11 Ağustos 1951 Cumartesi…

Babam ‘’Ananız nerede Mehmet?’’ Demişti. ‘’Buralardaydı baba…’’ Demiştim ama anam yoktu ortalıkta. Oysa bizi Çukurova’ya mevsimlik işçi olarak götürecek kamyona eşyalarımız yüklenmiş, bizim de kamyonda yerimizi almamız bekleniyordu. Hasanuşağı Köyünden geçerken Halil dedemleri de alacaktı kamyonumuz. Ama annem yoktu ortalıkta. Büyük bir telaşla aramaya başladık. ‘’Anamı gördünüz mü?’’ Diye sorduğumuz köylülerden biri ‘’ananız mezarlıkta’’ Demişti. Anlaşılmıştı… Anam bir ay önce toprağa verdiğimiz en küçük kardeşimiz Şaban’ın mezarına gitmişti.

Kardeşim Mustafa ve babamla birlikte biz de gitmiştik mezarlığa. Annem sessizce gözyaşı döküyordu kardeşimizin mezarı başında. Hep birlikte dualarımızı yaptıktan sonra anamı ayırmaya çalıştık mezarın başından. ‘’Yavrum Şaban’ım, seni buralarda bırakıp, nasıl gideceğiz? Gitsek de nasıl geleceğiz?’’ Diye ağıtlar yakan anamı zorla ayırdık kardeşimizin mezarı başından… Yaklaşık olarak üç ay kaldığımız Elbistan Hasanköy’den ayrılma zamanı gelmişti.

Ceyhan pamuk tarlalarında çalıştırılaca mevsimlik işçi bulmak üzere Elbistan’a gelmiş olan bir ‘’elçi’’ ile anlaşmıştı büyüklerimiz. Dayıbaşı olarak da bilinen ‘’elçi’’ Elbistan köylerine dağılmış olan Karagözler Köyü muhacirlerini Adana Ceyhan’a ücretsiz götürecekti. Tarlaya ulaşım ücretini işveren karşılıyordu. Bizi Çukurova’ya götürecek olan Elçi de asgari ölçüde zorunlu ihtiyaçlarımızı karşılayacak ve yaptığı harcamaları pamuk tarlalarından kazandığımız ücretlerimizden kesecekti. Bu anlaşma büyüklerimiz tarafından uygun bulunmuştu.

Hasanköy’den ayrıldıktan yarım saat sonra Halil dedemlerin köyüne ulaşılmış ve eşyaları da yüklenmişti. Elçi tarafından tutulan oldukça büyük kasalı bir kamyonla diğer köylerdekiler de toplanmışlardı. Anımsadığım kadarıyla Halil dedemler yedi kişilik ‘’Kurtuldu’’ ailesiydi. Biz Akıncı ailesi dört kişiydik. Sonraki yıllarda Hüseyin, Kerim ve Yusuf dayımların kayınbabaları olacak aile bireylerini de sayarsak 25 kişilik bir mevsimlik işçi grubu olmuştuk. Yatak-yorgan, kap-kacak ve diğer zorunlu eşyaların da kamyona yüklendiği kamyon kasasında balık istifi olarak yerlerimizi almıştık.

Kamyon sahibi ve sürücüsü bu kadar kalabalık ve yüklü olacağını düşünmemişti. Gâvur Dağların aşmakta zorlanacağımızı söylenmişti. Nur Dağları ya da Amonoslar olarak da bilinen Gavur Dağları Toros Dağları sisteminin en güneyindeki bölümünü oluşturmakta ve İskenderun Körfezi ‘nin doğusunda dik bir duvar gibi yükselmekteydi. Boşuna Gavur dağları dememişlerdi…Derin vadilerden sonra tırmanmaya başlanan dağlardaki yolların eğimleri çok fazla olduğu gibi vadilere paralel olan yollar da oldukça dardı. Karşınızdan gelen bir aracın yanından geçmek oldukça zordu. Bazı virajları tek seferde dönemediğiniz gibi yolların vadi kenarlarında korkuluklar da yoktu. En ufak bir hatada derin vadiye uçmanız işten bile değildir. Dedikten sonra kamyon sürücüsü biraz mırın kırın ettiyse de yola çıkmak zorunda kalmıştı.

Share Button