Geçtiğimiz günlerde İstanbul Eyüpsultan Göktürk Özgecan Aslan Yaşam ve Yürüyüş parkurundan eve geldiğimde, Google Haritalar bir soru ile karşıma çıktı.

Haritada yürüyüş rotam gösterilmiş ve rotam üzerindeki bir mekân işaretlenerek, falan saatte ‘’burada mıydınız?’’ sorusunu yöneltiyordu. Sadece Google mu? Hayır, facebook da tüm yaşamımızı ve paylaştığımız fotoğrafların konumlarını ve fotoğraflardaki kişileri de biliyordu. Bütün bunlar nasıl gerçekleşiyor sorusunun yanıtı son derece karışık algoritmalar da

Apple’ın Siri’si, Google’ın Google Now’ı ve Microsoft’un da Cortana’sı dijital asistan olarak hizmet veriyor. ABD’nin New Hampshire eyaletinde annesinin tatil evini kontrole giden Christopher Beaucher yaşanan patlamada alevlerin arasında kaldı. Elleri yandığı için telefonla acil yardım ekiplerini çağıramayan Beaucher, Apple’ın sanal yardımcı asistanı Siri sayesinde yetkililere ulaşabildi. Google’ın sesli asistanı Google Now, tamamen Türkçe olarak ülkemizde kullanıma sunuldu.

Ancak elbette bu sanal asistanların her biri, gelecekte yapabilecekleri işler düşünüldüğünde hem sevinmek hem de kaygılanmak gerekiyor. Microsoft Cortana, her ne kadar henüz ülkemize teşrif etmiş olmasa da, özellikle Windows 10’un yeni özellikleriyle beraber yeni yetenekler kazandı. Ancak bunlar yalnızca bir başlangıç. Microsoft, Cortana’yı geliştirme çalışmalarına devam ediyor. Şirket, buna ilişkin yeni bir patent de almış durumda.

Kişisel bir asistan olarak tasarlanmış bir yapay zekâ algoritması olan Cortana’nın Windows’un gelecekteki sürümlerine eklenmesi planlanıyor. Windows kullanıcılarının tüm dosyalara, elektronik postalara ve uygulamalara erişim izni vermesi teşvik edilecek. Kullanıcılar erişim izni vermezlerse Cortana görevini yapamayacak. Erişim izni verilirse, sanal asistan olan Cortana, kullanıcısına sayısız konuda yardımcı olabilecek ve tavsiyelerde bulunabilecek.

Cortana size eşinizin doğum gününü hatırlattığı gibi, ne tür bir hediye alacağınız konusunda da tavsiyelerde bulunabilir. İyi bir restoranda yer ayırta bileceği gibi, yemekten önce almanız gereken bir ilacı da size hatırlatabilir. Bütün dosyalarınıza erişim izni olan Cortana, sağlığınızla ilgili binlerce veriyi anında tarayarak, önemli bir toplantıdan önce, kullanmanız gereken bir ilacı size önerebilir. Karşı cinste kilerin Cortana’sı ile iletişime geçebilir ve eş seçiminde de size tavsiyelerde bulunabilir. Sizin davranışlarınızı ve yapabileceklerinizi bir kâhin gibi önceden bilebilir ve otorite kazanabilir.

Cortanalar otorite kazandıkça, sahiplerinin çıkarları doğrultusunda, birbirlerini yönlendirmeye başlayabilir. Varlıklılar en üstün sürüme sahip olarak, eski sürümleri kullanan yoksul insanlar karşısında belirli bir avantaj kazanabilirler.

Microsoft, algoritmayı bu temel üzerine inşa edecek. Bir yapay zekâ algoritması olan sanal asistan Cortana ve diğerleri Sapiens’le ilgili her şeyi, ondan daha iyi bilecektir.

Bütün bunları neden mi anlatıyorum? Anlatıyorum çünkü Milli Eğitim Bakanlığı yayınladığı bir genelge ile öğrenci kayıtlarının üçte birinin İmam Hatip Liselerine yönlendirilmesi talimatını vermiş. Bu okullarda bilgi ‘’kutsal kitaplarda’’ ve ‘’hadislerde’’ aranacaktır. Oysa aranması gereken yer Silikon Vadisi ve ekipleri olmalıdır. Aksi takdirde en yüksek sürüme sahip kullanıcıların kölesi olmaya mahkûm oluruz.

Share Button