24 Ağustos 1957 Cumartesi, Bor…

Mersin’den Bor’a geleli yaklaşık 40 gün oldu.  Temmuz ayı sonlarına doğru Kayabaşı’nı keşfettik yeni edindiğimiz arkadaşlarla. İyi ki keşfetmişiz. Bor’daki günlerimizin en heyecanlı ve en önemli aktivitesi olacaktı Kayabaşı. Ne zaman hüzünlenir ya da neşelenirsek Kayabaş’ında bulurduk kendimizi. Uzaktan görenler taş yığını bir kayalık derdi Kayabaşı’na. Ama bizim için öyle değildi. Bizimle birlikte, bizim gibi olan Borluları da bağrında taşır ve teskin ederdi sanki.

Anılarım canlandı birden. Özellikle ‘’Kayabaşı’nda günbatımı’’ hafızama kazınmıştı… Kayabaşı da gerçekten kayabaşıydı. Volkanik kayalardan oluşan bir seyir terası oluşturulmuştu adeta… Her gamı kasaveti unuttuğumuz, borçların alacak olduğu ve günün yorgunluklarını giderdiğimiz bir yerdi Kayabaşı.

Öyle ki Bor’daki birkaç aylık çocukluk dönemimin gözbebeğiydi Kayabaşı. 1957 yılında, 13 yaşındaki bir çocuk olan bana göre, volkanik kayalardan ve uçurumlardan oluşan bu mekân gerçek bir kayabaşıydı. Doğal yapısı bozulmamıştı. Kısa sürede edindiğimiz birkaç arkadaşımızla Güneşin batışını seyredip, hayallere daldığımız bir yerdi Kayabaşı.

Bulutlu bir akşam vakti güneşin batışını Kayabaşından seyredenler bilir.  Kırmızı, turuncu ve sarı renkleriyle bir masal ortamı sunar güneş batarken seyircilerine. Etrafa yayılan kızıl ışık huzmelerinin oluşturduğu görsel şölenden etkilenmeyenimiz var mıdır acaba?

Ufuk çizgisini yarılayan güneş, yepyeni umutların habercisi edasıyla batarken, yıldızların parlaklığına bırakır geceyi. Günbatımları çok güzeldir, çünkü çok kısa sürer. Henüz seyrine doyamadan bir bakmışız gözden kaybolmuş güneş, başka diyarları aydınlatmaya gitmiş.

Batmakta olan güneşin ön cephesinde, ovada, kayabaşı ile güneş arasında diziler halindeki lahana tarlaları, Okçu dağının romantik görüntüsü ve şehre kadar gelen Okçu suyu ayrı bir lezzet katardı. Kayabaşı anıları hala yüreğimde bir ses, bir nefestir benim için. Dili olsa da söylese…

Unutulmazlarım arasında olan Kayabaşı, Bor Belediyesi tarafından ilçeye Kayabaşı Parkı olarak kazandırılmış. Kayabaşı Parkı bir mesire alanı olarak halkın hizmetine sunulmuş ve yoğun ilgi görmüş.  Önünden çevre yolunun geçtiği Bor Kayabaşı Amfi Tiyatro alanında binlerce kişinin katılımı ile düzenlenen etkinlikler Borlulara hareketli ve güzel saatler yaşatıyor olmalı.

Borlu arkadaşlarım, bahar ve yaz aylarında Kayabaşında güneşin batışını izlemek ve piknik yapmak için yüzlerce vatandaşın Kayabaşına geldiğini söylüyorlar.  Bor Belediyesi tarafından yaptırılan Bor Kayabaşı Park’ta müzikli, ışıklı su dansı, özellikle çocukları büyülüyor olmalı… Ramazan aylarında genç, yaşlı ve çocuklardan oluşan binlerce kişinin izlediği Bor Belediyesi’nin etkinliklerinde, sihirbazlık, dans, cambazlık ve ateş gösterisi yer alıyormuş. Ne mutlu Borlulara…

Share Button