Mitokondriler:

Alaçatı Port Çeşme

Alaçatı Port Çeşme

Kaslarımızda; mikroskobik düzeydeki içten yanmalı motorlara benzeyen, oksijen aracılığıyla bedenimizdeki yağı ve glikozu yakarak, kaslarımızın kasılması ve gevşemesi için gerekli enerjiyi açığa çıkaran son derece gelişmiş mikroskobik makinelere ‘’Mitokondri’’ denmektedir.

Binlerce mitokondriyi barındıran kaslarımız da, bedenimizdeki yağı ve kan şekerini/glikozu oksijen kullanarak yakan büyük enerji santrallerine benzer. Kaslarımızın kasılmasının ve yeryüzündeki hareketin gelişmesinin anahtarı, mikroskobik enerji santralleri olan mitokondrilerdir.

Zehirli Bir Element Oksijen

Alaçatı Port Çeşme

Alaçatı Port Çeşme

Oksijenin yakma özelliğinin yanı sıra zehirli bir element olma özelliği de vardır. Yanmakta olan ateşe oksijen takviyesi yapıldığında parlaması yakma özelliğinin bir sonucudur. Ayrıca oksijen paslanma ve oksitlenmeye de neden olur. Sonuç olarak, atmosferde fazla miktarda bulunan oksijen gazı zararlı ve tehlikelidir. Serbest oksijenin yakıcı özelliğinden ötürü DNA’mız zarar görür. DNA da delikler oluşabilir ki bu da hücre ölümlerine, kalp hastalıklarına ve kansere yol açar.

Bundan yaklaşık iki ya da iki buçuk milyar yıl önce, zehirli bir element olan oksijen atmosferde büyük bir hızla yayılmaya başladı. Atmosferde hızla yayılan oksijenin yakıcı ve ölümcül sonuçlarından kurtulabilmek için bakteriler, oksijeni yakacak ve zararlı etkilerini kaldıracak olan içten yanmalı mikroskobik motorları, mitokondrileri geliştirdiler.

Mitokondrileri geliştiren bakterilerin temel amacı, oksijenin atmosferdeki kontrolsüz yayılmasını engellemek ve ölümcül etkilerinden kurtulmaktı. Bakteriler farkına varmadan, bilinç dışı bir davranışla, enerji santrallerini oluşturmuşlar ve yeryüzündeki hareketin anahtarına sahip olmuşlardı. Mikroskobik düzeydeki enerji santralleri olan mitokondriler, canlıdaki yağı ve glikozu yakarak kaslarımızın hareketi için enerji sağlarken, yan ürün olarak da zararsız atıklar olan su ve karbondioksit üretirler.

Gourdon-Cote D'Azur-Fransa

Gourdon-Cote D’Azur-Fransa

Yaklaşık beş yüz milyon yıl önce de, her nasılsa bir şekilde, bakterilerdeki mikroskobik enerji santralleri olan mitokondriler ilkel atalarımızın hücrelerine geçti. Atalarımız, kendilerine altın tepside sunulan mitokondrilerle kaslarını donatarak, aerobik metabolizmanın oluşumunu sağladılar.

Gourdon-Cote D'Azur-Fransa

Gourdon-Cote D’Azur-Fransa

Bedenimizdeki gelişme, onarım, iletişim ve dağıtım ağlarını birer kamu projesi gibi düşünün. Tıpkı şehirlerarası otoyolların yapımının zaman alması gibi, temel yakıt olan yağı kaslara taşıyacak olan kılcal damar ağlarının döşenmesi de uzun zaman alır. Zamanın uzun olması da yetmez. Bu uzun zaman içerisinde, ara vermeden, düzenli olarak yapılacak hafif aerobik kaslarımıza yepyeni ve yeterli miktarda kılcal damarlar döşenmesini sağlayacaktır. Yepyeni ve yeterli sayıda döşenen kılcal damarlarla taşınacak olan dizel yakıtı ile sürekli ve yeterli enerji üreten mitokondrilerle bedenimizde bahar havası başlayacaktır.

Tourrettes sur Loup (96)Böylelikle; ceylanlar gibi koşmamızı sağlayan ayak ve bacaklar, kartallarınki gibi keskin gözler ve etleri sarkmayan sırım gibi bir vücuda sahip olabiliriz. Nereden ve nasıl bakarsak bakalım, mükemmel bir dolaşım ve iletişim sistemi sonrasında bahar havasını yaşayacak bir bedene sahip olmanın alt yapısı aerobik egzersizdir.

Share Button