20 Aralık 1970 Pazar, Isparta…

Okuldaki odamda önümüzdeki hafta derslerinin hazırlığını yapmış, biraz da kitap okumuştum.

İvriz Öğretmen Okulu’nda edindiğim kitap okuma alışkanlığım sürüyordu.

Öyle ki bazı aylar maaşımın neredeyse beşte birini kitaplara veriyordum. Daha şimdiden ev ve okuldaki kitaplarımın toplamı 500 sayısını aşmıştı.

Okuduğum kitabın sayfasını işaretleyip saate baktım. 23:20 olmuştu.

Masamı toplayıp tam odamdan ayrılacaktım ki Eğitim Enstitüsü öğrencilerinden Mustafa geldi.

Yerleşkemizde misafir okul öğrencilerinden biri olduğu için benim katıma ve odama da rahatlıkla gelebiliyorlardı. Öyleydi çünkü bütün öğrencilere kapım açıktı.

-İyi akşamlar Akıncı Öğretmenim. Umarım rahatsız etmiyorum.

-Elbette etmiyorsun Mustafa. İşim bitmiş eve gidecektim. İyi ki geldin. Sizin boykot hangi aşamada?

-Biliyorsunuz, Aralık ayının ikinci haftasında başlayan boykotumuz ülke çapındaki bütün Eğitim Enstitüsü öğrencileri tarafından desteklendi, neredeyse tamamı boykota katıldı.

-Ülke yöneticilerinin tepkisi ne oldu Mustafa?

-Sizlerin Büyük Öğretmenler Boykotu sonrasında diken üstünde oturan ülke yöneticileri boykotumuza büyük tepki gösterdiler. Okullarımızın neredeyse tamamı tatil edildi. Bazı öğrenci arkadaşlar göz altına alındılar, bazıları da tutuklandılar. Okullar açıldığında lider durumundaki arkadaşlarımızın sürgüne gönderileceği ya da okuldan atılacağı kanısındayız.

-Bedel ödenmeden sonuç alınamıyor Mustafa. Bizim boykotumuzda da açığa alınanlar, meslekten atılanlar, sürgüne gönderilenler ve maaş kesintisine uğrayanlar oldu.

-Biliyorum Akıncı Öğretmenim. Sizler bizlere göre şanslısınız. Daha doğrusu şansınızı kendiniz yarattınız Türkiye Öğretmenler Sendikası (TÖS)’ü kurmakla.

Avukatlarınız hukuki yardım yaparken sendikanız açığa alınanlarla meslekten atılanlara maaşlarını ödedi, ödemeye de devam ediyor. Bizim böyle bir şansımız yok.

-Haklısın Mustafa. Örgütlü toplumlar kolay pes etmedikleri gibi ekonomik yönden de güçlü oluyorlar. Örgütlendikleri kuruluşlar üyelerine her türlü desteği veriyorlar, vermeye de devam ediyorlar.

-Bize ne öneriyorsunuz Akıncı Öğretmenim?

-Anayasanın tanıdığı haklar çerçevesinde mücadelenizi sürdüreceksiniz. Ancak vandallaşmayacaksınız. Kırıp dökmeyeceksiniz. Birliğinizi koruduğunuz gibi her ortamda haklılığınızı sabırla herkese anlatacaksınız. Ben ve benim gibiler de, olanaklarımız çerçevesinde sizleri hem maddi hem de manevi yönden desteklemeye devam edeceğiz. Ayrıca sizler de öğretmen adaylarısınız. Boykot sonrası TÖS’ ten hukuki yardım isteyebilir siniz.

-Teşekkürler Akıncı Öğretmenim. Sizinle konuşunca karamsarlığım yok oldu. Bana izin…Tekrar görüşmek üzere, iyi geceler…

Çıkıp giden Mustafa’nın arkasından uzunca bir süre baktım. Arkadaşlarıyla birlikte, boykot öncesi bana gelip fikrimi sormuşlardı. Ben de Demirellerin Isparta’sında boykot zora girebilir. Büyük Öğretmenler Boykotuna 3 kişi katılabildiğimiz hatırlatarak, siz bizden biraz daha dirençli olun ve katılın boykota demiştim.

Fire vermeden katılmışlardı Isparta Eğitim Enstitüsü öğrencilerinin tamamı…

Share Button