İstanbul

İstanbul

Varsa dostlarımız zenginliklerimizdir. Şükürler olsun ki yeterince varlar ve Akıncı Ailesi olarak bizi mutlu ediyorlar.

Bu kez 1975 yılından beri devam eden arkadaşlıklar, giderek dostluğa dönüştüler. Eşim Serap’ın Gazi Üniversitesi Ankara devlet Mimarlık ve Mühendislik Fakültesi’nde öğrenci iken tanıştığı Maide ve Celal Gülay ile Leyla Kuterdam bağlarımızın her geçen gün kuvvetlendiği dostlarımızdır. Öyle ki konuk olduğunuzda kendinizi evinizde hissettiğimiz ve rahat arkadaşlarınızdır.

18 Mayıs Çarşamba günü Maide ile Celal Gülay Mersin’den, Leyla İzmir’den geldi. Barbaros  Bulvarı üzerinden Beşiktaş’a inip, sahilden Arnavutköy’e gittik. Balık ürünleriyle Arnavutköy’ün en sevilen mekanlarından biri olan Takanik Balık Restaurant’ta yerimizi aldık.

İstanbul

Takanik Balık Arnavutköy İstanbul

1998 yılında yüzer teknesiyle Yeniköy Limanında hizmet vermeye başlayan Takanik Balık, müşteri memnuniyeti sonrasında kapasitesini genişletti. Lezzetine doyum olmayan salataları ve balıkları kısa sürede Takanik Balık adını bütün İstanbul’da duyurdu. Yüzer tekneden sonra karaya çıktı. Önce Yeniköy’ün en güzel yeri İskele Sokağında, sonra da Boğaziçi’nin bir diğer incisi Arnavutköy’de 2008 yılında ikinci şubesini açtı. Üçüncü şubesini de yine Yeniköy’de açtığını öğreniyoruz. Lezzetlerine doyum olmayan salata ve balıklarımızı yedikten sonra konuklarımızla İstinye’deki İskele Çay Bahçesine gidiyoruz. Burası Rumeli kıyılarında gidilebilecek birkaç çay bahçesinden birisi.

İstanbul

İskele Çay Bahçesi İstinye İstanbul

Eşimle birlikte 1999 yılından beri, İstanbul’da ev sahibi olmadan önce, İstanbul’a her gelişimizde mutlaka uğrayıp çay içtiğimiz bir yer İskele Çay Bahçesi. İstanbul Boğazı ve Boğaziçi’nin ikinci inci gerdanlığı olan Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün panoramik olarak göründüğü en iyi yerlerden biri ayrıca…Denize sıfır Boğaziçi manzaralı bu salaş yerde kendinizin adeta denizin içindeymiş duygusuna kapılıyorsunuz. 17 yıllık geçmişi olan bu çay bahçesinde ayrıca İstinye İzmir Lokmacısı bulunuyor. Lokmaları da meşhur…hem çay içtik, hem de lokmasından yedikten sonra Sarıyer sahillerini keşfetmek üzere harekete geçtik.İstanbul

İstinye İskele Çay Bahçesi

İstanbul

İstinye İskele Çay Bahçesi

Yeniköy’den geçiyoruz.İstanbul’un seçkin ve varlıklı kesiminin yalılarının bulunduğu bir sahil kasabası Yeniköy. Köybaşı ve Yeniköy Tarabya Caddesi’ni izleyerek The Grand Tarabya otelinin yanından geçiyoruz. Haydar Aliyev Caddesi üzerinden de Sarıyer  kıyılarına ulaşıyoruz. Yolculuk boyunca Üçüncü Boğaziçi Köprüsü de görüş ufkumuzda yerini alıyor. Sarıyer Spor Kulübü Cafetaryası’nda çaylarımızı içtikten sonra evimize, Göktürk Merkez Mahallesi’ne dönüyoruz.

İstanbul

Sarıyer Kıyıları İstanbul

İstanbul

Sarıyer Kıyıları İstanbul

Eşimin bir gün önceden hazırladıklarıyla mükemmel bir sofra kuruluyor. İçeceklerimiz hazırlanıyor. Yemekte sohbet koyulaşıyor ve 35-40 yıl öncesine gidiliyor.

İstanbul

Göktürk İstanbul

Share Button