Göksu Deresi Anadoluhisarı İstanbul

Boğaziçi’nin mücevherlerinden biri olan Küçüksu Kasrı’nı görmek için gittiğiniz Anadoluhisarı’nda, kasrı gezdikten sonra, Sabancı Öğretmen Evi’ne doğru yürümeye başlarsanız, Boğaziçi’ne dökülen ve şarkılara konu olmuş Göksu Deresi karşınıza çıkacaktır.

Sabancı Öğretmenevi ile Kıyı Emniyeti tesislerini geçtikten sonra ulaştığınız köprü üzerinden kuzeye bakın lütfen…

” Aman Allah’ım! O ne muhteşem görüntü. Kendimi bir an için Hayaller ve Âşıklar Kenti Venedik ile gondolların dolaştığı kanallarda bulduğumu sandım…”

Dersiniz içinizden, ardından ”Çek küreği güzelim uzanalım Göksu’ya,” şarkısını söyleyerek nehir kıyısında yürürken, küçük kotrasında çayını yudumlamakta olan birisine bu duygunuzu açıkladığınızda; daha da fazlası var diyecektir size.

Venedik’in gondol keyfi varsa, Göksu Deresinde de fasıllı sandal sefası vardır…Arkasından da Arif Sami Toker’in, zaten içinizden söylemekte olduğunuz, dizelerini hatırlatacaktır.

Çek küreği güzelim uzanalım Göksu’ya,

Gün inerken dönelim süzülelim Göksu’ya,

Karşımda güzel Bebek bakarken dolgun aya,

Su üstünde sekerek süzülelim Göksu’ya,

Mavi bir cennet gibi uzanıyor Marmara

Bizde cennetten geçip uzanalım Göksu’ya

Yukarıdaki dizeleri mırıldandığınız Göksu Deresi, Göztepe’nin güney yamaçlarından inen sel yataklarının birleşmesiyle meydana gelmekte ve tepelik bir alanda hafif büklümler çizerek Göksu Çayırı denilen düzlüğün kuzey kenarında Boğaziçi’ne dökülmektedir.

Göksu Çayırının güney kenarından da Küçüksu geçer ve Küçüksu Kasrı yanında denize ulaşır.

Göksu Deresi Anadoluhisarı

Göksu Deresi Anadoluhisarı

1 Eylül 2014 Pazartesi, Anadoluhisarı İstanbul…

Hem bir balıkçı barınağı hem de kenarına kurulu mekânlarda hoş vakit geçirebileceğiniz Göksu Deresi ve çevresi Anadoluhisarı’nın en güzel kesimleridir. Asırlık çınarları, kıyılarında kış aylarında bile yemyeşil kalan ağaçları ile sessiz bir doğa harikasıdır. Fasıllı sandal sefaları ile ünlü Göksu Deresi şiirlere ve şarkılara konu olmuştur.

2015-yaz-aylari-254

Göksu Deresi Anadoluhisarı

Göksu Deresi’nin kuzeyinde Anadoluhisarı, güneyinde Sabancı Öğretmenevi ve Küçüksu Kasrı bulunmaktadır. Eşim Serap Akıncı ile Küçüksu Kasrı’nı gezdikten sonra Anadoluhisarı Kalesi’ni görmek üzere nehir üzerindeki köprüden geçerken, Göksu deresine bakıyoruz. ‘’Aman Allah’ım! O ne muhteşem görüntü. Kendimi bir an için Hayaller ve Âşıklar Kenti Venedik ile gondolların dolaştığı kanallarda bulduğumu sandım.’’

Kendi kendime ‘’Venedik’te gondol sefası varsa, Göksu Deresinde de fasıllı sandal sefası olmalıdır.  Dedikten sonra, dere kenarında sıralanmış sandallar ve kotraların fotoğraflarını çekiyorum. 

