İstanbul Boğazı’nın İncisi Ortaköy

İstanbul’un en popüler mekânlarından birini, Ortaköy’ü tekrar görmek, fotoğraflarını çekmek, fotoğraf karelerinden birinde yer alarak, ölümsüzleşmek istiyorum. Beşiktaş vapur iskelesi civarında inerek, bir başka yazı konusu olacak Büyük Beşiktaş Çarşısını gezdikten sonra, Çırağan Caddesinden Ortaköy’e doğru yürümeye başlıyorum. Bir yöreyi tanımanın en iyi yöntemlerinden birinin, yürüyerek yöreyi gezmek ve fotoğraflarını çekmektir diye düşünüyorum.

Ortaköy İstanbul

Ortaköy, Osmanlı döneminde Boğaziçi’nin Rumeli sahilindeki Beşiktaş kasabasına bağlı köylerinden biriymiş. Kanuni Sultan Süleyman döneminde Defterdar Paşa Camii’nin ve Hüsrev Kethüda Hamamı’nın yapılması ile birlikte sahil boyunca yalıların inşa edilmeye başlanmış. Ortaköy Osmanlı Sarayı tarafından da ilgi görmüş ve burada çeşitli saray ve köşkler yaptırılmış. Bağ ve bahçelerin bol olduğu Ortaköy’ün bu özelliğini 18. yüzyıl başlarına kadar sürdürdüğü anlaşılmaktadır. Müslüman, Ermeni, Rum ve Yahudi ahalinin birlikte yaşadığı köyde gayrimüslimlere ait ibadethaneler de mevcuttur.

Dediğim gibi, bir zamanlar küçük bir balıkçı köyü iken, kafalarını dinlendirmek ve içtikleri demli çayların eşliğinde boğazın güzelliklerine kendini bırakmak üzere, üniversite öğrencileri ve hocalarının mekân tuttuğu Ortaköy, günümüzde mahşeri bir kalabalık eşliğinde, hareketli bir yaşam semti haline gelmiş.

Ortaköy İstanbul

Sokaklara taşan kahvelerden, rengârenk elişi takı ve hediyelik eşyalardan, antikalardan, kitap satıcılarından, iyi restore edilmiş cumbalı ahşap evlerden etkilenmemek mümkün değil. Elişi incik, boncuk ve takılar, hanımların, özellikle genç kızların bakmadan ve takmadan geçemedikleri ürünlerdir. Nazar boncukları, bileklikler, ince zincirlere takılmış yüzlerce çeşit kolyeler açık tezgâhlarda sergilenmektedir.

Açık ve kapalı mekânlarda alıcıların beğenilerine sunulan eşarp, saç bantları, çantalar, topuklu ayakkabılar, yüzükler ve akla gelebilecek daha yüzlerce çeşit aksesuar(eklentiler) göz alıcı renkleriyle dikkat çekiyordu.Taşlı kolyeler ve bileklikler, içindeki ışıltısını çevreye yansıtmak isteyen kadınlara ve genç kızlara göz kırpıyordu. Elbette bu davet karşılıksız kalmıyordu. Yanındaki sevgilisi ile tezgaha yanaşan genç kız ışıltılı taşlı kolyelerden birini seçmeye çalışıyordu.

Ortaköy İstanbul

Örgülü, püsküllü, renkli boncuklu, doğal taşlı ya da işlemeli her şey dikkatini çekiyordu genç kızların.Çeşit çok olduğundan, seçmekte zorlanıyorlardı genç kızlar.Neredeyse takıların tamamı denendikten sonra alış yapanların yanısıra, hiçbirini beğenmeyip, hiçbirini almayanlara da rastlanıyordu. Alış veriş yapanlar, aldıklarını anne ya da arkadaşlarına göstererek, yakışıp yakışmadığının onayını almak istiyorlardı.

Büyük Mecidiye-Ortaköy Camisi

Ortaköy İstanbul

Ortaköy’e yolu düşmüş olanların, arkalarına fon alarak fotoğraf çektirdikleri en popüler yapı Ortaköy Camisi’dir. Ermeni bir mimar, Nigogos Balyan’ın İstanbul’a hediyelerinden biridir Ortaköy Camisi. Neo Barok tarzında olan cami, Sultan Abdülmecit tarafından, 1853 yılında, Mimar Nigogos Balyan’a yaptırılmıştır. Bu nedenle Büyük Mecidiye Camisi olarak da bilinir.

Boğaz içinde, eşsiz bir konumda olan Ortaköy camii, oldukça zarif bir yapıdır. İnce ve zarif minareleriyle tanınan Büyük Mecidiye Camii, tek kubbelidir. Abartılı hareket duygusu ve net gözüken detayları ile dönemin müzik ve edebiyatında da kendini gösterir. Yoğun bir etki bırakan bu anlatım biçimi kendi alanında fazla eser verildiğinden bir dönem adı olarak anılmaya başlanmıştır. 1600′lerde Roma’da kilise etkisinde doğmuşsa da tüm Avrupa’ya yayılmıştır.

Büyük Mecidiye Camii Ortaköy İstanbul

Kubbeden kare plana geçişte, dayanma ve yaslanma kemerlerinin birleştiği köşelerle kubbe arasındaki pandantiflerin dış yüzleri kurşunla örtülüdür. Kemerler üzerine oturtulmuş kubbe ile kemerlerin arasını kapatan üçgen biçimindeki kubbe parçalarından her biri. Pandantif olarak tanımlanıyor. Merdivenle çıkılan tek şerefeli iki minaresi vardır. Tek kubbenin duvarları pembe mozaiktendir. Mihrap, mozaik ve mermerden, minber ise somaki kaplı mermerden yapılmış olup, ince bir işçiliği vardır.Caminin içi çok güzel olup, süslemeler olağanüstüdür. Caminin içindeki ‘’Allah, Muhammed ve ilk Dört Halife ‘’nin adlarının bizzat Sultan Abdülmecit Han tarafından yazıldığı söylenceler arasındadır.

İstanbul Ortaköy

Share Button
3071 cevaplar

Yorumlar kapalı.