Ankara-Kızılay Karanfil Sokak

Ankara Kızılay Meydanı Emek İşhanı gökdeleni

Ankara Kızılay Meydanı Emek İşhanı gökdeleni

Kızılay Meydanından Ziya Gökalp Caddesine girdikten sonra, şimdilerde Kahramanlar İş merkezi adıyla bilinen  Emek İşhanı (gökdelen) yanından sağdaki ilk sokağa girer ya da Metronun Karanfil çıkışından kafanızı çıkarsanız, Karanfil Sokak sizi kucaklar… Ve sizi alır götürür apayrı bir dünyalara…

Meşrutiyet Caddesi’ne doğru yürümeye başladığınızda, hemen solunuzda kitapçılar, Karanfil İşhanı, karanfil Kitabevi ve diğerlerinin sıralanmış olduğunu görürsünüz. Her konuda ve her fiyattaki kitapların yanı sıra bütün kırtasiye malzemelerinizi de buradan temin edebilirsiniz. Özenle düzenlenmiş merdivenlerden çıkarak, yaklaşık 100 metre güneye yürüdüğünüzde, Karanfil’e dik uzanan Ankara’nın en renkli ve en popüler caddesi, Yüksel Caddesine ulaşırsınız.

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Yüksel Caddesi Kızılay Ankara

Yüksel Caddesi Kızılay Ankara

Yüksel Caddesi ile Karanfil Sokağın kesiştiği bölge girdiğiniz anda kendinizi Ankara’nın en özgür bölgesinde bulursunuz. Yüksel Caddelerdesiniz doğuya yöneldiğinizde, Yüksel Caddesi ile Konur Sokak kavşağındaki meydanda İnsan Hakları Evrensel Beyannamesini okuyan kadın heykeline ulaşırsınız. Bu heykel Yüksel Caddesinin ev sahiplerinden biri durumundadır. Sağa döner de Konur Sokağa girerseniz sağ köşede Dost Kitabevi, sol köşede ise Mülkiyeliler Birliğinin binasına rastlarsınız. Biraz daha ilerde ve sağda Mimarlar Odası Ankara Şubesi bulunmaktadır.

Konur Sokak Kızılay Ankara

Konur Sokak Kızılay Ankara

Üniversiteli gençlerle Ankara’da okuyup, taşrada yerleşenlerin de Ankara’ya geldiklerinde verecekleri randevuların vazgeçilmez mekanı Mülkiyeliler birliğinin duvarıdır. En sağlam ve şaşmaz bir buluşma yeridir köşedeki Mülkiyeliler Birliği. Herkes bilir bu yeri. Her hafta, mutlaka imza atılacak ve attırılacak bir konu bulup, Mülkiyeliler Birliğinin yan duvarında imza toplayanlar her zaman vardır ve ellerindeki megofonlarla da orada olduklarını hatırlatırlar mutlaka. Diğer taraftan, okuldan kaytarmanın bir yolunu bulanlar ya da yan taraftaki dershanelerin yerini alan özel okula gelip de derse girmeyerek Dost Kitabevinin önünde toplanıp, sohbeti koyulaştıran alternatif lise gençliğini de görmek mümkündür.  Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Yüksel Caddesinde geriye dönerek tekrar  Karanfil Sokağa girerek Meşrutiyet Caddesine doğru ilerlersek  Ankara’nın en devrimci ve başkaldırı mekanında yürümektesinizdir. Geçtiğimiz yıllarda, günde en az iki kez devrimci gençlerin seslerinin yükseldiği yaşanası ve havası solunası bir sokaktır Karanfil. Nitekim, Ahmet Arif de ”Karanfil Sokağı” adlı şiiri ile bu devrimci mekanı taçlandırmıştır.

Karanfil Sokağı

Karanfil sokağında bir camlı bahçe
Camlı bahçe içre bir çini saksı
Bir dal süzülür mavide
Al – al bir yangın şarkısı,
Bakmayın saksıda boy verdiğine
Kökü Altındağ’da, İncesu’dadır.

Tekmil ufuklar kışladı
Dört yön,onaltı rüzgar
Ve yedi iklim beş kıta
Kar altındadır.

Kavuşmak ilmindeyiz bütün fasıllar
ay, asfalt, şose, makadam
Benim sarp yolum, patikam
Toros, Anti-Toros ve asi Fırat
Tütün, pamuk, buğday ovaları, çeltikler
Vatanım boylu boyunca
Kar altındadır.

                                                                                                Ahmed ARİF
Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Çankaya Belediyesinin karanfil Sokak’ta gerçekleştirdiği yenileşme çalışmalarının hayranlık verici boyutlarda olduğunu da görebilirsiniz. Üstelik, gereksiz kaldırım işgalleri yaparak ve insanları taciz ederek satış yapanların tezgahları da kaldırılmış ve yerlerine banklar konulmuş. Banklardan birine oturup, yarım saat süreyle etrafı dikkatlice gözetlemeniz, Karanfil Sokağının, neden en popüler ve bilinen sokaklardan biri olduğu konusunda fikir verecektir size.

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

İki saat boyunca taşıdığı termosuyla yanınıza gelerek; ”abi taze çay var, ister misiniz?” diyenlerin yanı sıra çekinerek mendil satan çocuklar, karşı banklardan birinde oturan iki sevgiliden birine gül satmaya çalışanlar, sevgililerini öperek önünüzden geçenler, duymadığınız bir konu hakkında röportaj yapmak isteyen yerel televizyon muhabirleri, bilmediğiniz diller ve konularda yazıların bulunduğu gazeteleri satan gençlerin hepsi bu sokaktadır.

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Karanfil Sokak Kızılay Ankara

Caddeye girmeden yolculuğumuzu sürdürecek olursak, Karanfil Sokağın, belki de sadece kaffeler ve kitapçılardan oluşan bölümüne geldik diyebiliriz. Bizi Olgunlar Caddesine sonra da Akay Caddesine ulaştıracaktır. Olgunlar Caddesinde, ağırlıklı olarak ikinci el kitaplar ve el altından satılan oldukça ucuz korsan kitaplarla oldukça eski kitapları da bulabilirsiniz.

Share Button
1876 cevaplar

Yorumlar kapalı.