İstanbul Uluslararası Çağdaş Sanat Fuarı -Contemporary İstanbul

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı-001

İstanbul Modern’de ‘’Sanatçı ve Zamanı’’ sergisini gezdikten sonra Çağdaş sanatın en iyi örneklerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary İstanbul Fuarı’nı gezmemek olmazdı.

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı, Akbank’ın ve ‘’Ortak Sponsor’’  Ferko İnşaat’ın katkılarıyla, 12-15 Kasım tarihlerinde İstanbul Kongre Merkezi ve Lütfi Kırdar Uluslararası Kongre ve Sergi Sarayı’nda sanatseverlerle buluştu. 10. yılını kutlayan Contemporary İstanbul’a bu yıl, 24 ülkeden 102 galeri ve 700’den fazla sanatçı katılmış.

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı (26)

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2015

Dünyadan ve Türkiye’den en iyi çağdaş sanat eserlerini sanatseverlerle buluşturan Contemporary İstanbul, 10. yılında da göz doldurmuş. İlk yılı 2006’da, 40 Ulusal ve 9 Uluslararası olmak üzere, 49 galeri ile yola çıkmış olan Contemporary İstanbul, 10. yılını kutlarken 24 ülkeden 102 galeriye ev sahipliği yapmış.

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2015

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2015

Dünyanın sayılı çağdaş sanat etkinliklerinden biri olan Contemporary İstanbul’un bu yılki en dikkat çeken bölümlerinden biri yeni medya sanatının nabzının tutulacağı Plugin’dir. Bilindiği gibi Plug-in, kendi başına çalışabilen bir program için, genellikle çok özel bir alanda duyulan gereklilik üzerine geliştirilen, programa yeni özellikler ekleyen yazılımdır.

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2015

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2015

Uygulamalar çok çeşitli nedenlerden dolayı plug-inlere destek verirler. Bunlardan bazıları; diğer yazılımcıların uygulamayı genişletmesine olanak sağlamak, ana uygulamanın boyutunu küçültmek, Yazılım Lisansından doğacak problemleri önlemek için kaynak kodu uygulamadan ayırmak olarak sıralanabilir.

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı (2)

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2015

Türkiye’nin Çağdaş Sanat Fuarı Contemporary İstanbul’u gösterişli ve dikkat çekici buldum. Sanattan çok sanat piyasasının öne çıktığı, sanatçıdan çok galerici ve koleksiyoncunun görünür olduğu bir yer… 2006’da Türkiye için uluslararası yanı da olan bir ‘çağdaş sanat fuarı’ olarak yola çıkan etkinlik, kurumsallaşarak büyüdü ve yerini sağlamlaştırdı. Çağdaş sanatın yükselişine eşlik etti, bu yükselişi destekleyen ögelerden biri olmayı başarmış.

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2015

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2015

Tanıtım broşürlerinden edindiğim bilgilere göre Contemporary İstanbul’da bu yıl yabancı galeri oranı yüzde 65’i bulmuş. Türkiyeli galerilerden daha çoklar. Contemporary İstanbul, dünyanın bütün önemli fuarları gibi bölgesel bir etkinlik olmayı amaçlamış. Fuarın ‘’Uluslararası’’ kimliğinin öne çıkması için özel bir çaba gösterilmiş. Yabancı galeri katılımı fuar yönetiminin de önemsediği ve özendirdiği bir durum olmuş.

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2015

Tıpkı Uluslararası koleksiyonerlerin varlığı gibi… Bunun son yıllarda Türkiye piyasasında oluşan ‘’Yabancı Sanatçı’’ eğilimiyle de bir ilgisi olduğu, fuarın ve galerilerin birbirini tetiklediğini söylemek mümkün diyor yetkililer.

İstanbul is Contemporary

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2015

Yine, internet ve tanıtım broşürlerinden edindiklerime göre, her isteyen Contemporary İstanbul’a katılamıyor. Bir seçici kurulun filtresinden geçiyor galeriler. Sayılarının az olması onları daha özel kılıyor haliyle. Contemporary İstanbul’a Türkiye’den katılan 37 galeri var. Böylece fuara katılmak da başlı başına bir saygınlık gösterisine dönüşüyor. Büyük, gösterişli ve dikkat çekici olmakta fayda var diyor katılımcılar.

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı (16)

İstanbul Çağdaş Sanat Fuarı 2015

Sanattan çok sanat piyasasının öne çıktığı, sanatçıdan çok galerici ve koleksiyoncunun görünür olduğu bir yer. Galerilerin çoğunlukla birlikte çalıştıkları sanatçıları temsil edecek, dikkat çekecek, kolay satılabilecek eserleri seçip stantlarına koydukları bir alan. İşte fuar da tam böyle bir şey…

Share Button