Ravenna Mozaikleri

 Ravenna Mozaikleri (4)

Ravenna Mozaikleri (16)Mozaiklerle ilk tanışmam Ayasofya Müzesi’nde oldu.İmparator kapısı üzerindeki VI. leon Mozaiğiile başlayıp Apsis ve Deisis Mozaikleri ile devam eden diğer mozaikler çok ilgimi çekmiş ve fotoğraflarını çekip, açıklayıcı yazılarl paylaşmıştım. Zeugma Antik kenti’nden çıkarılan ”Çingene Kızı Mozaiği”nin resimlerini görsel basın ve belgesellerde görmüş ve muhteşemliği karşısında kendimden geçmiştim. Antik Zeugma Kenti’ne gidememiştim ama bir o kadar önemli olan Ravenna Kenti mozaikleri ayağımıza gelmişti.İstanbul Arkeoloji Müzeleri’ndeki bu sergi beni çok mutlu etmişti.

 

Ravenna Mozaikleri (18)Turist rehberlerinin “Mozaiğin Başkenti” olarak tanımladıkları Ravenna’nın, renkleri ve kompozisyonlarıyla göz kamaştıran, insanı alıp inanç ve şiddetin birlikte kol gezdiği dönemlere götüren eşsiz mozaikleri İstanbul’da. İstanbul Arkeoloji Müzeleri tarafından misafir edilen ve 16 Kasım 2013’ten 31 Ocak 2014 tarihine kadar sergilenecek olan “Ravenna Mozaikleri” sergisi, olağanüstü güzelliklere sahip değerli mozayik sanatının en nadide örneklerini barındıran Ravenna şehrinde mevcut bulunan eşsiz güzellikteki eserlerin benzerlerini ilk kez olarak İstanbul’da yakından izleme fırsatını vermektedir. Sergide mevcut kopya mozaikler 1950’li yıllarda orjinallerinin yapımında kullanılan aynı teknikle ve büyük bir özenle gerçekleştirilmiş.

 

 

Ravenna Mozaikleri (15)Sergilenen Ravenna Mozaikleri’nin sergilenmesi sayesinde, Arkeoloji Müzelerinden fazla uzakta olmayan Ayasofya Müzesi ve Küçük Ayasofya Camii’sinde yer alan örnekleriyle bir diyaloga girme imkanını bulacaklardır. Ravenna antik mozaiklerinin kopyalarinin sunumu Ravenna Güzel Sanatlar Akademisinde bu mozaik sanatının takipçisi olmak, bu geleneği sürdürmek, mozaik sanatının canlılığını sürekli korumasını sağlamak amacıyla eğitim almakta olan sanatçılar tarafından gerçekleştirilmiş güncel modern eserlerle de zenginleştirilmiştir. Sergi projesi İstanbul İtalyan Kültür Merkezi, İtalya Büyükelçiliği ve seçkin İstanbul Arkeoloji Müzeleri ile Ravenna Belediyesi arasındaki işbirliği neticesinde ortaya çıkmıştır.

 

Ravenna Mozaikleri (10)Kuzeydoğu İtalya’daki bu büyük şehir Ravenna bir zamanlar deniz limanıydı. Adriyatik Denizi’ne ulaşan kanalın getirdiği alüvyonlarla liman kenti olmaktan çıkmıştır. Ravenna kent merkezi Adriyatik Denizi’nden 10km içerde bulunmaktadır. Fakat kent denize “Candiano Marina di Ravenna” marinası ile “Merkez Garı” arasından geçen bir kanalla bağlıdır. Kent denize ulaşan sahile doğru uzanmaktadir ve sahilde bulunan Ravenna Limanı Adriyatik Denizi üzerinde en önemli tıcari limanlardan biri olarak bulunmaktadır.Ama şimdi Kandiano kanalıyla Adriyatik Denizi’ne  bağlıdır. Kökeni zaman içinde unutulmuş olsa da, Julius Caesar’ın Rubicon Nehri’ni geçmeden önce ordusunu bir araya topladığı önemli bir Roma yerleşimiydi.

Ravenna Mozaikleri (14)Birçok İtalyan şehir devletinde olduğu gibi, Ravenna da yüzyıllar boyunca sık sık el değiştirdi ama İtalya’nın mirasına en uzun süreli katkıyı 5. ve 6. yüzyıllarda yaptı. M.S. 400’lerde inşa edilen ve 1734’te yıkılan Büyük Bazilika’nın bir parçası olan sekizgen Neon Vaftizhanesi en eski yapıdır. Galla Placidia Bizans anıt mezarının kubbesi tümüyle mozaik kaplıdır.

 

Ravenna Mozaikleri (24)Aryanlar Hıristiyanlık’ta gözden düşünce, küçük Aryan Vaftizhanesi bir Katolik kilisesine dönüştürüldü. Küçük haç biçimli Başpiskoposluk Şapeli, Ravenna Psikoposluk Sarayı’nda görülebilmektedir. Ondan daha büyük olan Sant’Apollinaire Nouvo Bazilikası bir zamanlar Aryan Kral Theodoric’in saray şapeliydi. Theodoric’in anıt mezarı Gotik tarzda on köşeli bir taş yapıdır. San Vitale Bazilikası içlerinde en ünlü olanıdır ve Batı Avrupa’daki Bizans yapıları arasında en önemli olanlardan birisidir. Sant’Apollinaire in Classe Bazilikası şehrin koruyucusu azizine adanmış bir diğer Bizans kilisesidir. Göz alıcı mozaik süslemeleri olan bu olağanüstü yer mutlaka görülmelidir.Floransalı sürgün ve İtalya’nın en büyük edebiyat eseri İlahi Komedya’nın yazarı Dante, Floransa’nın bütün geri alma çabalarına karşın hala Ravenna’da gömülüdür.Turist rehberleri “mozaiğin başkenti” olarak tanımlıyor Ravenna’yı. Bu İtalyan kentinde pek çok tarihi yapı, renkleri ve kompozisyonlarıyla göz kamaştıran eşsiz mozaiklerle süslüdür. Kenti hayal edebilmeniz için Ravenna Mozaikleri sergisini gezmelisiniz.

 

 

Share Button