Göktürk Göleti Tabiat Parkı İstanbul

 

Trafik çilesi bitmeyen İstanbul’un gürültüsünden sıkıldıysanız size güzel bir önerimiz var. Taksim’den yaklaşık 30 km kuzeyde, Hasdal yolundan yarım saatte ulaşabileceğiniz Göktürk Göleti Tabiat Parkına gelin. İstanbul’da piknik yapılabilecek yerlerden biri de Göktürk Göleti tabiat parkıdır. Üstelik giriş ücretleri de çok ucuz…Güzel olmasına rağmen fazla bilinmeyen bu gölet ve tabiat parkı, kargaşadan kaçanlar için eşsiz bir sığınak olabilir. Şehrin hem dışında hem de içinde olan gölet çevresinde düzenlenmiş piknik alanında oksijene doyacaksınız.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk merkeze oldukça yakın olan mesire yeri, Hasdal Kemerburgaz Yolu’nu kullanıp Göktürk Merkezine vardıktan sonra, İhsaniye Yolu’na saptığınızda karşınıza çıkacaktır. Bu doğa harikası yerde yürüyüş, koşu ya da piknik yapabilirsiniz. Ailenizle birlikte güzel vakit geçirebileceğiniz bu gölet ve çevresi, İstanbul’da sayılı tabiat güzelliklerinden biridir.

Fotoğraf makinenizi yanınıza almayı unutmayın lütfen. Gölete gölgeleri vuran Martıların, göletin mavisiyle ormanın yeşili arasındaki maceralarını görüntüleyebilirsiniz. Buna karşılık,  göletlerde yüzme ve balık avcılığının yasak olduğunu da belirtmeliyiz. Sadece yürüyüş ve resim çekmekten öte bisikletinizi alıp uzun bir yolculuğa da çıkabilirsiniz, düzgün toprak yolları ve kavşakları sizi güzel bir deneyim sunacaktır, böylece Arkadaşlarınızla beraber doğayla iç içe hızlı bir tur atmış olacaksınız.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Bitki örtüsü ve yaban hayatı özelliğine sahip, manzara bütünlüğü içinde halkın dinlenme ve eğlenmesine uygun olan tabiat parçaları ‘’Tabiat Parkı’’ olarak tanımlanmaktadır. 2011 yılında ilan edilen Göktürk Göleti Tabiat Parkı, ismini bir bölümü alan içerisinde bulunan Göktürk Göleti’nden almaktadır. Gölet, Karanlıkdere ve kolları tarafından beslenmektedir.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı içerisindeki günübirlik kullanım alanlarında piknik için uygun alanlar bulunmaktadır. Manzara seyir imkânı olan Tabiat Parkında yürüyüş, koşu ve bisiklet turu gibi etkinlikler yapılabilmektedir.

Yaklaşık 56 hektar alana sahip tabiat parkı zengin bir flora ve fauna/hayvan varlığına sahiptir. Alanda hâkim ağaç türü meşe ve gürgendir. Tabiat Parkı’nın barındırdığı ağaç türleri genel olarak Karaçam, Sahil Çamı, Saplı Meşe, Doğu Çınar, Doğu Kızılağacı, Doğu Kayını, Gürgen, Beyaz Çiçekli Dişbudak, Kocayemiş, Süs Eriği, Funda Çalısı, Akdeniz Defnesi, Böğürtlen, Orman sarmaşığı, Altınçanı, Dikenli Mersin olarak gözlemlenmiştir.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Tabiat Parkının hayvan türü çeşitliliğini genel olarak Yaban Domuzu, Kurt, Sincap, Çakal, Tilki, Köstebek ile Saksağan, Serçe, İspinoz gibi kuş türleri oluşturmaktadır.

Güzel ve hoş bir estetik görünümüne sahip bu yerde, doğal yaya yollarında yürüyüş yapabilir, spor ve doğa etkinliklerinden faydalanabilirsiniz.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

Share Button