Yaşlılık kaçınılmaz… Evrende her şey yaşlandığı gibi bizler de yaşlanıyor ve bedensel bozulmaya uğruyoruz. Bedenimizde her gün milyonlarca hücre ölüyor. Hareketsiz kaldığımız sürece yenileri de oluşmuyor. Tam da bu sırada kucak dolusu paralar ödediğimiz ‘’Fizik Tedavi’’ seansları başlıyor.

Özel ya da kamu hastanelerinde bulunan Fizik Tedavi bölümleri ne yapıyor? Hareketsizlikten büyük bir bölümü ölen, işlevsiz hale gelen hücreleri uyarmak ve yenilerini oluşturmak için çalışıyorlar.  Oysa zamanında sabah yürüyüşleri yapsak, asansör yerine merdivenlerle bir üst kata çıksak fizik tedaviye ihtiyaç kalmayacak.

Her kullanımdan sonra yenilenmesi gereken, bu yüzden de bakım ve onarıma ihtiyaç duyulan bedenimizin parçalarının egzersizle eskitilmesi olayına Uyumlu Mikro Travma denir.

Uyumlu Mikro Travma yöntemiyle kaslarımızın incitilmesi ve eskitilmesi, bedenimize verilen kritik bir uyarıdır. Bu uyarı bedenimize kaslarımızın bir miktar daha güçlendirilmesini söyler. Devam eden uyarı, sonraki günlerde biraz daha enerji depolamamızı, kaslarımızın içine biraz daha kılcal damar ve elektrik kabloları döşenmesi uyarısında bulunur. Bedenimizdeki Uyumlu Mikro Travma uygulaması, ömrünü tamamlamış hücreleri ortadan kaldıracak yıkım ekibi görevini üstlenen Akyuvarların harekete geçirilmesini sağlayan en iyi uyarıcıdır.

Bu uyarıyı alan Akyuvar hücreleri, evinizin yıkımı ve yenilenmesi için bulduğumuz uzman ekibe benzer. Uyumlu Mikro Travma sonrasında; çalışan, baskı gören, incinen ve eskiyen kaslarımızdan çıkan enzim ve proteinler kana karışıp güçlü bir uyarı ya da yangı reaksiyonu başlatır. Bu güçlü uyarıyı alan Akyuvarlar olay yerine giderler.

Bağışıklık sistemimizin bir parçası olan Akyuvarların öncelikli görevi bedenimizi enfeksiyonlara karşı korumak olmakla beraber; gelişmemizi ve yenilenmemizi sağlayabilmek için, her gün bedenimizin büyük bir bölümünü yok etmekle görevlendirilmişlerdir. Akyuvarlar; zararlı bakterileri, virüsleri ve kanser hücrelerini zehirli ve yakıcı bir sıvı içerisinde yok etmekle görevlendirilmiş katil hücrelerdir. Ayrıca, doğal olarak ölme vakti gelmiş milyarlarca hücreyi de yok etmek için,bıkıp usanmadan her an her saat ve her gün görevlerini yerine getirirler.

Yenilenmek için eskiyen parçaların yok edilmesi gerekir. Tam bu noktada Akyuvarlar devreye girerler. Bu yüzdendir ki tat alma hücrelerimiz her gün, trombositlerimiz her 10 günde bir, kan hücrelerimiz her 3 ayda bir bütünüyle yenilenirken kalçalarımızdaki kas hücreleri de her 4 ayda bir bütünüyle yenilenmektedir. Bedenimizde gerçekleştirilecek Uyumlu Mikro Travma, bozulma ve çürümeyi yenilenme ve gençleşmeye dönüştürür. Gençleşmiş, dinçleşmiş, durum duyusu kuvvetlenmiş ve üreme fonksiyonlarımız da tam çalışır hale gelmiş olur.

Uyumlu Mikro Travma için haydi yürüyüş parkurlarına ve spor salonlarına…

Share Button