22 Eylül 1970 Salı, Isparta…

Dün, derslerin bitiminden sonra, okul müdürü Sezai Bey’le gecenin geç saatlerine kadar çalışarak, aksayan ders programlarını gözden geçirdik. Eksiklikleri ve gözden kaçırdıklarımızı tamamladık.

Gece yarısını bir hayli geçe birbirimize iyi geceler diyerek evlerimize gittik.

Uzun süre uyuyamamış olmama rağmen saat 06:30’da kalkarak, banyo yapıp tıraş olduktan sonra yatağımı düzelttim. Yatağımı düzeltirken İvriz anılarım geçti gözümün önünden. İvriz Öğretmen Okulu’nda kazandırılan bütün olumlu özellikler hala devam ediyordu, yaşam boyunca da devam edecekti.

Banyo, tıraş olma ve yatak düzeltme faslı sırasında çay demini almıştı. Biraz peynirin yanına birkaç da zeytin koyarak kahvaltımı yaptım. Sabah kahvaltılarının önemini İvriz’de öğrenmiştik. Mutlaka kahvaltı yaparak okula gidiyordum.

Saat 07:30’da okula ulaştığımda, odama girmeden önce, müdür odasına baktım. Sezai Bey çalışıyordu. Okuluna ve öğrencilerine sevdalı biriydi Sezai Yalınes. Gerçi ben de öyleydim ama, Sezai Bey benden oldukça ilerideydi bu konuda. Kendisinde öğrenecek çok şeyim vardı.

-Günaydın Sezai Bey. Bugün yine erkencisiniz.

-Günaydın Akıncı öğretmenim. Erken kalkan yol alır. Eğitim ve Öğretimin ilk günlerinde erken davranalım ki aksaklıklar ortadan kalksın.

-Benden istediğiniz her hangi bir görev var mı? Yoksa gidip, sınıf defterlerini kontrol edeyim.

-Şimdilik bir isteğim yok. Kolay gelsin Akıncı Öğretmenim.

*****

1970-71 Eğitim ve Öğretim Yılının ikinci günü de bir aksama olmadan sona erdi. Sınıf yoklama defterlerinin kontrolünü bitirmiştim ki herkese açık kapımın tıklanmasıyla birlikte kafamı kaldırdım.

-Kolay gelsin Akıncı Öğretmenim. Ben Ayavar Çankara. Bilmem anımsayabildiniz mi? Bütünlemeye kalan kardeşim için özel matematik dersi rica eden Ayavar Çankara.

-Teşekkür ederim Ayavar Bey. Nasıl anımsamam…Kardeşinle ders çalışıp, ara verdiğimizde sizden konuştuğumuz zamanlar oldu. Avukatlık bürosu tuttuğunuzu ve ilk müşterilerinizi de karşıladığınız öğrendim bu arada.

-Evet…İlk müşterilerimle birlikte çevrem de genişlemeye başladı. Eşimin Ispartalı oluşu kolay uyum sağlamamın yanı sıra çevremin de genişlemesini sağladı.

-Harika…Kardeşinizin bütünleme sınavları nasıl geçti. Ben oldukça iyi yetiştiği kanısına varmıştım.

-Ben biraz da kardeşime yaptığınız katkılara teşekkür etmek için gelmiştim. Tam not alarak sınavda başarılı oldu. Size olan borcumu ödemeye geldim. Ne kadar olduğunu söyler misiniz lütfen…

-Borcunuz falan yok Ayavar Bey. Kardeşiniz başarılı olarak bana borcunuzu ödemiş oldunuz.

Teşekkür ederek yanımdan ayrılan Ayavar Çankara ile ömür boyu sürecek bir dostluğun ilk adımları böylece atılmıştı…

Share Button