Venedik İzlenimleri II

Dünyada bir eşi daha bulunmayan coğrafyası ya da lagünü ve tümüyle antik yapılardan oluşan mimarisiyle (daha&helliip;)

Venedik İzlenimleri I

24 Kasım 2015 Salı… Dün akşam saat 22,00 sularında ulaştığımız Roy Otel’e yerleşmemiz saat 23,00’ü (daha&helliip;)

Kuzey İtalya’nın Başkenti Milano

Milano, İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesinin başkenti olup, dünya modasının merkezi olarak biliniyor. Sanat, tasarım, ticaret, (daha&helliip;)

Milano ile ilk tanışma

Milano, İtalya’nın kuzeyindeki Lombardiya bölgesinin başkenti olup, dünya modasının merkezi olarak biliniyor. Sanat, tasarım, ticaret, (daha&helliip;)

Endülüs Emevi Devleti’nin Başkenti Kurtuba

Yaklaşık 300 yıl Endülüs Emevi Devleti’nin başkentliğini yapmıştı Kurtuba.  Döneminin İstanbul’u ve Bağdat’ı kadar önemli (daha&helliip;)

Kurtuba Ulu Camii Endülüs

  12 Mart 2015 Perşembe, Cordoba… Saat 05,30 da kalkarak, sabah kahvaltımızı odamızda yaptık. Kaldığımız Hotel (daha&helliip;)

Cordoba’ya Panoramatik Bir Bakış

Endülüs’e gelmişken Kurtuba görülmeden olmazdı.  Yolculuk boyunca en çok dikkatimi çeken görüntüler zeytin ağaçları ve (daha&helliip;)

Sevilla Katedrali Endülüs

Sevilla 11 Mart 2015 Çarşamba, Sevilla… İspanyol Meydanı’nda başlayan Sevilla turumuz devam ediyor. Arap mirası (daha&helliip;)

Müziğin Başkenti Sevilla Endülüs

11 Mart 2015 Çarşamba, Sevilla… Müziği insana yaşama sevinci veren Sevil Berberi Operasını izlemiş, Endülüs’teki (daha&helliip;)

Müziğin Başkenti Sevilla

12 Mart 2015 Çarşamba, Sevilla… İnsanlar bazı sabahlar o kadar zor uyanır ki, hele de (daha&helliip;)

Çanlar kimin için çalıyor izinde Ronda Malaga

11 Mart 2015 Salı, Ronda… Ronda, İspanya Endülüs bölgesinde Malaga İline bağlı, Endülüs’ün dağlı güzeli (daha&helliip;)

Marbella Malaga Endülüs

Akdeniz ikliminin hâkim olduğu 150.000 nüfuslu Marbella, İspanya’nın en popüler tatil yerlerinden biri. Malaga ’nın (daha&helliip;)

Puerto Banus Marbella

Boşuna denmemiş ‘’Cennet de Cehennem de bu dünyada’’ diye… Puerto Banus Marbella tam da bu (daha&helliip;)

Hotel Melia Marbella Banus

8 Mart 2015 Pazar, Puerto Banus Marbella… Boşuna denmemiş ‘’Cennet de Cehennem de bu dünyada’’ (daha&helliip;)

Bir Endülüs Cenneti Marbella

8 Mart 2015 Pazar, Marbella… Melia Banus Marbella’daki odamızda sağlam bir kahvaltı yaptıktan sonra Puerto (daha&helliip;)

Altın Yol Marbella Puerto Banus

Puerto Banus ile Marbella arasındaki ulaşım ağı Golden Mile olarak tanımlanıyor. Golden Mile olarak tanımlanan (daha&helliip;)

Malaga Endülüs İspanya

Gezginlerin Dünyadaki Cennet olarak tanımladıkları Malaga, Endülüs’e yolculuk yapanların giriş kapısı aynı zamanda. Yılın 300 (daha&helliip;)

Endülüs- Andalucia İspanya

Endülüs olarak bildiğimiz bölge, İspanyollar tarafından Andalucia olarak adlandırılmış. Yabancılar tarafından Anatolia olarak bilinen Anadolu’yu çağrıştırdı bende… Müslüman İspanya’ya atfen kullanılan bir kelime Endülüs…40 milyon nüfuslu İspanya’nın 17 özerk bölgesinden biri.  Sekiz idari birimden ya da İl’den oluşan bölgenin başkenti de Sevilla…

Yüzyıllarca emir, halife ve sultanlar tarafından yönetilen Endülüs, Akdeniz ve Atlantik arasındaki konumuyla üç bin yıl boyunca İber Yarımadası’nın kültürel ve ekonomik merkezi olmuş.

711 yılında Tarık bin Ziyad, sonradan adını taşıyacak Cebelitarık Boğazı’ndan, peşinde ordusuyla İber Yarımadası’na geçmiş. Artık geriye dönüş yok kararlılığını betimlemek için de ‘’Gemileri yaktım.’’ Demiş. Dönmedikleri gibi yaklaşık 800 yıl kalmışlar İber Yarımadası’nda.

İspanyollar ‘’Yeniden Doğuş’’ adlı bir örgütlenme ile İber Yarımadası’nın yeni efendilerini kapı dışarı etmek için savaşmışlar yıllarca. 1492 yılı hem Arapların hem de Yahudilerin sonu olmuş.

Evlenip güçlerini birleştiren Kraliçe İsabel ile Kral Ferdinand, paralarına ve mallarına el koydukları Yahudiler ile Müslümanları Endülüs’ten atmışlar. Müslüman Araplar Avrupa kıtasına veda etmek zorunda kalmışlar.

Kralla kraliçenin desteğini ve rüzgârı arkasına alan Kristof Kolomb ise Hindistan diye yola koyulup, soluğu Yeni Dünya Amerika’da almıştır bile…

Devamını Oku

Share Button