21 Eylül 1970 Pazartesi, Isparta…

Saat 07:45…

Okul Müdürü Sezai Bey benden önce gelmiş, kapıda bekliyordu.

Atölye öğretmenlerinden bazilarıyla girmiştim okula.

-Günaydın Müdür Bey.

-Günaydın Akıncı öğretmenim. Bütün öğretmen arkadaşlara ders programlarını tebliğ edebildiniz mi?

-Ettim Müdür Bey. Her şey yolunda. Hiçbir eksiğimiz yok.

-Teşekkür ederim.

-Görevim Müdür Bey. Sizinle çalışmak benim için oldukça öğretici oldu. Asıl ben teşekkür ederim.

-Saat 08:30’da bütün öğrenciler ve öğretmenler bayrak merasimi için okul önünde toplanmış olsunlar. Siz organize edin lütfen. Ben odama gidiyorum. Hazır olunduğunda beni çağırın.

-Tamadır Müdür Bey…

Birinci Müdür Yardımcısı Sami Baysal Albay emeklisi bir askerdi. İstenilen organizasyonu en iyi yapacaklardan biriydi.

Saat 08:00’de okula giriş yapan Sami Bey’e Müdür Bey’in ricasını ilettim. Saat 08:30’da okul önündeki tören alanında bütün öğrenci ve öğretmenler toplanmıştı. Odasının kapısını tıklattıktan sonra,

-Tören alanında her şey hazır Müdür Bey. Siz bekliyoruz.

-Teşekkür ederim Akıncı Öğretmenim. Siz İstanbul Çapa Müzik Seminerinde iki yıl okumuştunuz, lütfen açılıştaki İstiklal Marşı’nı siz yönetin.

-Olur Müdür Bey…

Sezai Bey bütün öğrencileri gözden geçirdikten sonra bana işaret etti. Ben de öğrencilere dönerek,

-Çocuklar…Hep birlikte İstiklal Marşı’nı söyleyerek 1970-71 Eğitim ve Öğretim Yılı açılışı yapılacak töreni başlatmış olacağız. Gür seslerinizle bana eşlik edin lütfen…

İstiklal Marşı bitiminde Sezai Bey’e dönerek,

-Buyurun Müdür Bey, söz sizin…

Sezai Bey öğrencilerin iki yanında sıralanmış öğretmenleri hafif bir tebessümle selamladıktan sonra öğrencilere dönerek konuşmasına başladı.

-Sevgili çocuklar…1970-71 Eğitim ve Öğretim Yılı hepimize hayırlı olsun.

-Bir ülkenin gelişimini ve kalkınmasını etkileyen ana öğeler, ülkenin doğal kaynakları ve yetişmiş insan gücüdür. Doğal kaynaklara sahip olmak tek başına yeterli olmayıp bu süreçte yetişmiş insan gücü de önemlidir. Sizler yetişmiş insan gücünün bir parçası olacaksınız.

-Bu yıl okulumuza ilk kez bir kız öğrenci de almış bulunuyoruz. Yetişmiş insan gücünde kadınlarımızın da yer alması Ulu Önder Atatürk’ün arzularından biriydi. Yaklaşık 400 öğrenci arasında tek başına olan kız arkadaşınızın uyumuna yardımcı olacaksınız. Ona karşı centilmence davranacaksınız.

-Kalkınma planları, sanayi sektörünün ihtiyacı teknik insangücünün yetiştirilmesi sorumluluğunu mesleki ve teknik öğretim kurumlarına, yani bizlere vermektedir.

-Erkek sanat enstitüleri uzun yıllar çok sayıda öğrenci mezun ederek ülkenin ekonomisine ve işgücüne önemli katkıda bulunmuştur. Endüstrinin ihtiyaç duyduğu pek çok meslek alanı bu okulda şube olarak açılmıştır.

-28 Mart 1969 tarihinde 13160 sayılı Resmi Gazetede yayınlanan Orta Dereceli Teknik ve Meslek Okullarını bitirenler İçin yeni bir kapı araladı.

-Lise Bitirme Sınavları Hakkındaki Yönetmelikle orta dereceli mesleki ve teknik okulları mezunlarından istekliler, yani sizler, yapılacak sınavda başarılı olursanız lise diploması almaya hak kazanacaksınız.

-Böylece sizlere iki seçenek sunulmaktadır. Üç yılda teknik insangücü ordusuna katılmak ya da lise bitirme sınavlarına girerek mimar, mühendis de diğer dallarda uzmanlaşarak ülke ekonomisine katkıda bulunmak.

-Çalışmalarınızı bu iki seçenek çerçevesinde düzenleyin lütfen. Okul yönetimi ve öğretmenlerinizin uyarılarına kulak verin. Sorunlarınız olursa bana gelmekten çekinmeyin. Kapım her zaman öğrencilerimize ardına kadar açıktır.

Dedikten sonra öğrenci ve öğretmenler sınıflarına gittiler.

*****

Okul Müdürü Sezai Yalınes ile gecelerin geç saatlerine kadar yaptığımız program çalışmaları olumlu sonuçlanmıştı. Gerek Sanat Enstitüsü gerekse Teknisyen Okulu sınıfları eksiksiz öğretmen kadrosuna sahip oldu.

1970-71 Eğitim ve Öğretim yılının ilk Öğretmenler Kurulu toplantısı Sezai Yalınes başkanlığında, 3 gün önce, 18 Eylül Cuma günü öğleden sonra saat 14:00’te yapıldı.

Sezai Yalınes ilk Öğretmenler Kurulu toplantısında ortaya koyduğu tavır, yaptığı konuşma ve ders dağıtım çizelgeleriyle okuluna tam hakimiyet kurduğunu gösterdi.

Yardımcısı olarak çalışmaktan mutlu olduğumu hissettim bu toplantıda.

Share Button