10 Aralık 1969 Çarşamba, Isparta…

Okul müdürü Fikri Yanıkoğlu saat 11:00 civarında beni çağırdı. Elindeki sarı zarftan çıkarmış olduğu bir yazıyı evirip, çevirdikten sonra bana dönerek,

-Akıncı öğretmenim…Isparta Milli Eğitim Müdürü, diğer okul müdürlükleriyle birlikte, bize de elimdeki yazıyı göndermiş. Bir de sen oku lütfen…

Bana uzatılan yazıda, TÖS Genel Başkanı Fakir Baykurt tarafından ülkemizdeki bütün TÖS şubelerine gönderilerek destek verilmesi istenen ”Büyük Öğretmenler Boykotu” genelgesinden söz edildikten sonra, öğretmenler kurulunun toplanarak yasal olmayan boykotun önlenmesi isteniyordu.

Yazıyı birkaç kez dikkatlice okuduktan sonra Müdür Bey’e dönerek,

-Fikri Bey…Yarın Ramazan Bayramı’nın birinci günü. Bugün arefe, öğleden sonra resmi tatil. Saat 12:30’daki bayrak merasiminden bir süre sonra, tek gündem maddesiyle Öğretmenler Kurulu’nu toplayalım. Milli Eğitim Müdürlüğü’nün ilişik yazısını okuduktan sonra tartışalım Müdür Bey,

-Ben de öyle düşünmüştüm Akıncı öğretmenim. Düşüncelerinin bu boykottan yana olduğunu biliyorum. Ancak, idari görevin gereği bu boykota katılamazsın. Diye düşünüyorum. Seni bilgilendirmek ve uyarmak için çağırdım.

-Teşekkür ederim Müdür Bey. Kurul toplantısında idareci kimliğimi üzerimden çıkarıp, kurul arkadaşlarıma sadece öğretmen olarak düşüncelerimi anlatacağımı özenle vurgularım. Sorun olmaz sanırım.

Dedikten sonra odama döndüm. Yanımdan hiç eksik etmediğim 1961 Anayasası’nın örgütlenme, örgütlü toplum, boykot, grev ve benzeri konulardaki maddelerini gözden geçirip, notlarımı aldım.

*****

Saat 16:00’da Öğretmenler kurulu toplandı. Yerini alan Okul Müdürü Fikri Yanıkoğlu kurul üyelerini gözden geçirdikten sonra,

-Arkadaşlar…Biliyorsunuz TÖS Genel Merkezi yetkili kurullarınca alınan Büyük Öğretmenler Boykotu Bakanlar Kurulu’nca kabul görmedi. Milli Eğitim Bakanlığı’nca bütün valiliklere gönderilen bir genelgeyle boykotun yasaklanması ve gerekli önlemlerin alınması istendi.

Isparta Milli Eğitim Müdürlüğü de diğer okullarla bize de gönderdiği resmi yazısında boykotun yasal olmadığını belirterek, önlenmesi için okul müdürlerinin önlem almasını istedi.

-Akıncı öğretmenim…Lütfen okur musun yazıyı.

İl Milli Eğitim Müdürlüğü yazısını okuyup, bitirdiğimde büyük bir sessizlik hakim oldu. Müdür Beyin,

-Söz almak isteyen var mı?

Sorusuna kimseden yanıt gelmeyince, müdür beyin yanından kalkarak öğretmenler arasındaki sandalyelerden birine geçtim ve söz istedim. Konuşma izni alınca,

-Arkadaşlar, öğretmen ağabeylerim. İçinizde en geç ve en heyecanlı öğretmen benim. Büyük Öğretmenler Boykotu hakkındaki düşüncelerimi sadece ve sadece öğretmen kimliği ile açıklamaya çalışacağım.

Her şeyden önce örgütlü toplumlara, özellikle Sosyal Toplum kuruluşlarına inancı tam olan birisiyim. Diğer taraftan Köy Enstitülerinin ardılları olan Öğretmen Okullarında yetişmiş birisi olarak, sorunlarımızı her aşamada ve herkesle konuşmaya alışkın olarak yetiştirildik.

Oysa günümüz yöneticileri kulaklarını tıkamış durumdalar. Üstüne üstlük, idarecilerin hoşlanmadığı ya da kendisini eleştiren birini hiçbir gerekçe gösterilmeden ”Görülen lüzum üzerine görevden alındınız.” uygulamasına sessiz mi kalacağız.

Ulu önderimiz Atatürk Diyor ki;

”Öğretmen bir kandile benzer, kendini tüketerek başkalarına ışık verir. Öğretmenler! Cumhuriyet sizden, fikri hür, vicdanı hür, irfanı hür nesiller ister. Öğretmenler; Cumhuriyetin fedakar öğretmen ve eğitimcileri, yeni nesli sizler yetiştireceksiniz.”

Bütün bunlar bize göstermiştir ki öğretmen, nereye çekilirse oraya giden değil yol gösterendir. Öğretmen, kendi konforu için susan değil, her yurttaşın konfor sahibi olacağı bir ülkeyi yaratmak için mimarlık edendir.

“ÖĞRETMEN BOYUN EĞMEZ, ÖĞRETMEN DERS VERİR!”

Eğitimin daha da piyasalaştırıldığı, gerileştirildiği, adaletsizleştirildiği, öğretmenlerin mesleki haklarının daha da kırpıldığı, açlık ve işsizlikle, keyfi cezalandırma yöntemleriyle sınandığı bu günlerden sımsıkı sarılarak kurtulacağımız hakikat işte budur!

Öğretmenler Kurulunda benden başka kimse konuşmadı. Okul müdürü Milli Eğitim Müdürlüğü yazısının gereğini yerine getirmiş olarak, toplantıyı sonlandırdı…

Share Button