Bodrum Yalıkavak Beldesi

Bu kez, 40 yıllık aile dostumuz Hülya Güneş ile, 3. kez Bodrum sınırları içindeyiz. Peksimet Kadıkalesi yerleşkesinde, Club Armonia’da konaklamaktayız. Eylül 2022’de ilk kez Hülya ile Haziren 2023’te aile dostumuz Ayşe Oktay ve oğlu Kadir Polat ile 2. kez gelmiştik Armonia Tatil Köyüne.

Halikarnas Balıkçısı Cevat Şakir Kabaağaçlı ile anılan Bodrum, içinde bulunduğu Dünyaca ünlü Bodrum Yarımadası; 3 bin 500 yıllık tarihi,  kadim medeniyetlerden miras aldığı kültür ve sanatı harmanlayan Muğla’nın en önemli ilçesidir.

Bodrum İlçesi’nin sınırları içindeki Gümbet, Yalıkavak, Gümüşlük gezilmişti aile dostlarımızla. Bu yazı dizisinde Yalıkavak izlenimlerimi yazacağım.

Yalıkavak, Bodrum yarımadasının kuzeybatı kıyısında, Bodrum’dan yaklaşık 20 km uzaklıkta yer alan huzurlu ve canlı bir tatil beldesidir. 

Eski adı Sandima olan Yalıkavak da yaşam Antik çağda başlamıştır Legler yarımadaya yerleşmiş ve 8 ayrı kent kurmuşlardı.

Kalıntılar incelendiğinde, beldede yerleşimin 2500 yıl öncesine dayandığı anlaşılmaktadır.

Sandima eski yerleşim alanı olarak kalmış ve Yalıkavak bugünkü merkezine taşınmıştır.

Sahildeki kavak” anlamına gelen Yalıkavak, anlamının aksine, adını yöredeki meşe ağaçlarından almış.

Beldenin en çekici yanlarından birisi de bölgedeki antik yapıların restorasyonu sonucu kullanılır hale getirilmiş olması.

26 Aralık 1988 tarihinde Gökçebel ve Geriş köylerinin birleştirilmesiyle “Yalıkavak” adı altında belediye statüsü alarak beldeye dönüştürüldü.

Bodrum’dan Yalıkavak’a yapılan bir yolculukta gezginleri önce bir sıra yel değirmeni, daha sonra Yalıkavak’ ın o eşsiz manzarası karşılar.

Başlangıçta bir süngerci mahallesi olup, yarımadanın en ünlü süngercilerinin doğduğu yer olan Yalıkavak’ın tek olumsuz yanı, Bodrum Yalıkavak yolunun oldukça bozuk ve virajlı oluşudur.

 Yalıkavak rotasında gezginleri karşılayan yel değirmenlerinin yanı sıra, gün batımındaki panoramik manzaralar, berrak suları, Yalıkavak’ı Bodrum yarımadasında popüler bir tatil beldesi haline getiriyor.

Güzel doğası, plajları, berrak suları ve hareketli geceleriyle her yıl binlerce tatilciyi ağırlayan Yalıkavak yöresi Bodrum yarımadasının en fazla rüzgar alan bölgesidir.

Rüzgar sörfü tutkunları için popüler bir yer haline getiriyor. 

 Yalıkavak , Yalıkavak limanında çok çeşitli lüks yatları görebileceğiniz yat turizmi için de gidilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer almaktadır.

Mavi Bayraklı olan Yalıkavak Halk Plajı, 200 metre uzunluğunda kum olup Yalıkavak’ın ana plajıdır.

Yakınlarında bulunan Paşa, Tilkicik ve Ağaçbaşı koyları, plaj tutkunları için harika plajlar sunmaktadır.

Akdeniz Foklarının üreme bölgesi olan Kudur plajı, muhteşem doğal güzellikler sunmaktadır.

Share Button