7 Ağustos 1970 Cuma, Isparta…

Her zaman olduğu gibi erkenden kalkıp, sabah hazırlıklarımı tamamladıktan sonra kahvaltıyı okulda yapmak üzere yola koyuldum.

Çay-simit-peynir muhteşem üçlüsüyle kahvaltımı yaptım.

Güzel bir Isparta sabahı…

İstasyon Caddesi’ne bakıyorum. Bu cadde Genç Cumhuriyet Döneminde, Isparta’da Ulus Devletin örgütlendiği yer. Neredeyse bütün devlet kurumları caddenin iki yakasında yer almıştı.

Açık penceremden bir süre İstasyon Caddesini seyredip, ciğerlerimi temiz hava ile doldurduktan sonra günlük çalışmama başladım.

Teknisyen Okulu giriş sınav sonuçlarını gözden geçirirken, açık olan kapımı tıklatan güler yüzlü, genç ve atletik yapılı bir beyefendi,

-Günaydın, bana ayıracak birkaç dakikanız var mı?

Dedi. Koltuğumdan doğrularak bir öğrenci velisi sandığım genç arkadaşa yer gösterdikten sonra,

-Hoş geldiniz. Çay içer misiniz, size nasıl yardımcı olabilirim?

Sözcüklerini arka arkaya sıraladım. İşim çoktu, varsa bir sorun bir an önce çözülsün ki bende çalışmalarımı sürdürebileyim.

-Teşekkür ederim…Ben Avukat Ayavar Çankara.

-Memnun oldum Ayavar Bey. Ben bir süredir Müdür Vekilliği yapmakta olan Mehmet Akıncı. Aslında Matematik-Fizik öğretmeniyim. 

-Biliyorum Akıncı öğretmenim. Oldukça iyi bir Matematik Öğretmeni olduğunuzu duyduğum için sizi rahatsız ettim.

-Hayrola! İyi bir matematik öğretmeni olmam sizi neden ilgilendirdi.

-Erkek kardeşim matematikten bütünlemeye kaldı. Isparta’ya da yeni geldik eşimin buraya tayini nedeniyle. Kimseyi tanımıyoruz. Isparta Barosu avukatlarından bazıları ”Öğretmenler Boykotu” nedeniyle sizi tanıyorlar. Yardımcı olabileceğinizi söylediler.

-Elbette yardımcı olurum…Eşiniz hangi okula atandı?

-Ardahan ve Senirken Kız Meslek liselerinde Ev Ekonomisi ve Beslenme Öğretmenliği yapmaktaydı. Kendisi Isparta Kız Meslek Lisesi mezunudur. Bir bakıma Ispartalıdır. Haliyle ben de Ispartalı olmak zorunda kaldım.

-Kardeşiniz yarın gelsin. Kendisiyle bir çalışma programı yapalım.

-Teşekkür ederim Akıncı öğretmenim. İşiniz başınızdan aşkın, yine de bana zaman ayırdınız. Bana izin lütfen.

-Rica ederim. Herhangi bir sorun olursa lütfen arayın ya da bana gelin. Sizinle tanışmaktan mutlu oldum. Eşinize de saygılarımı ve başarı dileklerimi iletin lütfen…

Sevdim Ayavar Çankara’ yı. Son derece sempatik, ülke ve dünya sorunlarını yakından izleyen, Türkiye ve Atatürk sevdalısı bir arkadaş izlenimi bıraktı üzerimde.

İyi ki kardeşi bütünlemeye kalmıştı. Bir ömür boyu sürecek dostluğumuz başlamıştı böylece…

Gönül bahçemdeki zenginliğime zenginlik katmıştı Ayavar Çankara…

Share Button