Göktürk Özgecan Aslan Yaşam ve Yürüyüş Parkuru

İstanbul Eyüpsultan Belediyesi tarafından projelendirilen “Özgecan Aslan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkuru” 26 Mart 2017 Pazar günü, Göktürk Panayır Çayırı Caddesi’nde yapılan Esad Edin Halk Koşusuyla gerçekleştirildi.

Özgecan Aslan Mersin’in Tarsus ilçesinde 11 Şubat 2015’te tecavüz girişimine direndiği için bir minibüste öldürülen üniversite öğrencisi.

Aslan’ın yanmış bedeni 12 Şubat 2015 günü suçu beraberindeki iki kişiyle işlediğini itiraf eden kişinin jandarma ekiplerini olay yerine götürmesi ile bulunmuştu.

Kadına yönelik şiddete dikkat çekmek amacıyla 13 bin metrekare alana yapılan Özgecan Aslan Parkı’na toplam 2 milyon 500 bin lira harcama yapıldı. “Özgecan Aslan Sağlıklı Yaşam ve Yürüyüş Parkurunun açılışı 26 Mart Pazar günü, Göktürk Panayır Çayırı Caddesi’nde yapılan Esad Edin Halk Koşusuyla gerçekleştirildi.

13 bin metrekarelik alan kaplayan yürüyüş parkuru Göktürk fidanlık çevresinde yapılandırılmış durumda. Panayır Çayırı Caddesinden demir bir kapı ile parkur alanına girdiğimizde, sağ tarafında güvenlik konutu ve tuvaletler bulunuyor. Güvenlik binasının karşısında aerobik ve spor alanı, kafeterya ve oturma birimleriyle köpekleriyle gelen ailelerin kalabilecekleri özel bir alan bulunmakta. Köpekli ailelerin yürüyüş parkuruna girişleri uygun görülmemiş.

Spor alanının sol tarafında yaklaşık 100 metre sonra Alibeyköy Deresi karşımıza çıkıyor. Yeterli suyu olmayan bu dereye fabrika atıkları ile evsel atıklar da karışmış olmalı ki sıcak yaz günlerinde tahammül edilmeyen bir koku yaymakta. Çok emek ve çok para harcanan yürüyüş parkurunun çevresindeki bu derenin ıslah edilmesi ve kokuya neden olan atıkların engellenmesi gerektiğini Eyüp Belediyesi Beyaz Masaya bildirdim. Derede temizlik yapılmış ama atıkların önüne geçilememiş olmalı ki koku devam etmekte.

Dere boyunca bitki tünelinden geçip, yaklaşık 300 metre sonra 6 şerit olarak düzenlenmiş D020 karayolu kıyısına ulaşıyoruz. Karayoluna paralel olarak 900 metre daha gidersek, Göktürk giriş yoluna ulaşıyoruz ve geri dönüyoruz. Parkurun bu bölümünde Alibey deresi üzerinden geçen ahşap bir köprü bulunmakta.

Sabahın erken saatleriyle akşamın geç saatlerinde derenin kokusu pek hissedilmediğinden, Göktürk’teki vatandaşlar sağlıklı ve huzurlu ortamda spor yapabilmekte ve aileleriyle hoşça vakit geçirebilmektedirler.  Parkurun bir turu 2 800 metredir. Bir turdan sonra parkurun spor alanında da mekik, kol çekme ve bacak açma gibi aletlerden faydalanabiliriz.

Özgecan Aslan Yürüyüş Parkurunun evime uzaklığı yaklaşık 2 km, parkurun çevresi de yaklaşık 3 km olunca, evime dönüşü de eklediğimizde 7 km yürümüş oluyorum. Bedenim ve fiziksel beynim bu yürüyüşleri bahar havası olarak algılıyor. Her şeyin yolunda olduğuna inanıyor ve yenilenme yoluna gidiyor. Beden ve ruh sağlığımız için günde ortalama 5 km yürümemiz gerekiyor. Bu olanağı Göktürklülere sağladığı için Eyüp Belediyesi’ne teşekkür ederiz.

Share Button