Konutkent 2 deki evimizi satarak, Yaşamkent Besa Karina Evleri’nde 1+1 olan yeni bir ev aldık. Masrafları daha az olduğu gibi toparlaması da daha kolay. Üstelik sıkı güvenlikli bir site yapılanması bulunuyor. Merkezinde ise yaklaşık 300 metre uzunluğunda şelaleli havuzlar var. Geceleri gökkuşağı renkleriyle masal gibi bir ortam oluşturulmuş. Yine de 10 yılımı geçirdiğim Konutkent 2 sitesi ve dostlarımı anımsamak ve anlatmak istiyorum.  Konutkent 2 ve çevresini özlemişim. Yenimahalle İlçesi Ahmet Taner Kışlalı Mahallesinde bulunan Konutkent 2 Sitesinde 1570 konut bulunmaktadır.

Yapılanma içerisinde 18 katlı apartmanlar, 5 katlı bloklar, villalar, çarşı merkezi,mini futbol sahası, fitnes, ilköğretim okulu, simit sarayı, arıtma tesisleri ve sosyal tesisler bulunmakta olup, muhteşem bir çevre düzenlemesi bulunmaktadır.Elbette bunun bir bedeli olmalıdır. Apartman dairelerinde oturanlar, her ay 80 TL çevre bakım parası ödedikleri gibi, konut sahipleri de ayrıca sitenin genel giderlerine katılmaktadırlar.

Konutkent 2 Sitesine komşu olan, Muharrem Dalkılıç Yürüyüş yolunun içinde bulunduğu parkımızda günün her saatinde yürüyen onlarca kişiye rastlayabilirsiniz.Yürüyüş yolunun bir turu 1 000 metredir. Beş tur yaparsanız, beş kilometre yürümüş olursunuz. Başlangıçta, iki ya da üç turla başlamalısınız.

Bilim adamlarınca, insan oğlunun evrimleşmeye başlaması 2 milyon yıl öncesine gider. Modern diyebileceğimiz yerleşik düzene geçiş ise Avrupa’da İsa’dan önce 3 000 yılına kadar uzanır. Bu demektir ki insanoğlu, en az bir milyon beş yüz bin yıl süreyle, meyve toplayıcı ve avcı statüsünde yaşamış.

Meyve toplayıcı ve avcı statüsündeki insan, günlük yaşamında, saatlerce yürümek, koşmak, tırmanmak ve avlanmak zorunda kalmış. Böyle bir yaşam süren insanoğlu ağaçtan düşerek yaralanabileceği ve avlanırken av durumuna girebileceği için, bağışıklık sistemi devreye girerek, yapımızı korumaya almış.

Biyolojik yapımız ve ilkel beynimiz; hareketsizliği kıtlık ve metrelerce karın olduğu kara kış olarak algılamış. Hayatta kalabilmesi için, biyolojik fonksiyonlarını yavaşlattığı gibi, yediği besinleri de yağ olarak depolama yöntemini seçmiş.

İki milyon yıllık bir geçmişi olan ve yapılanması meyve toplayıcılığı ve avcılık biçiminde gerçekleşen biyolojik yapımız, modern toplumlardaki hareketsizliği kıtlık ve kara kış olarak algılamakta ve yediklerini yağ deposu haline getirmektedir. Yapılan diyetler de kıtlık ve kara kış olarak algılanmaktadır.Böylelikle obezite toplum bireyleri ortaya çıkmaktadır. Belki de çağımızın en büyük sorunlarından biri obezite olacaktır.

Yerel Yönetimlerin büyük bir bölümü, genlerimize yerleşmiş olan bu yapının farkına vardığı için, bizleri harekete geçirmenin yollarını aramış, hem hareket edebileceğimiz, hem de keyif alacağımız parklar oluşturmuşlar.Yenimahalle Belediyesi bu konuda çok duyarlı ve başarılı.

Biyolojik yapımızı ve ilkel beynimizi kandırmanın yolu, sabah yürüyüşleri ve hafif aerobiktir. İlkel beynimiz bu yürüyüşleri; bahar geldi gül açıldı, ruhuma neşe saçıldı biçiminde algılar. Baharla birlikte ortaya çıkan bol miktardaki meyveleri toplamak ve ortalıkta dolaşan avları da yakalamak ve avlamak için bağışıklık sistemimizi geliştirir.

Ortalıkta bol miktarda meyve ve av bulunduğundan, biyolojik yapı, yenilenlerin hiç birini depolama ihtiyacı duymaz. Filinta gibi olursunuz. Bedensel ve beyinsel olarak gençleşirsiniz.

Yaşlılık kaçınılmazdır. Ancak, kaliteli bir yaşam ve yaşlılık için yapılması gereken; meyve toplayıcı ve avcılık yapımızı hatırlayıp, her gün, ortalama bir saate yakın yürümek gerekir  diyorum.Bu nedenle,Konutkent 2 sitesi ve çevresinde yaşayanlar her gün her saat yürüyorlar. Ben de sabahları yürüyemediğim takdirde, öğleden sonraları yürümeyi ercih ediyorum.

Kulağımdaki volkmenden gelen muhteşem müziğin eşliğinde, gözlerimin de gökkuşağı renklerle bezenmiş çevre iletişimi yaşama sevincimi arttırıyor. Aktif olarak çalıştığım öğretmenlik yıllarında da, sabah yürüyüşlerinden sonra derslere girdiğim için, yaşama sevincimi öğrencilerime de aktarmaya çalışmış ve belli ölçüde başarılı da olmuştum.

Share Button