Büyük Çamlıca Korusu İstanbul

Evliya Çelebi gibi, İstanbul’u karış karış geziyorum. Toplu taşıma araçlarını kullansam da 5-10 kilometrelik mesafelerde yürümeyi ve fotoğraf çekmeyi seviyorum. Yürümek beden ve ruh sağlığıma da iyi geliyor. Bazı arkadaşlarım beni ”Günümüzün Evliya Çelebi’si” olarak tanımlıyorlar. Özellikle İstanbul Boğazı’nın Rumeli ve Anadolu yakalarını, bu yakalardan Boğaziçi’nin olağanüstü güzel görüntülerini fotoğraf arşivime eklemek istiyorum.

Çamlıca tepelerinden seyretmediyseniz İstanbul’u yeterince tanıyamadınız demektir. İstanbul’un neden 1 000 yıl süreyle Bizans ve Osmanlıya başkentlik yaparak dünyaya hâkim olduğunun ayırdına varmak için Çamlıca tepelerinden İstanbul’u seyretmelisiniz.

Büyük Çamlıca Tepesi, İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçelerinden Üsküdar’daki yüksek iki tepenin üzerinde yer almaktadır. Sefa Tepesi olarak da bilinen Büyük Çamlıca Tepesi denizden 268 m yüksekliktedir. Küçük Çamlıca tepesinin ise deniz seviyesinden yüksekliği 229 metredir.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin Büyük Çamlıca Sosyal Tesisleri; köşkleri, çeşmeleri, çay bahçeleri, tarihi anıt ağaçları, restoranları, yürüyüş parkurları, rengarenk çiçekleri, muhteşem bitki örtüsü, temiz ve güler yüzlü personeli ile hizmet veriyor.

Küçük Çamlıca tepesinde Küçük Çamlıca Korusu ile Sofa, Cihannüma, Topkapı köşklerinden oluşan Küçük Çamlıca Köşkleri bulunmaktadır. Koru içindeki araç ve yaya yolları bin bir çeşit çiçeklerle donatılmış. Koru gelin gibi süslenmiş. Görsel bir şölenle karşılaşıyorum. Fiziksel beynim ve bedenim bu durumu bahar olarak algılıyor. 

Su Köşkü’ne giden yolun iki tarafındaki Erguvan ağaçlarının kokusu sizi kendinizden geçirebilir, bir cennet duygusu yaratabilir. Erguvan, İstanbul’u, özellikle de İstanbul boğazını bahar aylarında kendine has mor rengine büründürür. İstanbul’un bir rengi var ise bu erguvandır diyor erguvan sevenler. Bizans ve Hristiyanlığın önemli imgelerinden biridir erguvan ağaçları ve çiçeklerinin renkleri.

Büyük Çamlıca Tepesi kadar olmasa da Küçük Çamlıca Tepesi de kartal yuvası gibidir. 270 derecelik görüş alanı içinde Kadıköy, Marmara Denizi, Tarihi Yarımada, Eminönü, Üsküdar ve Beşiktaş bütün güzellikleriyle sıralanmışlardır. 

Self servisin olduğu sosyal tesislerin dış mekanlarındaki satış yerlerinde fiks menü yok. Ne yerseniz onun ücretini ödüyorsunuz 

Büyük Çamlıca İstanbul

Büyük Çamlıca İstanbul

Bu geziler ve gözlemlerim beni lise ve üniversite yıllarına götürüyor. Güzel günleri ve duyguları çağrıştırıyor. Çamlıca’yı,. öğrencilik yıllarımda, dönemin ünlü ve sevilen sesi Emel Sayın’ın okuduğu ”Çamlıca Yolunda” adlı Nihavend şarkı ile tanımıştık. Bestesi Nuri Halil Poyraz’a ait olan bu şarkının güfte ya da söz yazarı bilinmiyor. Özellikle güftesi çok hoşumuza giden bu şarkıyı arkadaşlarla hep bir ağızdan, hançeremizi yırtarcasına söylüyorduk.

Büyük Çamlıca İstanbul

Büyük Çamlıca İstanbul

Çamlıca yolunda âşığı kolunda işleri yolunda
O benim sağımda ben onun solunda Çamlıca yolunda
Çamlıca bağları yemyeşil dağları ilkbahar ayları
Cennetten haberdir emsalsiz bir yerdir Çamlıca bağları
Mehtaplı gecesi herkesin hevesi almaktır nefesi Çamlıca tepesi
Çamlıca güzeldir sevdiğim dilberdir sözleri sitemdir
Gönlüme girendir hüznümü görendir Çamlıca güzeldir

Büyük Çamlıca İstanbul

Büyük Çamlıca İstanbul

Birden 1974-75 li yıllara gittim. Ankara Garında, Ankara’nın en popüler Gar Gazinosu vardı. Isparta’dan beni ziyarete gelen Ayavar Çankara’yı götürmüştüm. Güfte ve Bestesi Yesari Asım Arsoy’a ait olan ”Sazlar Çalınır Çamlıca’nın Bahçelerinde” adlı şarkıyı, yine o dönemin ünlü ses ve yorumcularından Mustafa Sağyaşar’dan dinlemiştik.

Büyük Çamlıca İstanbul

Büyük Çamlıca İstanbul

“sazlar çalınır çamlıca’nın bahçelerinde 
bülbül sesi var şarkıların nağmelerinde 
bir taze emel var şu kızın handelerinde 
bir gonca gülün revnâkı parlar deheninde
bir kırmızılık dalgalanır gül bedeninde
bir taze emel var şu kızın handelerinde 
bülbül sesi var şarkıların nağmelerinde”

Büyük Çamlıca İstanbul

Büyük Çamlıca İstanbul

Diğer bir popüler şarkımız da Beste ve güftesi Alaeddin Yavaşça’ya ait olan ”Boğaziçi Şen Gönüller Yatağı” idi. Hafta sonlarında arkadaşlarla bir araya gelip, bir de ufak bir şarap açtığımızda neşelenir ve Yavaşça’nın bu şarkısını keyifle söylerdik.

