22 Eylül 1958 Pazartesi saat 17,30, İvriz…

İvriz Öğretmen Okulu ailesine yeni katılan bizler için 22 Eylül 1958 bir milat, yeni bir başlangıçtı. Bu başlangıç bütün geleceğimizi şekillendirecekti. İlk dersimize Müdür Yardımcısı ve Matematik Öğretmeni Hikmet Göksel geldi. Kapıdan girer girmez hep birlikte ayağa kalktık. ‘’Günaydın çocuklar, oturun lütfen.’’ Dedi, oturduk. Bir süre sınıfı süzdükten sonra  ‘’Sınıfınızı idarenin katında temsil etmenin yanı sıra sınıftaki disiplinden de sorumlu olacak bir sınıf başkanı seçmelisiniz.’’ 

‘’Köy Enstitüleri ve ardılları olan İlköğretmen Okullarında çalışan hizmetli sayısı yok denecek kadar azdır. Okulun işleyişi ve hizmetleri idare ile öğrenciler arasında paylaşılmaktadır. Demokratik bir uygulamadır, herkesin söz hakkı vardır. Ancak yetki ve sorumluluğun paylaşımı belli kurallara bağlı olduğu gibi sıkı bir disiplini de içerir. Tam da bu noktada sorumluluk ve yetki verdiğimiz nöbetçi öğrencilerle sınıf başkanları devreye girer.” Dedi ve devam etti.

Seçeceğiniz sınıf başkanı sınıftaki disiplinden sorumlu olmanın yanı sıra dersten önce sınıf defterini idareden almak, öğretmenler derse girmeden sınıf yoklamasını yapmak, sınıfın tertip ve temizliğini sağlamak, bunun için sınıftaki öğrencileri programlamak, hastalık ve benzeri nedenlerle sınıfta olmayanların numarasını yoklama fişine yazmak gibi görevleri olacaktır.’’

Tekrar sınıfımızı süzdükten sonra ‘’Başkanlık için önerisi olan var mı?’’ Deyince Emin Ozgan arkadaşım ‘’Mehmet Akıncı’yı seçelim öğretmenim’’ Dedi. ‘’Kimdir Mehmet Akıncı?” Deyince parmak kaldırdım. ” Kalk bakalım Akıncı.’’ Kalktım ve kısaca kendimi tanıttım. Niğde Misli Köyü’nden geldiğimi, değişik nedenlerle ilkokulu beş değişik yerde okuduğumu söyledim. Beni dinledikten sonra ‘’Başka başkan olmak isteyen var mı?’’ Sorusuna karşılık bulmayınca ‘’Akıncı’yı başkan olarak isteyenler parmak kaldırsın.’’ Dedi.  Sınıfın tamamı parmak kaldırınca oybirliği ile sınıf başkanı seçildim. Böylece ilk demokratik uygulamamızı gerçekleştirmiş ve demokratik bir seçimle  sınıf başkanımızı seçmiştik. Gerisi de gelecekti sonraki günlerde.

Seçim sonrasında Hikmet Bey beni yanına çağırarak ‘’Tebrik ederim Akıncı. Başkan olarak görev ve sorumlulukların anladın mı?’’ Dedi  Anladığımı beyan ettikten sonra tekrar sınıfa dönerek ‘’ İvriz’de kurallar ve disiplin gerçekten büyük ve kırmızı harflerle yazılmıştır. Etütlerde arkadaşlarınızı rahatsız edici davranışlarda bulunmak, verilen ödevleri zamanında yapmamak, nöbetçi öğretmen ve öğrencilerin uyarılarına uymamak, sınıf başkanını zora sokacak davranışlarda bulunmak, sigara içmek, içerken yakalanmak, yüz kızartıcı bir suçla yakalanmak affedilmez davranışlardır. Bunların herhangi birinden dolayı disiplin kuruluna gönderilmek istemezsiniz. İstemezsiniz çünkü okuldan bir iki hafta uzaklaştırılma cezasının yanı sıra başka okula sürgüne gönderilme ve bütünüyle okuldan uzaklaştırılma cezaları da alabilirsiniz. Bu nedenle sizleri değişik konularda uyaran öğretmenlerimize, nöbetçi öğrencilere ve sınıf başkanlarına karşı gelmek gibi bir düşünce hiç bir öğrencinin kafasından bile geçmemelidir.’’ Dedi.

Kurallar ve disiplin başarının temel koşuludur diyen Hikmet Köksal Öğretmenimiz dersinin iki saatini bu konulara ayırdı. Hikmet Bey’den sonra gelen diğer öğretmenlerimiz de Kurallar, sorumluluklar ve yetki paylaşımı, okuma ve bilgilenme, imece usulü çalışma ve hepsinden önemlisi de karşılıklı saygının önemi üzerinde durdular. Söylediklerinin önemini ve getireceği başarıları ve olumlu sonuçlarını görecektik yıllar geçtikçe.

Share Button