Tıpta Halluks Valgus deformitesi olarak adlandırılan, ayak başparmağının şekil bozukluğu genellikle ucu dar ayakkabı, ayağa uygun olmayan ayakkabı giyme, genetik sebepler ve ayak yapısı gibi sebeplerle ortaya çıkmaktaymış. 

Uygun olmayan ayakkabılarla onlarca kilometre yürümemin sonuçları son iki yılda, özellikle sol ayağımda şekil bozukluğuna neden olduğu gibi pasta gibi kabarmasına da neden olmuştu. Dayanılmaz ağrılar ve en az bir hafta yatağa bağlı kalıyordum. Üstelik sol ayağımın başparmağı baskılara dayanamayarak sağ tarafında oldukça büyük bir çıkıntı oluşturmuştu. Hastaneye gitmeden önce internetten yaptığım araştırmada, ayak şekil bozuklukları içerisinde düztabanlıktan sonra en yaygın görülen şekil bozukluğu, ayak başparmağının şekil bozukluğuydu.

Ankara Ufuk Üniversitesi Ortopedi ve Travmatoloji bölümünde 3 Mayıs 2018 Perşembe günü, Burak Akan ve ekibi tarafından 75 dakika süren Halluks Valgus ameliyatı gerçekleştirilmişti. Kemik düzeltilmiş ve öyle kalabilmesi için de yaklaşık 10 cm uzunluğunda bir tel ile eklem yerinden ayak tarağına sabitleştirilmişti. Ayrıca sol ayağım dizime kadar alçıya alınmıştı.

Bir ay sonra, 4 Haziran 2018 pazartesi günü, ilk ameliyatta takılan tel,  yarım saat süren ikinci bir ameliyatla çıkarıldı. Tekrar sargılar ve alçı işlemi yapıldı. Bir hafta sonra, 12 Haziran Salı günü alçı çıkarıldı ama sol ayak başparmağımı ayrık tutacak, kemik düzeltici olarak bilinen “Hallux Valgus ateli” almam ve bir ay süreyle aralıksız takmam gerektiği söylendi. Bir ay sonradır ki gündüzleri çıkarabileceğim ateli geceleri tekrar takmam gerekiyor Eylül 2018 ortalarına kadar.

Evden dışarı bir ay daha çıkamayacağım söylenmişti doktorum tarafından. Çok sinir bozucu bir durum… Sinir bozucu olsa da, ameliyat sorası bakım çok önemli denmişti. Her gün sabah kahvaltısından sonra “Hallux Valgus ateli” çıkarılıyor. Ameliyatlı ayağım orta sıcaklıktaki sabunlu suda 20 dakika kaldıktan sonra kremlenip, tekrar atel takılıyor.

Ayak başparmak çıkıntısı önemsenmesi gereken bir hastalık olarak karşımıza çıktı. Bilmiyordum, bilseydim uzun yürüyüşler için, pahalı da olsa, yürüyüş ayakkabıları alırdım.

Arkadaşlarımı bilgilendirmek ve uyarmak istedim…

Share Button