24 Ağustos 1970 Pazartesi, Isparta…

Bugün, Isparta Sanat Enstitüsü ve Teknisyen Okulu Müdürü olarak resmen göreve başlayan Sezai Yalınes oldukça ilginç birisi…

10 Ağustos’ta Malatya’dan gelmiş, kararnamesi İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne ulaşmamış olduğundan, göreve başlamamıştı. Bu süre içinde, öğretmenlerini ve Isparta sosyal yapısını tanıma çabasının yanı sıra, Müdür vekili olarak bana çok büyük katkı ve yardımda bulunmuştu.

17 Ağustos’ta atama kararnamesi gelmiş olmasına rağmen, kararnameyi görmezden gelip, göreve başlamadı.

Biraz hayret biraz da endişeyle karşılamıştım  bu davranışını. Sorma gereğini duydum, Isparta’da görev almadan ayrılacak mıydı yoksa!

-Sezai Bey, haddim olmayarak, bir soru sorabilir miyim?

-Elbette.

-Kararname gelmiş olmasına rağmen göreve neden başlamadınız?

-Müdür kimliğime bürünmeden Okulu ve Isparta’yı biraz daha tanımak istiyorum. Benden önceki müdür arkadaşımızın ”Isparta’da çalışma ortamım kalmadı” diyerek istifa ettiğini siz söylemediniz mi?

-Evet…Ben söyledim ama yine de göreve başlamamış olmanıza bir gerekçe olamaz. Olmadı değil mi?

-Elbette gerekçe olmadı. Ancak ortamı ve ortamdaki insanları iyi tanımadan yönetemezsiniz. Müdür kimliğimle bunu yapamazdın.

Bu konuşmadan sonra çıkarılacak bazı dersler olduğunu düşünerek kendisini daha dikkatli dinlemeye ve gözlemeye başladım.

Atölye Öğretmenlerimizden Hikmet Gürdal’ın öneri ve yardımlarıyla ataerkil ailesine uygun bir ev bulunmuş ve kiralanmıştı.

Evin eksiklerini tamamlamak için, elimden geldiğince kendisine yardım etmek amacıyla, birlikte çarşı pazar dolaştık. Alış verişlerinde oldukça dikkatimi çeken bir uygulaması oldu.

Bütün alış verişlerini cebinden çıkardığı bir tomar paradan ayırdıklarıyla, peşin olarak yapıyordu. Görgüsüzlük olarak düşüneceğimi sezinleyerek anlatma gereğini duydu.

-Anadolu’da her şey imajdır Akıncı öğretmenim. Bir tomar para ve peşin alış veriş sizin varlıklı biri olduğunuz imajını yaratır. Varlıklı ve kültürlü öğretmen ve idarecilere rüşvet teklif etmekten çekinirler. Beni, seni ve bizler gibileri ekonomik baskı altına alamadıklarından, diğer konularda da baskı uygulamakta zorlanırlar.

-Olayın bu yönünü gözardı etmiştim. Davranışınızla bana iyi bir örnek oldunuz.

-Isparta’da bu imajı yaratmak için, kararname gelmiş olmasına rağmen, göreve başlamadım…

Dediğim gibi, ilginç biriydi Sezai Yalınes. Kendisinden öğrenecek çok şeyim olacaktı, Oldu da…

Sonraki yıllarımda çevremdeki kişilerin hiç birinden borç almadım, almamaya özen gösterdim. Her zaman cüzdanı dolu ve ekonomik yönden güçlü biri olarak tanıttım kendimi ve ailemi. 

Share Button