19 Eylül 1955 Pazartesi, Mersin…

Bu gün Mersin Kuvayi Milliye İlkokulu üçüncü sınıfa başladık. Geçtiğimiz hafta Cuma günü kaydımız yapılmıştı. Göçmen barakalarından bir hayli arkadaşımız var. Hepsi de okulun eski öğrencileri. Kardeşim Mustafa ile ben okulun yeni öğrencileriyiz. Okulun genel işleyişini ve öğretmenlerini tanımıyoruz. Biraz tedirginiz. Öyleyiz çünkü annemin hastalığı ve ekonomik nedenlerle sürekli okul değiştiriyoruz. Birinci sınıfı Niğde Misli Köyünde, ikinci sınıfı Osmaniye’de okumuştuk. Mersin’de üçüncü okulumuz…

Annem hala hastanede ve babam da sürekli bir iş bulamamıştı. Her ne kadar simit satarak biraz harçlık biriktirmiş isek de ayakkabı, önlük, kitap ve defter için yeterli paramız yoktu. Bu kez de okul aile birliğinin yardımlarıyla eksiklerimiz tamamlandı. Bu tür yardımları unutmuyorduk, unutmamalıydık.  Misli ve Osmaniye’deki başarılarımızı burada da sürdürmeliydik.

Mersin Kuvayi Milliye İlkokulu Göçmen barakalarının yaklaşık 1200 metre kuzey-batısında, Mersin Şehir Mezarlığı yolu üzerindeydi. Barakalardan rahatlıkla görülebiliyordu. 1952 yılının Ekim ayında temelleri atılan okulumuzun 1953 yılının Ekim ayında eğitim ve öğretime başladığını öğrenmiştik sonraki günlerde. Bizim kaydımızın yapıldığı 1955 yılında üç yıllık okuldu, bu yüzden üçüncü sınıfları vardı.

30 Ekim 1918 tarihli Mondros Ateşkes Antlaşması sonrasında, 17 Aralık 1918’de Müslüman Hintli askerlerin çoğunluğu oluşturduğu İngilizler tarafından işgal edilen Mersin, daha sonra gönüllü Ermeni birliklerden oluşan Fransızlara terk edilmişti. 1918 yılında başlayan işgalin, 20 Ekim 1921 tarihinde imzalanan Ankara Antlaşması ile sona ermesi sağlanmıştı. Fransa 21 Aralık 1921 tarihine kadar Çukurova’yı boşaltmayı kabul etmiş, Mersin’in Türk askerine devir-teslimi ise 5 Ocak 1922’de gerçekleşmişti. Bu nedenle 5 Ocak Mersin’in kurtuluş günü olarak kutlanmaktadır.

Bölgenin düşmanlardan temizlenmesi için canlarını seve seve veren Kuvayi Milliyecilerin anısına ithafen, İl Genel Meclisi almış olduğu bir kararla, okulumuzun adı “Kuvayi Milliye İlkokulu” olarak belirlemişti. Kuvayi Milliye İlkokulu başlangıçta İhsaniye, sonra Osmaniye ve nihayetinde Sağlık Mahallesi sınırlarına dâhil edilecekti.

Okulumuzun ilk Başöğretmeni Mustafa Kirazcı idi. Öğretmenler kadrosundaki Kadriye Özmen, Türkan Mutluay, Naciye İkizoğlu, Fatma Yılmaz, Hilmi Yılmaz ve İbrahim Allahtan bulunmaktaydı. İbrahim Allahtan hala belleklerimdedir.  İsmini anımsayamadığım ”Napolyon” olarak adlandırdığımız bir öğretmenimiz daha vardı. 

Başlangıçta bodrum katıyla birlikte 8 dershanesi bulunan okulun 1991 yılında yapılan ek binalarla 6 dershane daha katılacak ve bodrum katındaki dershaneler kullanımdan çıkarılacaktı.

                                                                                                     

Share Button