Antalya Kemer’de Bir Öğleden Sonra

Dünya Cennetlerinden bir olan Kemer Antalya, Akdeniz kıyısında,Antalya’ya 40 kilometre uzaklıkta Batı Toros dağlarının eteklerinde bulunmaktadır .1987 yılından bu yana, hemen hemen her yıl, Kemer’i ziyaret ederiz.  Çamyuva, Kemer’den 13 kilometre uzaklıkta bulunan çok şirin bir belde.Bu belde de bir haftalık bir devre-tatil mülkümüz var. Bazen Çamyuva yerine, RCI devre tatil ve devre mülk değişim sistemini kullanarak, başta Avrupa olmak üzere, Dünyanın değişik ülkelerinde tatil yapma fırsatından yararlanıyoruz.

Kemer ve çevresinin en başta gelen özelliklerinden birincisi doğal güzelliğidir. Tekrarlamakta yarar var, bir dünya cennetidir Kemer. Diğer taraftan, turizmin önemini çok iyi kavramış olan Kemer Belediyesinin üzerine düşeni yapmış olmasıdır. Mükemmel peyzajları olan cadde ve yaya bölgelerinin oluşturulmuş. Yerli halk ve kemer esnafı da çevre bilinci ile hareket edince, güzellikleri taçlanmış.Motorlu araçlar giremediği gibi, sağlı sollu alış veriş merkezlerinin bulunduğu son derece şık mekanlar oluşturulmuş.

Tarihçesine baktığımızda; ” Batı Toros Dağları’nın eteklerinde ve 52 kilometre kıyı şeridi boyunca uzanan Kemer ilçesi, Türkiye’nin en önemli turizm merkezlerinden biridir. Bugün Kemer’in bulunduğu yerde, 1910′lu yıllarda Eski Köy adı ile bilinen yerleşim varmış.Tahtalı dağları eteklerinde bulunan bu yerleşim yerini her yıl seller basarmış. Tahtalı dağları silsilesinden  gelen seller sonucu göl ve bataklıklardan oluşan bir mekan haline gelirmiş. Eski Köy halkı, kendilerini bu sellerden korumak için, dağların eteklerinde 23 kilometre uzunluğunda bir taş duvar örmüşler. Sonraları, bu duvar nedeniyle köylerine Kemer adını vermişler.

Kemer Antalya

Kemer Antalya

Kemer’in başta gelen çekiciliklerinden bir başkası da, doğal güzelliğidir.Deniz, orman ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Böyle bir  oluşumu çok nadir görülen bir durumdur. Kemer’deki denizin berraklığı ve mavisi ile  ormanın yeşilliği buluşur. Masalımsı bir hava yaratır.Deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması ve çam ağaçlarının plajlarda gölgelik olarak kullanılması yerli ve yabancı turistlere oldukça cazip gelir ve bir sonraki yıl tekrar gelmek isterler. Kemer’de, Beldibi mevkiinden başlayarak Tekirova’ ya kadar olan tüm kıyı tamamen doğal plajdır. Girintili çıkıntılı kıyılarında birçok koy ve küçük doğal limanlar bulunur.

Folklorik Yörük Parkı (8)

Kemer merkezinde bulunan plajlar Belediye plajı, yat limanı yanında bulunan Ayışığı plajı’dır.Ayışığı Parkı ile Marina arasındaki Küçükburun yarımadasında yer alan ve ”yaşayan açık hava folklorik müzesi” olarak tanımlanan parkta yöresel yörük çadırları, bu çadırlarda gözleme yapan görevliler, gözlemelerini yayık ayranlarıyla yemekte olan turistlerin yanı sıra,tavuklar, horozlar, tavşanlar ve muhteşem bir Kemer manzarası ile karşılaşırsınız.

Kemer Folklorik Yörük Parkı

Kemer Folklorik Yörük Parkı

Keçi kılından yapılan bu çadırlara Kıl Çadır adı veriliyormuş.Osmanlı tarihinden günümüze kadar gelen ve halen Akdeniz sahillerindeki 5 yıldızlı otellerde, otantik yapısıyla, gözleme çadırı olarak kullanılıyor.Diğer taraftan; Restorant, Otel Dinlenme tesisleri, Yayla Şenlikleri ve Ramazan Şenliklerinde iftar çadırı olarak tercih edilmektedir.Orman yüksek mühendisi Kutsal İyicil’in 1982 de tasarımını yapıp, 1985 te işletmeye açmış.

