Nea Makri Atina

22 Mayıs 2017 Pazartesi, Nea Makri…

Attika Yarımadasının kuzey-doğusunda, Ege Denizi kıyısında, Rafina Limanının kuzeyinde çok güzel bir sahil kasabası Nea Makri…Önünde deniz, arkasında dağlar. Bizim konaklama yerimiz Golden Coast Tatil Köyünün de 3 km güneyinde kalıyor. 

Nea Makri demek, aynı zamanda deniz ve dağ demektir. Fethiye Ölüdeniz’e komşu Kayaköy’den 1922 mübadelesinde gelenler kurmuşlar. Yunanistan’da hangi şehrin önünde ”Nea” sözcüğü varsa bilin ki Türkiye’de yaşadıkları şehrin benzeri Yunanistan’da kurulmuştur. 

Konakladığımız Golden Coast Tatil Köyünden  3 km güneyimizde kalan bu şirin sahil kasabasına özel olarak düzenlenmiş bir yürüyüş parkurundan gidiliyor.

Golden Coast Tatil Köyünden çıkıp yürümeye başlıyoruz. Hava güzel mi güzel, deniz durgun ve ayna gibi…Güneş parlıyor. Daha ne isteriz. Dediğim gibi, Cennet de Cehennem de bu Dünya’da. Şu anda biz Cennet bölgesindeyiz.

3 km’lik yürüyüş parkurunun çevresinde tavernalar, kafeler, restaurantlar  yer almakla birlikte özel mülkiyete sahip şahane evler bulunuyor. Fıstık çamlarıyla palmiyeler arasında bulunan bu evlerde yaşayanlara huzur veriyor.

3 km’lik keyifli bir yürüyüşten sonra Nea Makri’ye giriş yaptık. Güzel bir sahil düzenlemesiyle karşılaşıyoruz. Çocuk park ve oyun alanları, aerobik aletleri ve oturma birimleri ile hem küçükler hem de büyükler düşünülmüş.

Bir süre sonra Nea Makri merkezine ulaşıyoruz. Panoramik bir turdan sonra görüyoruz ki, kasaba avuç içi kadar diyebileceğimiz biŕ liman çevresinde gelişmiş. Avuç içi gibi olan liman çevresinde fıstık çamları ve palmiyeler arasında yer alan taverna, restaurant ve kafelerde oturanlar görsel bir şölen eşliğinde yemek yemekte, bira ve şaraplarını, frappa adını verdikleri soğuk kahvelerini içmekteydiler.

Nea Makri ve Rafina plajlarının bulunduğu denizler, neredeyse yılın her mevsiminde sakindir. Plajlarındaki kumsallar temiz, ince ve altın sarısı rengindedir. Nea Makri kıyıları 2004 yılı Olimpiyat Oyunlarında Su Sporlarına, özellikle kürek sporlarındsn olan Kano Sporuna ev sahipliği yapmıştır.

Share Button