Sarıgerme Plajları Ortaca Muğla

10 Haziran 2019 Pazartesi, Sarıgerme Ortaca…

Bu günkü gezi programımızda Sarıgerme plajları vardı. Konaklama yerimiz Club Onat Garden’ in 18 km güneybatısında, Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği adıyla işletilen Sarıgerme Plajlarına yaklaşık yarım saatte ulaştık. 20 TL ödeyerek arabamızla giriş yaptık. Bireysel giriş ücretinin 4 TL olduğunu öğrendik bu arada. Her iki tarafında zakkumların ağırlıklı olduğu düzenli bir yoldan geçerek oldukça büyük bir otoparka ulaştık. Giriş ücreti ödendiği için ayrıca otopark ücreti ödenmiyordu.

Arabamızı park ettikten sonra sosyal tesislerin bulunduğu yere doğru ilerliyoruz. Sosyal tesislerinden soyunma kabinlerine, bebek bakım odasından sağlık kabinine, şezlonglarından düş kabinlerine kadar her şey var. Soyunma kabinlerinde elbiselerimizi değiştirerek sahile indik. Yüzlerce şezlong ve şemsiye olabildiğince düzgün sıralanmış ve aralarına tahtadan yürüme yolları yapılmış. Şezlong ve şemsiye ücreti tam gün için 10 TL olarak belirlenmiş. Bir süre sonra gelen görevliye ödüyoruz. Görevli Sarçed çalışanlarından biriydi.

1995 yılında Sarıgerme ’deki siyasi partilerin ilçe teşkilatlarına mensup farklı görüşteki kişilerle sivil toplum kuruluşları tek bir amaca odaklanarak ‘’Sarıgerme Çevre Eğitim Derneği’’ adı altında ‘’Sarçed’’ kuruluşunu oluşturmuşlar. Turizm Bakanlığı’nın pilot proje olarak gösterdiği dernek çalışması sonucunda, sahil düzenlemesi yapılmış ve kumsala büfe, duş, tuvalet, şezlong, şemsiye ve kabinler yapılmış. Sarçed bunlarla da yetinmemiş, çocuk emzirme ve bakım kabini ile sağlık kabinleri de oluşturmuş.

Muğla’nın turizm merkezlerinden biri olan Sarıgerme plajları, Ege sahilindeki el değmemiş kumsalları, ince altın kumları, kumlu zambakları, temiz havası, güzel doğası, su sporları ve hafif sahil şeridi ile ideal bir tatil beldesi olarak biliniyor bütün dünya gezginlerince. Özgürlüğün tadına varacağınız yer diye tanımlıyor bazı gezginler Sarıgerme sahillerini.  Gerçekten de Sarıgerme Türkiye’nin ender sahillerinden saklı cennetlerinden biri. …Plaj mavi bayraklı ve kumsalda endemik yurt dışına çıkışı yasak kum zambaklarıyla oldukça keyifli hissettiriyor kendimizi hala koruyabildiğimiz güzelliklerin oluşuyla…

Sakin, sessiz ve bakir bir kumsalda, bir şarkının nağmelerini dinler gibi tatlı bir rüzgârın sesiyle birleşen denizin dalgalarını dinleyerek, hayaller kurarak özgürlüğün doyumsuz tadına varacağınız cennetten bir köşe… En az 7 km uzunlukta ve neredeyse 100 metreyi bulan geniş bir kumsalda olduğunuzu hayal edin. !00 metrelik kumsalı geçerek giriyorsunuz orta soğukluktaki berrak denize. Yaklaşık 20 metre ilerledikten sonra boy veriyor deniz. Bu nedenle çocuklar ve çocuklu aileler için keyif verici. Yüzme meraklısı yetişkinler ise biraz hayal kırıklığı yaratabilir. Ben ve eşim hayal kırıklığına uğramadık. Yasal alan sınırına kadar yüzdük. Az daha unutuyordum. En az üç cankurtaran görev yapıyordu.

Denizden çıkıp, soğuk bir şeyler içtikten sonra sıra D vitamini almaya geldi. D vitamini için günde 15 dakika güneşe çıkın demekte olan doktorların tavsiyesine uymak gerekir. D vitamini, kalsiyum ve fosforun emilimiyle kemik ve dişlerin güçlenmesini sağlayan, çocukların gelişimi için gerekli bir vitamindir. Yağda erime özelliğine sahip olan D vitaminin en önemli özelliği kalsiyum metabolizmasını denetlemek ve düzenlemektir. Diğer taraftan, yarı deniz içinde yarı kumda yürümek de oldukça yararlıdır. Ayaklarımıza doğal masaj yapan, kâh iri kum taneleri üzerine basarak kâh denizin serin sularına bırakarak adeta dans eder gibi yürüdük 15 dakika…

Oldukça sağlıklı ve keyifli bir gün geçirdik Sarıgerme plajlarında. Darısı sizlerin başına…

Share Button