15 Ocak 1971 Cuma, Isparta…

12 Ocak Salı günü Deniz Gezmiş ve arkadaşlarının Ankara’da banka soydukları, kullandıkları arabanın ODTÜ arazisinde bulunduğu ihbarı üzerine de 13 Ocak Perşembe günü 4000 asker tarafından kuşatılan okulda arama yapıldığı haberleri Isparta ‘da bomba etkisi yaptı.

TÖS Isparta Şubesi’nde gelişen olayları değerlendirmeye çalıştık.

Deniz Gezmiş ve arkadaşları tarafından Türk Halk Kurtuluş Ordusu (THKO) finansman sorununu çözmek için yapılan bu eylem Türkiye İşçi Partisi ve diğer devrimci kuruluşların bilgisi dışında gerçekleşmişti. Devrimciler arasında, yöntem konusundaki anlaşmazlıklar nedeniyle, ayrışma başlamıştı.

*****

Daha Ocak 1921’den itibaren; Mustafa Suphi, eşi ve 14 yoldaşının Trabzon’da linç edilerek öldürülmesi ile başlayan yasaklar, polis takibi ve tutuklamalarla yoluna devam etmeye çalışıyordu Sol-Sosyalist hareketler.

Ne var ki Amerikan Emperyalizminin ülkemizdeki yapılanması ve yandaşları olan karanlık güçlerle Milli ve Dini sıfatlı kuruluşlara Türk Solu da bölünmelerle yardımcı oluyordu.

Türk Solundaki bölünmelerin ilk temeli, 1965 seçimlerinin ertesinde, soldaki iki önemli oluşum olan Türkiye İşçi Partisi (TİP) ve Yön Dergisi arasında yaşandı.

Bu bölünme ve ayrışmaya taşlar döşeyen oluşum, devrimin niteliği, yönü ve işçi sınıfının öncülüğü konusundaki görüş ayrılıklarıydı.

TİP Marksist solun evrensel normları olan, yığınların bilinçlendirilerek seçim yoluyla iktidara gelmesini savunuyordu.

Doğan Avcıoğlu ve Mümtaz Soysal gibi isimlerin öncülük ettiği Yön Dergisi’nin savunduğu sosyalizm, Kemalizm’le koşullanmıştı.

Zinde Güçlerin, özellikle ordudaki Kemalist subayların darbesiyle iktidara gelmeyi savunuyordu. Böylece Milli Demokratik Devrim (MDD) tezi ortaya çıkmıştı.

1960’ların sonunda öğrenci hareketleriyle, özellikle 68 kuşağı tarafından şekillenen devrimci sol, üç önemli ve farklı yol üzerinden iktidara yürüme biçimi seçti.

Türkiye Halkın Kurtuluşu Partisi-Cephesi (THKP-C)

Mahir Çayan, Yusuf Küpeli ve Münir Ramazan Aktolga tarafından geçtiğimiz günlerde kurulduğu duyumunu aldığımız THKP-C Şehir Gerillası ile iktidarı elde etmek istiyordu.

Mahir Çayan, Hüseyin Cevahir, Ulaş Bardakçı, Oktay Etiman ve Kamil Dede’den oluşan 5 kişilik eylem timi, fidye için adam kaçırma, banka soygunları ve benzeri eylemlerin yanı sıra partideki bütün kararları da vermekteydi.

Türkiye Halk Kurtuluş Ordusu ( THKO)

Deniz Gezmiş, Hüseyin İnan ve Yusuf Aslan’ın liderlik ettiği silahlı mücadeleyi temel alan Anti Emperyalist bir devrimci örgüt olarak kuruldu.

THKO temel mücadele alanı olarak kırları belirlemişti. Bu perspektife uygun olarak kır gerillası Malatya’nın Akçadağ bölgesindeki Nurhak Dağları eteklerinde başlatıldı.

Türkiye Komünist Partisi – Marksist Leninist (TKP-ML)

Fikir Kulüpleri Federasyonu (FKF) ve Türkiye İşçi Partisi arasında ortaya çıkan ayrışmada Milli Demokratik Devrim tezini savunan grupta yer alan İbrahim Kaypakkaya, Politika sahnesindeki yerini THKO ve THKP-C’den yaklaşık bir yıl kadar sonra, Leninist Parti modeli olarak ortaya çıkacaktı.

Share Button