Ankara Atatürk Bulvarı

Ankara Atatürk Bulvarı

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Ankara’da çok sevdiğim mekanlar Atatürk Bulvarı ile bulvarla bağlantılı olan cadde ve sokaklardır. Özellikle Yüksel Caddesi, Karanfil Sokak, Sakarya Caddesi ve İzmir Caddesi anılarımıza kazınmış mekanlardır. Kent merkezi dışında, banliyolarda oturuyorsanız otobüslerle ulaşağınız yer Kızılay ve Atatürk Bulvarı ile bağlantılı olan Meşrutiyet Caddesi’dir.

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Yaşamkent’ten, otobüs ve metro ile yaptığım 50 dakikalık bir yolculuktan sonra Kızılay’a ulaşıyorum.  Bu gün rastgele, serseri mayın gibi dolaşmak istiyorum Kızılay civarında. Bu kez, daha önceki yıllarda otobüslerle ulaştığım Meşrutiyet Caddesinden girdim Karanfil Sokak’a. Bilirim ki Karanfil Sokak herkesi kucaklar ve alır götürür apayrı bir dünyalara.

Yüksel Caddesi Kızılay Ankara

Yüksel Caddesi Kızılay Ankara

Sokak boyunca sağınızda kitapçılar bulunur. Her konuda ve her fiyattaki kitapların yanı sıra bütün kırtasiye malzemelerinizi de buradan temin edebilirsiniz. Özenle düzenlenmiş sokakta, yaklaşık 250 metre yürüdüğünüzde, Ankara’nın en renkli ve en popüler caddesi, Yüksel Caddesine ulaşırsınız.

Ankara Yüksel Caddesi bölgesi

Ankara Yüksel Caddesi bölgesi

Yüksel Caddesi’ne kadar fotoğraf çekerek ve çevreyi gözlemleyerek yürüdüm. Sol köşede Dost Kitabevi, sağ köşede ise Mülkiyeliler Birliğinin binası bulunur. Üniversiteli gençlerle Ankara’da okuyup, taşrada yerleşenlerin de Ankara’ya geldiklerinde verecekleri randevuların vazgeçilmez mekanı Mülkiyeliler birliğinin duvarıdır. En sağlam ve şaşmaz bir buluşma yeridir köşedeki Mülkiyeliler Birliği, herkes bilir bu yeri.

Ankara Yüksel Caddesi bölgesi

Ankara Yüksel Caddesi bölgesi

Her hafta, mutlaka imza atılacak ve attırılacak bir konu bulup, Mülkiyeliler Birliğinin yan duvarında imza toplayanlar her zaman vardır ve ellerindeki megofonlarla da orada olduklarını hatırlatırlar mutlaka. Diğer taraftan, okuldan kaytarmanın bir yolunu bulanlar ya da yan taraftaki yeni tip dershaneye gelip de derse girmeyerek Dost Kitabevinin önünde toplanıp, sohbeti koyulaştıran alternatif lise gençliğini de görmek mümkündür.

Ankara Yüksel Caddesi bölgesi

Ankara Yüksel Caddesi bölgesi

Karanfil Sokak ile Yüksel Caddesinin kesiştiği bu mekan, Ankara’nın en devrimci ve başkaldırı mekanıdır. Geçtiğimiz yıllarda, günde en az iki kez devrimci gençlerin seslerinin yükseldiği yaşanası ve havası solunası bir sokaktır Karanfil. Nitekim, Ahmet Arif de ”Karanfil Sokağı” adlı şiiri ile bu devrimci mekanı taçlandırmıştır. Bu şiirin bir bölümünü hatırlayarak, gezimi sürdürüyorum.

Karanfil Sokağı

Tekmil ufuklar kışladı
Dört yön,onaltı rüzgar
Ve yedi iklim beş kıta
Kar altındadır.

Hatıp Çay’ın öte yüzü ılıman
Bulvarlar çakırkeyf Yenişehir’de
Karanfil Sokağında gün açmış
Hikmetinden sual olunmaz değil
“mucip sebebin” bilirim
Ve “kafi delil” ortada…

Karanfil sokağında bir camlı bahçe
Camlı bahçe içre bir çini saksı
Bir dal süzülür mavide
Al – al bir yangın şarkısı,
Bakmayın saksıda boy verdiğine
Kökü Altındağ’da, İncesu’dadır.

 

Ankara Kızılay'da bir öğleden sonra

Sakarya Caddesi Kızılay Ankara

Yüksel Caddesi üzerinde biraz volta attıktan sonra, Karanfil Sokak’tan Gazi Mustafa Kemal Bulvarı’na çıktım. Bulvarda biraz gezindikten sonra da Selanik Caddesi 2 yi kullanarak Sakarya Caddesi’ne geçtim. Sakarya Caddesi’de Ankara’nın en renkli caddelerinden biridir. Sokaklarında sıralanmış birahaneleri ve kafeleri ile gerginlik giderme mekanlarından biridir Sakarya Caddesi ve sokakları.

Ankara Kızılay'da bir öğleden sonra (20)

Sakarya Caddesi Kızılay Ankara

Ankara’nın en ünlü balıkçıları da Sakarya Caddesi’ndedir. Hanımların ve genç kızların rahatsız edilmeden gezebilecekleri, birahanelerden birine oturabilecekleri bir mekandır Sakarya Caddesi. Bir süre rasgele dolştıktan sonra, Selanik Caddesi bitimindeki Tuna Caddesi’ne ulaşarak, tekrar Atatürk Bulvarı’na çıkmak istiyorum. Çok eski yıllarda, bu alanda ayak üstü atıştırdığımız ve biralarımızı içtiğimiz mekanlar vardı. Atatürk Bulvarı üzerinde Zafer Meydanı’na kadar yürüdükten sonra, geri dönerek Güven Parkı’na geliyor ve biraz dinlendikten sonra tekrar Atatürk Bulvarı’na çıkarak Bakanlıklara doğru yürüyorum.

Share Button