Selimiye Camii ve Arasta Çarşısı

Osmanlı İmparatorluğu’nun 19.yüzyıla kadar olan döneminde Edirne, çarşı ve hanlar bakımından, en gelişmiş ve en zengin illerden biri olmuştur. Bu çarşılardan biri de Selimiye Arastası ya da Arasta Çarşısı’dır. Arasta, çarşılarda aynı cins malı satan esnafın bulunduğu bölüm olarak bilinir.

Evliya Çelebi’ye göre çarşı; ucuz, özensiz ve ucuz ayakkabı yapıp, satan esnaf anlamına gelen kavaflara ayrılmıştır. Bu nedenle, kavaflar çarşısı olarak da bilinir. Günümüzdeki Arasta Çarşısında her türlü turistik eşya satılmaktadır. Üçüncü Murat’ın Selimiye Camii’ne gelir olmak üzere, Mimar Davud’a, Selimiye Camisinin sağ tarafındaki yamacına yaptırılmıştır.

Selimiye Camisini görmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin yaptıkları alış verişler kente büyük ekonomik katkı sağlamaktadır. Çarşı 73 kemerli olup, boyu 225 metredir. İçinde 124 dükkân barındıran çarşının 4 kapısı bulunmaktadır.

Çarşının ortasındaki kubbe ‘’Dua Kubbesi’’ olarak bilinir. Çarşının açıldığı her sabah dükkan sahipleri bu kubbenin altında toplanarak, hakkaniyete uygun iş yapacaklarına dair yemin edip, dua ederlerdi. İlk yapımında bu çarşının üstü kurşunla örtülüymüş.

Yapılan bir tamirde Arasta’nın üstünden kurşunları alınıp yerlerine kiremit konmuş ve satılan kurşunların parası yapının tamirine harcanmış.  Son Balkan Savaşında düşman mermileri ile iki yerinden yıkılan Edirne’nin bu güzel ve tarihi çarşısı, restore edilerek günümüzde gezilip görülmesi gereken yerlerden biri olmuştur.  

Cami avlusuna geçit veren küçük kapıdan başka Selimiye arastasının üç kapısı daha vardır. Bunlar uzun ve kısa kolların uçlarında bulunur ve kuzey, güney ve batı doğrultusunda dua kubbesine üç yandan saplanan tonozlarla örtülü yollara açılır.

Yollar beşik tonozların yanlarına konulan yüksek pencerelerle aydınlanır. Fakat yolların iki yanına sıralanan toplam 73 dükkânın dış cephelerinde pencere bulunmaz. Bugün bu sağır duvarlar çıplak durduklarından dükkânlara pencere konulmamış olması yadırganabilir. Ne var ki külliyenin batı cephesinin şimdiki gibi açık olmadığı bilinmektedir.

6,550 total views, 1 views today

Share Button