Folklorik Yörük Parkı (10)Bu mekan,günümüzde, oğlu Cemal İyicil tarafından işletlmektedir.Resimde görüldüğü gibi, Folklorik parkın, Ayışığı plajı tarafında, muhteşem bir panoramik manzara ile karşılaşırsınız.Dakikalarca seyrine doyum olmaz.Ayışığı plajı, yalnız ülkemizin değil, aynı zamanda dünyanın da en iyi plajlarından biridir. 52 kilometre kıyı boyunca uzanan Beldibi ve Tekirova’yı da içine alan bölgede, plaj kumları doğal ve incedir.Plaj mavi bayraklı olup, deniz suyu berrak ve masmavidir.Benimle birlikte, açık hava müzesi halindeki Folklorik Parkı gezmeye gelen yabancı bir çiftten rica ederek ve muhteşem manzarayı da arkama alarak  fotoğrafımı çektirdim ve bu bölgede de kendimi ölümsüzleştirdim. Sonra da fotoğrafımı çeken karı kocanın, kendi fotoğraf makinelerini kullanarak, bir çok fotoğraflarını çektim.Onları da bu bölgedeki ölümsüzler arasına kattım.

Kemer Antalya

Kemer Antalya

Folklorik Yörük Parkının diğer tarafında Kemer Marina yerini almaktadır. Marinanın ilerisinde de Belediye Halk Plajı Kemerlilere keyifli dakikalar yaşatmaktadır. Kemer Marina haftanın 7 günü 24 saat yatçılar için hizmet vermektedir. Dünyanın dört bir yanından gelen yatçılar için kış süresince her türlü sosyal sportif ve kültürel aktiviteleri ile ideal bir ortam sağlanırken yüksek Toros dağlarının sağladığı koruma mükemmeldir. Bu mükemmel koruma ılıman ikliminin birleşimi, Kemer Marina’yı Akdeniz deki en iyi kışlama marinalarından biri yapmaktadır. Yabancılar için, Doğu Akdeniz ülkelerini ziyaret etmek için mükemmel bir çıkış noktası özelliği de taşımaktadır.

Kemer Antalya

Kemer Antalya

Kemer Plajları Mavi Bayrak taşımaktadırlar. Kilometrelerce uzanan plajların kumları ince ve son derece temiz olup, teninize de yapışmaz. Mavi Bayrak ödüllerine sahiptirler. Mavi Bayrak Ödülü’nün, deniz suyu temiz, çevre yönetimine duyarlı, öngörülen donanıma sahip ve çevreyi bilinçlendirme konusunda aktif plajlara verilmektedir. Önceden belirlenmiş ve ödüle aday olmak isteyen plajlardan 15 gün arayla deniz suyu numunesi alınmakta ve mikrobiyolojik analizleri yapılmaktadır. Analiz sonuçlarının AB Yüzme Suyu Standardı’nın en temiz düzeyinde olması istenmektedir.

Kemer Antalya

Kemer Antalya

Ülkemizde, mavi bayrak uygulaması Türkiye Çevre Eğitim Vakfı koordinasyonunda yürütülmektedir.  Kemer’in geceleri de oldukça renkli ve keyifli geçmektedir. Kemer çarşısı, geceleri oldukça hareketlidir. Yüzlerce yerli ve yabancı turist, mağazaları gezmekte, alışveriş yapmaktadır. Bunun dışında; kaliteli hizmet veren kafeleri, gece kulüpleri ve diskotekleriyle de gençlerin ve yabancı turistlerin dikkatini çekmektedir. Gece, geç vakitlere kadar, kimse tarafından rahatsız edilmeden, caddelerde dolaşıp, vitrinleri seyredebileceğiniz gibi, nezih bir kafeye oturarak; biranızı, şarabınızı, kokteylinizi ya da çayınızı içebilirsiniz.

Kemer Antalya

Kemer Antalya

Share Button
3053 cevaplar

Yorumlar kapalı.