AKINCI 944

mehmetakinci.com.tr

Selimiye Camii ve Arasta Çarşısı

Posted by Mehmet AKINCI Selimiye Camii ve Arasta Çarşısı için yorumlar kapalı

Osmanlı İmparatorluğu’nun 19.yüzyıla kadar olan döneminde Edirne, çarşı ve hanlar bakımından, en gelişmiş ve en zengin illerden biri olmuştur. Bu çarşılardan biri de Selimiye Arastası ya da Arasta Çarşısı’dır. Arasta, çarşılarda aynı cins malı satan esnafın bulunduğu bölüm olarak bilinir.

Evliya Çelebi’ye göre çarşı; ucuz, özensiz ve ucuz ayakkabı yapıp, satan esnaf anlamına gelen kavaflara ayrılmıştır. Bu nedenle, kavaflar çarşısı olarak da bilinir. Günümüzdeki Arasta Çarşısında her türlü turistik eşya satılmaktadır. Üçüncü Murat’ın Selimiye Camii’ne gelir olmak üzere, Mimar Davud’a, Selimiye Camisinin sağ tarafındaki yamacına yaptırılmıştır.

Selimiye Camisini görmeye gelen yerli ve yabancı turistlerin yaptıkları alış verişler kente büyük ekonomik katkı sağlamaktadır. Çarşı 73 kemerli olup, boyu 225 metredir. İçinde 124 dükkân barındıran çarşının 4 kapısı bulunmaktadır.

Çarşının ortasındaki kubbe ‘’Dua Kubbesi’’ olarak bilinir. Çarşının açıldığı her sabah dükkan sahipleri bu kubbenin altında toplanarak, hakkaniyete uygun iş yapacaklarına dair yemin edip, dua ederlerdi. İlk yapımında bu çarşının üstü kurşunla örtülüymüş.

Yapılan bir tamirde Arasta’nın üstünden kurşunları alınıp yerlerine kiremit konmuş ve satılan kurşunların parası yapının tamirine harcanmış.  Son Balkan Savaşında düşman mermileri ile iki yerinden yıkılan Edirne’nin bu güzel ve tarihi çarşısı, restore edilerek günümüzde gezilip görülmesi gereken yerlerden biri olmuştur.  

Cami avlusuna geçit veren küçük kapıdan başka Selimiye arastasının üç kapısı daha vardır. Bunlar uzun ve kısa kolların uçlarında bulunur ve kuzey, güney ve batı doğrultusunda dua kubbesine üç yandan saplanan tonozlarla örtülü yollara açılır.

Yollar beşik tonozların yanlarına konulan yüksek pencerelerle aydınlanır. Fakat yolların iki yanına sıralanan toplam 73 dükkânın dış cephelerinde pencere bulunmaz. Bugün bu sağır duvarlar çıplak durduklarından dükkânlara pencere konulmamış olması yadırganabilir. Ne var ki külliyenin batı cephesinin şimdiki gibi açık olmadığı bilinmektedir.

4,159 toplam görüntüleme, 2 defa bugün

Share
Categories: Genel

About Mehmet AKINCI

1944 Bulgaristan doğumluyum.1951 yılında, karlı bir kış günü, herşeyimizi bırakarak, adeta kaçarak Türkiye'ye geldik.İlkokulu Niğde konaklı(eski Misli), Bor kazası, Mersin ve Osmaniye olmak üzere 4 değişk yerde okuyarak bitirdim.Orta Okulu(6.,7.,8. sınıfları) Konya Ereli'sine 13 km uzaklıkta bulunan İvriz İlköğretmen Okulunda okudum. Lise 1. ve 2. sınıfları İstanbul Çapa İlköğretmen Okulunun Müzik seminerinde, lise son sınıfı ise Ankara Yüksek Öğretmen Okulunun hazırlık lisesinde okudum. Yüksek öğrenime gelince; Ankara Fen Fakültesi Fizik-matematik lisans bölümü ile Yüksek Öğretmen okulu diploması ile tamamlandı. 1968-1969 döneminde Isparta Sanat Enstitüsü ve Teknisyen Okulunda Matematik-fizik öğretmeni olarak göreve başladım.12 Mart muhtırası mağdurlarndan biri olarak, görülen lüzum üzerine bakanlık emrine alındığımdan, Milli Eğitim Bakanlığından ayrıldım. 1972 yılından itibaren Özel Dersanelerde Fizik Öğretmeni olarak çalıştım.Lise yetiştirme ve Üniversiteye hazırlık dalında 9 Fizik kitabı yazdım. Kendi kitaplarımın satılması için yayıncılık yaptım uzun süre.

Comments are closed.

Popular Posts

Hayaller Kenti Vened

Rüyalar ve aşıklar kenti Venedik İtalya’nın Kuzey doğusunda, Adriyatik kıyısında, yarım ...

Antalya'da kısa bir

    Antalya falezleri   Türk Rivireası olarak bilinen Antalya, Türkiye'nin en çok konuk ...

Kemer Çamyuva'da sa

Kemer Çamyuva 1999 Yılında, bir raslantı sonucunda Çamyuva'ya yolumuz düşmüş; buradaki ...

Haydarpaşa Garı ve

İSTANBUL HAYDARPAŞA GARI Haydarpaşa Garında              1941 baharında                             saat on beş                                        ...

Eskişehir'de Bir Ta

Kurşunlu Camii ve Külliyesini gezip, lületaşı oymacılığı yapan ustaların odalarını ...

Sponsors

  • Cheap reliable web hosting from WebHostingHub.com.
  • Domain name search and availability check by PCNames.com.
  • Website and logo design contests at DesignContest.net.
  • Reviews of the best cheap web hosting providers at WebHostingRating.com.