Göksu Deresi

Göksu Deresi

Küçük kotrasında temizlik yapan bir beyefendiye yaklaşarak selamlıyorum. ‘’ Göksu Deresini Venedik Kanallarına ve kanallardaki gondollara benzettiğimi’’ söylüyorum. Haklısınız diyor. ‘’Üstelik Venedik gondollarından üstünlüğümüz var. Saltanat kayıklarının birebir düzenlemesi olan kayıklarla fasıllı turlar düzenleniyor.’’Geçmişte bir mesire yeri olan Göksu Çayırından söz ederken; karşımıza iki türlü gondol eğlencesi çıkmaktadır.

Bunlardan birincisi Göksu deresi içerisinde yapılan sanatsal ve kültürel etkinliklerdir. Göksu deresinin bir başka simgesi de dere boyunca kendini gösteren sandallardır. Bu sandallar arasında ara sıra yer alan saltanat kayıkları da ayrı bir renk ve canlılık katarlardı. İçi kadife kumaşla kaplanmış ve üç kürekçi tarafından çekilen bu sandallar mesire yerine olan ilgiyi arttırırdı. Saltanat mensupları Göksu’daki bu canlılığı paylaşmak üzere buraya gelirlerdi. İkincisi ise boğaz sefası olarak tanımlanan ve Göksu deresi dışına dek uzanan eğlencelerdir. Boğaz sefası olarak düzenlenen etkinlikler bitmiş. Ancak, Anadoluhisarı Turizm Kalkındırma Derneği’nin öncülüğünde, Göksu Deresinde, fasıllı sandal sefalarının sürmesi için büyük çaba harcanıyor.

Göksu Deresi ?stanbul

Derenin Boğaziçi’ne ulaştığı ve içinden geçtiği Göksu çayırının çok eski geçmişine, Bizanslıların yaşadığı döneme gidilirse; o dönemde bu alan gür ormanlarla kaplıydı. Ağaçların arasında su kaynakları vardı. Bu kaynaklardan fışkıran sular Bizanslılarca kutsal sayılıyor, bu sulardan içenlerin hastalıklardan kurtulduğuna, günahlarından arındığına inanılıyordu. Onun için her su kaynağının başına bir ayazma yapılmış, bu ayazmalara da koruyucu aziz tasvirleri konulmuştu.

2015-yaz-aylari-251

Göksu Deresi

Nehrin Boğaziçi’ne döküldüğü yerin güneyinde Sabancı Öğretmenevi bulunmaktadır. Tam karşısında Rumelihisarı Kalesi, kuzeyinde ise Fatih Sultan Mehmet Köprüsü’nün yer aldığı muhteşem bir manzarası sizi alır götürür hülyalara. Öğretmenevine komşu olan Kıyı Emniyet Anadolu Hisarı Eğitim Tesisi de kahvaltı edebileceğiniz güzel mekânlardan biridir. Hisar Caddesi geçildiğinde de Göksu Marine Balık ve Ocak Başı Restaurant karşımıza çıkar. İstanbul’un seçkin mekânlarından olan ‘‘Göksu Marine Restaurant’’ Türk ve dünya mutfağından yemekler sunmaktadır.

2015-yaz-aylari-249

Sunduğu lezzetleri, kapalı mekânda bir tekneyi andıran çok özel dekorasyonu, bahçesinde rengârenk mevsim çiçekleri, canlı müzik etkinlikleri, fasıllı sandal sefaları, güler yüzlü personeli ile verdiği hizmet anlayışıyla, misafirlerini en iyi şekilde ağırlamaya devam ediyor.

Göksu’yu en iyi tanımlayan Arif Sami Toker’in dizeleridir.

Çek küreği güzelim uzanalım Göksu’ya,

Gün inerken dönelim süzülelim Göksu’ya,

Karşımda güzel Bebek bakarken dolgun aya,

Su üstünde sekerek süzülelim Göksu’ya,

Mavi bir cennet gibi uzanıyor Marmara,

Bizde cennetten geçip uzanalım Göksu’ya

Share Button