29 Mart 1970 Pazar, Isparta…

Isparta’da göreve başlayalı yaklaşık 5 ay oldu. Sanat Enstitüsü ve Teknisyen okulu’ndaki idari görevim nedeniyle, başta Isparta Milli Eğitim Müdürü Sadık Güneş ve yardımcılarının yanı sıra diğer bazı mülki amirlerle de yakın temasım oldu.

Demirellerin şehrindeki Ispartalılar yenileşme ve gelişmeye kapalı. Çağdaş ve Demokratik olanları da bir biçimde hizaya getiriyorlar. TÖS Büyük Öğretmenler Boykotu sürecinde, boykota katılan sadece 3 kişi olması bunun en büyük kanıtı.

İdari görevim ve derslerim dışında kalan zamanlarımda yutarcasına okumaya ve ülkemizdeki güncel olayları da izlemeye çalışıyorum. Okumak isteyip de bulamadığım kitapları, anlaştığım bir kitap kırtasiyeci aracılığıyla Ankara’dan getirtiyorum.

Ülkemizdeki, özellikle Ankara, İstanbul ve İzmir’de kurtarılmış bölgeleriyle, iç savaşa dönüşmeye başlayan öğrenci ve işçi eylemleri oldukça kaygı verici. TÖS Isparta Şubesi ve diğer bazı ortamlarda bu konuları tartışıyor ve çözüm önerileri üzerinde duruyoruz.

Çözüm zor görünüyor. Tartıştığım ve çözüm önerileri üzerinde konuştuğum arkadaşlarımın neredeyse tamamının Truman Doktrini, ekonomik boyutu Marshall Yardım Planı ve ABD’nin dünyadaki çıkarlarını savunmak üzere oluşturulmuş askeri boyutu olan NATO hakkında yeterli bilgileri yok.

Bilgi sahibi olmadan fikir üretiyorlar ve kendilerince çözüm önerileri getiriyorlar.

Okulumuzun dördüncü katında konuk okul olan Eğitim Enstitüsü’nün öğrencileri olayları anlamak ve öğrenmekte daha yetkinler.

Hem TÖS Büyük Öğretmenler Boykotuna katılan 3 kişiden biri olmam hem de Ülke genelinde gerçekleşen Eğitim Enstitüleri öğrencilerinin boykotuna dahil olarak, önerilerde bulunmam saygınlığımı arttırmış ve dinlenir hale gelmiştim.

Ankara’da, Öğrenci hareketlerinde önemli bir yeri olan Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde, Adalet Partisi yönetimi ve ABD’nin beğenmediği Kemal Kurdaş’ın yerine rektör olarak atanan Mustafa Parlar’ı protesto etmek için, 28 Ocak’ta, boykota başlamışlardı. Bir süre sonra Mustafa Parlar kendi isteğiyle istifa etti.

16 Mart’ta Sosyalist öğrenciler, sağ kesimin elinde bulunduğuna inandıkları Çapa Yüksek Öğretmen Okuluna saldırıda bulunurken,

22 Mart’ta Milli Eğitim Bakanlığı, artarak devam eden öğrenci çatışmaları nedeniyle Gazi Eğitim Enstitüsü süresiz olarak kapattı.

23 Mart’ta Ankara Yüksek Öğretmen Okulu baskını sırasında, öğrenciler arasında çıkan çatışmada, Ülkü Ocakları üyesi Ziraat Fakültesi öğrencilerinden Süleyman Özmen öldü.

Kurtarılmış bölgeleri yeniden kurtarmak üzere yapılan baskınlardaki silahlı çatışmaların ölümlere neden oluşu, ülkede kaygı yarattığı gibi Isparta’da da, özellikle ben ve benim gibi düşünenlerde büyük kaygılara neden oldu.

ABD’nin yönlendirdiği Karanlık güçler ve Gladyo işbaşındaydı.

Amaç, oldukça toparlanmış ve güçlenmiş olan TÖS, DİSK ve DEV-GENÇ gibi devrimci kuruluş ve sendikaları tasfiye etmekti…

Faturanın devrimcilere kesilmemesi için çok dikkatli olmamız gerekiyor.

Share Button