18 Eylül 1961 Pazartesi, Çapa…

Her geçen gün hayranlığımızın biraz daha arttığı anıtsal mavi çinili İstanbul Öğretmen Okulunda ilk akşam etüdü başladı. Anıtsal kapının girişinden sonra sağda kalan uzun koridorun ilk oda birinci sınıf dersliği olarak düzenlenmişti. Sınıf başkanı olarak düzeni sağladıktan sonra Anı defterimi çıkardım. Günün özetini yazmaya başladım.

*****

İlk sabah etüdü ve sabah kahvaltısından sonra okulun ön bahçesinde, mermer merdivenlerin önünde, 1961-1962 Eğitim ve Öğretim yılının açılış merasimi için toplandık. 

Bayrak merasimine  üç sınıf katılmıştı. Birinci sınıfı oluşturan bizler yetenek sınavları nedeniyle geçen hafta gelmiştik. İkinci ve üçüncü sınıflar Pazar günü gelmişlerdi. İkinci ve üçüncü sınıf öğrencilerinden oluşan okul bandosu da yerini almıştı. Büyük bir heyecan ve coşku içindeydik.

Başta okul müdürü olmak üzere, yöneticilerle derslere girecek öğretmenlerimizi beklerken bir hafta öncesini anımsadım. Geçtiğimiz Pazartesi günü okula gelmiş, Perşembe günü yetenek sınavları sonlanmış, kazananlar üç yıl süreyle bu çatı altında eğitim görme hakkını kazanmışlardı.

İvrizli arkadaşlarımdan Akif İken Müzik, Halit Armutlu ile Alaattin de Resim Seminerini kazananlar içindeydi. Sınıfımızda Adana Osmaniye Düziçi Öğretmen Okulu’ndan Kadir Karkın, Isparta Gönen’den Şekip Oğuz, Malatya Akçadağ’dan İbrahim Demirel gibi arkadaşlarla tam bir mozaik oluşturmuştu sınıfımız.

Büyük bölümü parasız yatılı olan sınıf arkadaşlarımızın dışında,  üç kız arkadaşımız gündüzlü öğrencilerdi. Gülay Medetgil ile Betül Öztop Resim Semineri öğrencileri olup, İstanbulluydular. 21 kişilik sınıfımızdaki kızların sayısı erkeklerden bir fazlasıyla 11 kişilerdi.

İvriz’deki Tarım Öğretmenimiz Salih Ziya Büyükaksoy’un oğlu Feridun Büyükaksoy ikinci sınıftaydı. Pazar günü yatakhaneye yerleştikten sonra İvriz’den gelenlerle ilgilenmiş, okulu daha çok sevmemizi sağlamıştı. Kendimizi yalnız hissetmemiş ve çok çabuk uyum sağlamıştık Çapa Öğretmen Okulu’na…

Değişik öğretmen okullarından gelen arkadaşlarla tanışma amaçlı sohbet ederken okul müdürümüz Niyazi Akşit, yardımcıları ve gün boyunca dersi olan öğretmenleriyle mavi çinili anıtsal kapıdan göründüler. Okul Müdürümüz,

-Günaydın arkadaşlar, yeni eğitim ve öğretim yılı hepimize hayırlı olsun.

Dedikten sonra bir işaretiyle okul bandosunun eşliğinde İstiklal Marşı’nı söyledik. Sonra da eski öğrencilerden birinin yönetiminde andımız söylendi.

Okul Müdürümüz Niyazi Akşit kısa ve öz olan konuşmasında eğitim ve öğretimin temel amaçları konusunda bilgi verdi. Müzik ve resim seminerlerinde kazanacağımız bilgi ve beceriler konusunda, ülkemizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün bir özdeyişi ile konuşmasını sürdürdü.  

”Sanatsız kalan bir milletin hayat damarlarından biri kopmuş demektir.”

Özdeyişini hatırlattıktan sonra,

-Sanat en genel anlamıyla, yaratıcılığın ve hayal gücünün ifadesi olduğuna göre…Hayal gücünüzü okulumuzun Resim ve Müzik Seminerlerini yöneten yetkin öğretmenlerimizle geliştireceğiz…

Bayrak merasiminden sonra sınıflarımıza gittik. İlk dersimize Türkçe Öğretmeni Enver Naci Gökşen geldi. Kendini tanıttıktan sonra,

-İdare ile sınıfınız arasındaki ilişkileri sürdürecek bir sınıf başkanı seçmelisiniz, aday var mı?

Dedi. Bir süre kimseden ses çıkmayınca parmak kaldırarak,

-Ben adayım öğretmenim.

Dedim. Başkaca aday çıkmadığından oy birliği ile sınıf başkanı seçildim. Çapa’da kaldığım iki yıl süresince de bu görevimi sürdürecektim.

Genelde sınıf başkanlıkları angarya olarak görünse de benim için öyle olmamıştı. Olumlu sonuçlarını görmüştüm İvriz’de. Her şeyden önce okul idaresinde, başta okul müdürü olmak üzere, müdür yardımcılarını ve çalışanlarını tanıma fırsatı bulmuştum.

Bu kazanımların dışında hem İlköğretmen Okulu hem de eğitim enstitüsü öğretmenlerini de yakından tanıdım. Bu kazanımlarım Ankara Yüksek Öğretmen Okulu’na seçilmemde bana yardımcı olacaktı.

1961-62 Eğitim ve Öğretim yılına başlangıcımız mükemmeldi.

Hayallerimden birini daha gerçekleştirmiştim. Hazırlıklı olarak fırsatla karşılaşmak, şans denen kavramı oluşturuyordu. Başka bir deyişle, şansınızı kendiniz yaratıyordunuz…

Share Button