubet Marina Cote D'Azur

Le Loubet Marina Cote D’Azur

Bağışıklık sistemi çöker. Metabolizma düzenli çalışamaz hale gelir. Diğer organlarımızın birçoğu devre dışı kalır.Bahar sağlığını yaşamaya karar verirsek; meyve toplayıcı ve avcı atalarımızın torunları olarak sahaya çıkmalıyız. Sabah yürüyüşleri ve aerobik, bedenimiz ve Fiziksel beynimiz tarafından ‘’Bahar Geldi Gül Açıldı, Ruhuma Neşe Saçıldı. Hayat Güzel be Kardeşim. Şimdi gelişme Zamanı’’ biçiminde algılanacaktır. Haydi, hep birlikte ‘’Bahar Sağlığı’’nı yaşamaya karar verelim. Televizyon ve bilgisayarlarımızın karşısından biraz uzaklaşalım ve yürüyüşe çıkalım.

Menton Fransa

Menton Fransa

7,506 total views, 1 views today

Share Button