Büyük Çamlıca İstanbul

Büyük Çamlıca İstanbul

Boğaziçi şen gönüller yatağı
Her bucağı aşıkların otağı
Yamaçları sanki cennetin bağı
Pırıltılar oynaşırken sularda
Ötüşürler martılar kuyularda
Tarabya’da Bebek’te Üsküdar’da

Gönüllerin kaynaştığı beldesin
Laledesin sümbüldesin güldesin
Ruha dolan aşkınla bestemdesin
Mehtabı hoş güneşi günü hoş
Boğaziçi herkesi eder 

Büyük Çamlıca İstanbul

Büyük Çamlıca İstanbul

Bu kez Çamlıca Tepelerini görmek ve gezmek için harekete geçiyorum. Üsküdar’dan Ferah Mahallesi’ne giden bir otobüsle yapılan yarım saatlik bir yolculuktan sonra, İETT Abdi Paşa durağında iniyorum. Sefa Cami Sokağı takip ederek, Turistik Çamlıca Caddesi’ne giriyorum. Biraz sonra, yüksek panolarla çevresi kapatılmış ve yapımı büyük hızla devam eden ve büyük tartışmalara neden olan Çamlıca Camisi şantiyesi görünüyor.

Şantiye girişindeki güvenlik  görevlilerinden tepeye nasıl ulaşacağımı soruyorum, ama onlarda bilmiyorlardı. Caddeyi takip ediyorum. Çamlıca Televizyon Kulesi görünüyor. Çamlıca Televizyon Kulesi’nin bulunduğu arazideki patikaları izleyerek Çamlıca Tepesi yoluna girince Sefa Restaurant göründü. Sonrasında da Büyükşehir Belediyesi Sosyal Tesisleri’nin bulunduğu giriş kapısına ulaşıyorum.

Büyük Çamlıca İstanbul

Büyük Çamlıca İstanbul

Girişin sağında ve solunda hediyelik eşya satanlar var. Onları geçip, sağ taraftaki parmaklıklardan oluşan bariyerlerden bakıyorum. Aman Allahım, gördüğüm yerler acaba cennet mi? diye soruyorum kendi kendime. Ayasofya Müzesi’ni ilk kez gezdiğimde beni saran muhteşem duygulardan çok daha fazlasını Çamlıca Sefa Tepesinde buluyorum. İstanbul’u az çok tanıdığımı sanıyordum. Ancak, Çamlıca tepelerinden İstanbul’u seyretmediyseniz tanıyamazsınız yargısına ulaştım. İstanbul’un neden 1 000 yıl süreyle Bizans ve Osmanlıya başkentlik yaparak dünyaya hakim olduğunun ayırdına vardım.

Büyük Çamlıca İstanbul

Büyük Çamlıca İstanbul

Beni 50 yıl öncesine götüren Çamlıca tepelerini büyük bir keyifle gezdim. Dünyada bir eşi daha bulunmayan İstanbul Boğazı’na karşı oturarak demli çayımı yudumladım. Önümüzdeki günlerde bir sabah kahvaltısını eşim ve dostlarımla bu tepede yapmak istiyorum.Büyük Çamlıca Tepesi, İstanbul’un Anadolu yakasındaki ilçelerinden Üsküdar’daki yüksek iki tepenin üzerinde yer almaktadır. Sefa Tepesi olarak da bilinen Büyük Çamlıca Tepesi denizden 268 m yüksekliktedir. Küçük Çamlıca tepesinin ise deniz seviyesinden yüksekliği 229 metredir.

Büyük Çamlıca İstanbul

Büyük Çamlıca İstanbul

Büyük Çamlıca Tepesi’nde İstanbul Büyükşehir Belediyesi Çamlıca Sosyal Tesisleri bulunmaktadır.Büyük Çamlıca Sosyal Tesisleri köşkleri, çeşmeleri, çay bahçeleri, tarihi anıt ağaçları, restoranları, yürüyüş parkurları, rengarenk çiçekleri, muhteşem bitki örtüsü, temiz ve güler yüzlü personeli ile hizmet veriyor. Küçük Çamlıca tepesinde Küçük Çamlıca Korusu ile Sofa, Cihannüma, Topkapı köşklerinden oluşan Küçük Çamlıca Köşkleri bulunmaktadır. Self servisin olduğu sosyal tesislerin dış mekanlarındaki satış yerlerinde fiks menü yok. Ne yerseniz onun ücretini ödüyorsunuz ve oldukça hesaplı. 5 TL ye de kahvaltı edebilirsiniz, 20 TL ye de. Seçim size kalmış.  Tesislerin iç mekanlarında  ise; hafta içinde, doyurucu bir kahvaltı tabağı ile sınırsız çayın ücreti 10 TL. Pazar günleri ise, açık büfe kahvaltıların ücreti ise 20 TL olup, saat 14.00 e kadar yararlanabilirsiniz. Kahvaltıdan sonra, Çamlıca tepelerinden  İstanbul Boğazı ve Marmara Denizi’nin masalımsı ve panoramik manzarası seyredebilirsiniz. Gördüklerime göre, İstanbul sakinleri kentin manzarasını, bilhassa gün batımını, seyretme zevkini yaşamak için Çamlıca Sosyal Tesisini sıklıkla tercih ediyorlar.

Share Button