1 Haziran 2019 Cumartesi, Ankara…

Dün akşam karar vermiştim Cumartesi günü Altındağ’da yer alan müzeleri bir kez daha gezmek için. Eski tarihli müzelere 2 Mayıs 2019 günü bir yenisi daha eklenmişti. Ulus’taki Anıtsal İş Bankası müzeye dönüştürülmüştü. Geçmiş yıllarda her Ulus’a uğradığımda hayranlıkla seyrettiğim bu yapıyı bütünüyle gezme fırsatı ne zaman karşıma çıkacak? Sorusunu sormuştum. Kısmet bu güneymiş.

Anıtsal yapıdan içeri girer girmez görevliler oldukça nazik ve yardımsever davrandılar. Özellikle dördüncü katta görevli genç bir kızımız bana rehberlik ederken, genç Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Mustafa kemal Atatürk ve arkadaşlarının Milli İktisat konusundaki düşüncelerini de özetledi bir bakıma.

Türkiye İş Bankası, Milli İktisat Tarihi açısından büyük önem taşıyan günümüze kadar olan birikimini toplumla paylaşmak üzere Ankara Ulus’taki tarihi binasını müzeye dönüştürmüş. Müzeye, Bankanın kurucusu Atatürk’ün, ‘’askeri zaferlerin ancak iktisadi zaferlerle kalıcı olabileceği’’ vizyonu çerçevesinde “Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi” adı verilmesi uygun bulunmuş.

Müzede, Cumhuriyetin kuruluşundan itibaren ülkemizin iktisadi bağımsızlık yolunda attığı büyük adımlar, Bankanın tarihi ile birlikte, yazı, fotoğraf ve videolarla izleyicilerine ele alınmış.

Başta Ankara Etnografya Müzesi olmak üzere Hamamönü Ankara Evleri, Hamamönü Sanat Sokağı, Ankara Kalesi ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi’ni gezdikten sonra “Türkiye İş Bankası İktisadi Bağımsızlık Müzesi” için ayrılan zaman yeterli olmadı.

Yardımcı olan görevlilere teşekkür ettikten sonra bir başka gün tekrar gelmeyi kafama koydum. İkinci kez ziyaret ettiğimde en az 6 saat en az 6 saat zaman ayıracaktım…

 

Share Button