Göktürk Köyüne Panoramik Bir Bakış

Son yıllarda, birbirinden oldukça farklı tarzlarda, ancak aynı zamanda birçok açıdan benzerliğe sahip kapalı site projelerinin ardı ardına inşa edildiği İstanbul’un Göktürk Beldesi, belli bir gelir seviyesinin üstündeki insanların yaşam mekânı haline gelmiş durumda…

Göktürk

1986 yılına kadar tarım ve hayvancılık yapmakta olan 800 nüfuslu bir köydü Göktürk. 1986 yılında Kemer Country projesiyle bambaşka bir çehreye dönüşen köy Belde olma özelliğini 1994 yılında kazandı. Sayıları gün geçtikçe artan lüks konut projelerine rağmen, Onu bir “köy” yapan nitelikleri hala taşıyor. Diğer taraftan hafriyat veya otlak alanı olarak kullanılan boş çayırların hemen yanında ünlü mimarların tasarladığı milyonlarca Lira’dan başlayan fiyatlarıyla “dışarıya kapalı lüks yaşamlar” sürüyor. Lüks konut sakinlerinin nüfusunu gün geçtikçe arttırdığı beldede, gelir farkı belirgin bir biçimde görselleşiyor. 

Yüzlerce belde ve şehir tanıttım sitelerimde, ancak yaşadığım mekanları tanıtma fırsatı yaratamadım bir türlü. Yaşadığım iki yerleşim biriminden biri Ankara Yaşam Kent Besa Karina evlerinde, diğeri de İstanbul’da Göktürk Köyü. Resmi adı Eyüp İlçesi’ne bağlı Göktürk merkez Mahallesi olan bu köy yatay gelişen bir yerleşim birimi. Başlangıçta yapılan planlarda 4 kattan daha fazlasına izin verilmemek üzere planlanmış.Kuzey ormanlarıyla çevrili bir yerleşim birimi olup, şu anda nüfusu 80 000’i geçmiş durumda.

Göktürk

1961-63 yılları arasında İstanbul Çapa İlköğretmen Okulu Müzik Seminerinde lise 1 ve 2. sınıflarını okumuştum. Bu nedenle bir İstanbul sevdam vardı. Eşimin de, başta anne ve babası olmak üzere, atalarının bir bölümü İstanbul kökenli olduğundan, O’nun da İstanbul sevdası vardı. Emekliliğimizde ev almayı düşündüğümüz yerdi İstanbul.

Ankara’da 40 yıl özel dersanelerde yoğun bir tempo ile çalıştıktan sonra, emekli olmak zorunda kalınca doğan boşluk bunalıma girmeme neden oldu. Bir hobi bulmalıydım kendime. Eşimin önerisiyle gezdiğim gördüğüm yerleri yazmalı, boşluktan kurtulmalı ve beynimi yenilemeliydim. Tarihi Yarımada’sı, oteki yaka olarak bilinen Pera’sı ki günümüzün Beyoğlu’su ve hepsinden önemlisi İstanbul Boğazı ile bir mücevherdi yazılarım için İstanbul.

Mimar olan eşim Serap Akıncı uzun araştırmalardan sonra, kesemize ve gönlümüze uygun olarak Göktürk’teki evimizi buldu. Bir sitede değildi, ancak cennete çevirebileceğim bahçemsi bir yeri vardı 11 daireli apartmanın. 2008 yılı Temmuz ayında evimizi satın aldık. O yıllarda oldukça bakir olan Göktürk 9 yılda olağanüstü bir gelişme gösterdi. Göktürk bu günkü ihtişamını Kemer Country projesine borçludur. Bir bakıma Göktürk, Kemer Country’dir.

Kemer Country; sırtını ormanlara yaslamış, Mimar Sinan’ın inşa ettiği su kemerleri ile İstanbul’u besleyen su havzalarının ortasında ve tarihi demiryolları güzergahında yer alan Göktürk Köyü üzerinde hayal edilmiş bir projedir. Kemer Country iki bölüm olarak düşünülmüş. Kemer Country’nin birinci bölümü olan Kemerköy’ün 1986 yılında projesine, 1989 yılında inşaatına başlanmış. 1200 dönümlük arazi üzerinde yer alan Kemerköy’ün 300 dönümü golf alanı olarak ayrılmış. Geriye kalan 900 dönüm üzerinde dikey ve yatay yapılanmanın birlikte yer aldığı konutlar, yeşil alanlar, göletler ve diğer site ortak parselleri yer almış. Kemer Country projesinin ikinci bölümü olan ‘’Kütük Evler’’ ise 2060 dönümlük arazi üzerinde yer almaktadır.

Evlerin iç tasarımında maksimum alan kullanımı sağlamak, pratiklik ve işlevsellik ön planda tutulmuştur. Dış planda ise, çevre ve doğanın güzelliklerine açılarak güneş ışığının bütünüyle girmesi için tasarlanmış ahşap cumba pencereler; ferah balkonlar ve kuzey rüzgârından korunan verandalar, geleneksel Osmanlı mimarisinden ve Boğaziçi konaklarından ilham alınarak projelendirilmesi, özelliklerinden sadece birkaçıdır. Dekoratif taşları ve ayrıcalıklı yapı malzemelerini ön plana çıkaran dış cepheler, doğal ışık ile oluşan sayısız gölge ve rengi vurgulamak üzere tasarlanmıştır. Kiremit çatılar sadece doğaya karışmakla kalmayıp, çevre ile birlikte yaşlanıp olgunlaşmaktadırlar.

Kemer Country’e bakıldığında yıllar içerisinde kendi kendine gelişmiş bir yapılanma görülebilir. Tüm siteler kendilerine has özelliklere sahip olup, inşa edilen tüm evler farklı, fakat uyumludurlar. 2 bölüm olarak değerlendirilebilecek Kemer Country projesinin ilk bölümü olan Kemerköy, 1200 dönümlük arazi üzerinde, ikinci bölümü olan kütük evler ise 206 hektarlık arazi üzerinde yer almaktadır. Hem Kemer Country sakinlerinin hem de İstanbul’un kulübü olan Kemer Country Club golf, atlı spor, tenis, wellness&fitness, basketbol, yüzme gibi spor olanakları yanında; Dünya mutfağından örnekler sunan yiyecek içecek alanları ve çeşitli etkinliklerle hayatın tüm renklerini sunan benzersiz bir tesis olarak Kemer Country projesi içinde hizmet vermektedir.

Göktürk Göleti Tabiat Parkı

 

Share Button