Tatil Cenneti Kemer

Antalya’nın 43 km batısında yer alan Kemer, Toros Dağları’nın tam bitiminde konumlanmıştır Dağ, orman ve denizin kaynaştığı bu cennet ilçe, 52 km uzunluğundaki sahil şeridi ile turizmin en önemli merkezleri arasında olmayı hak etmektedir.

Kıyı şeridi boyunca sıralanmış önemli turizm merkezleri arasında Çamyuva, Tekirova, Ulupınar, Göynük, Uzunçınar, Kuzdere gibi yerleşim birimleri bulunmaktadır.

Antalya’nın en güzel ilçelerinden biri olan Kemer’de tatil geçirmek isteyenleri çam ağaçları, görkemli dağlar ve kristal rengindeki denizden oluşan görsel bir şölen karşılar. Kemer’e kara yolu ile gidenler, çam ormanlarının arasında yemyeşil bir yolda ilerlerken, daha otellerine ulaşmadan tatilin coşkusuyla tanışırlar.

Yurdumuzun ve hatta yurt dışından gelenlerin de en popüler tatil rotaları arasında yer alan Kemer’de, üst kalitede hizmet veren tatil köylerinin varlığı da göze çarpar.

Antik kentler, muhteşem bir doğa, piknik yapılacak alanlar, çam ağaçlarının romantizmi ve daha fazlasını tatilinize sığdırmak isterseniz, Kemer otellerinden bir yer ayırtarak kendinize ve sevdiklerinize güzel bir sürpriz hazırlayabilirsiniz.

Antalya kemer yolu

Antalya Kemer yolu

Doğu’da Antalya’dan Batı’da Bodrum’a kadar zümrüt  gibi parlayan, mavi bayraklı Akdeniz sahillerinde yer alan cennet mekânlardan biridir Kemer İlçesi.  Yaklaşık 20 yıldır aralıklarla Kemer’e yaptığımız seyahatlerin kendisi bile başlı başına çok değerli ve huzur vericidir. Çünkü yolculuk sırasında zaman zaman katırtırnakları ile kesilen sonsuz çam ormanlarını, bir tarafta zümrüt yeşili denizi, diğer tarafta yüksekliği 3.000 metreden fazla yüksekliği olan etkileyici Toros Dağlarını görüyorsunuz.

Yol boyunca kimi zaman yukarılara tırmanıp kimi zaman aşağılara inen, kimi zaman içerilere girip kimi zaman sahile çıkan yolculuk kesinlikle sıkıcı olmuyor. 

Kumluca, kilometrelerce uzanan bir sera bölgesi. Finike portakalı, Demre biberi, diğer bölgeler patlıcanı ile ünlü ancak genel olarak salata ve meyveye dair ihtiyaç duyduğunuz her şeyi yolculuğunuz boyunca bulabilirsiniz. 

Antalya’nın küçük bir ilçesi olan Kemer örnek bir turizm beldesidir.

15-20 yıldır gitmemiş olanlar uğradığı takdirde, Kemer’deki büyük değişim nedeniyle ilçeyi tanımakta zorlanabilirler. İki binli yılların başında sınırlı sayıdaki dükkânları ve restoranları ile küçük ve tozluydu. İlçede abartılı sayılabilecek işletmeler vardı ki bunlar ticaret ve kâra “aç”, para bozarak turistleri dolandırmak isteyen, bitip tükenmeyen “Nerelisin” sorularına yanıt vermeyen ya da ‘’sana ne’’ diyenlere sinirlenen ve biraz agresifleşen sahipleri vardı. 

Günümüzde olgunlaşan, kendine güvenen, konuklarına saygılı davranan ve yaz sezonunda nüfusu on katına çıkarak 200 bini bulan, şık ve manzaralı, Amsterdam merkezinin bir kopyası gibi kendine özgü mimari özelliği olan otelleri ile Kemer, temiz ve düzenli bir ilçe.

Kemer Antalya

Kemer; Antalya’nın güney batısında, Antalya’dan yaklaşık 40 km uzaklıkta, Akdeniz kıyısında bulunan tatil cennetlerinden biridir.1980 li yıllara kadar, küçük bir köy konumunda iken, son 20 yıl içerisinde olağanüstü bir gelişme göstererek, Türk ve dünya turizminin önemli merkezlerinden biri haline gelmiştir. Batı Toros dağlarının eteklerinde, 52 kilometre kıyı şeridi bulunan  çok ender ilçelerden biridir. Eskiden, köy ya da kasaba durumunda olup, yeni yerel yönetimler yasası uyarınca; Kemer’in mahallesi durumuna giren önemli turizm merkezleri arasında da Çamyuva, Tekirova, Ulupınar, Göynük, Uzunçınar, Kuzdere bulunmaktadır.

Bugünkü Kemer’in bulunduğu yerde, 1910 lu yıllarda, Eski Köy adıyla bilinen ve dağlardan gelen seller sonucu, göl ve bataklıktan oluşan bir yerleşim yeri bulunuyormuş. Eski Köy halkı, kendilerini bu sellerden korumak için, kilometrelerce uzunluğunda taş duvarlar örmüş ve kemerler oluşturmuşlar. Bu nedenle de Eski Köy, taş duvar ve kemerlerden ötürü Kemer adını almış.1960 yıllara kadar, karayolu olmadığı için, ulaşım yalnız deniz yoluyla ve zor koşullarda sağlanıyormuş. Bu nedenle, Kemer ve çevresi bakir, bilinmeyen ve turizmden uzak bir yöre olarak kalmış.

1980 sonrasında uygulanan Güney Antalya Turizm Projesi çerçevesinde, yol ve diğer altyapı değerlerine hızla kavuşturulmuş. 2000 li yıllara kadar, sahil boyunca, iki şeritli gidiş gelişli olan otoyol, çok virajlı ve dardı. Günümüzde, bölünmüş yol projesi kapsamında, iki gidiş ve iki geliş olmak üzere, dört şeritli otoyolun yanı sıra, sık aralıklarla yapılan tüneller, hem virajları ortadan kaldırmış, hem de yolu kısaltmış. Ulaşım alabildiğine kolaylaştırılmış. Bu sonuç da Kemer’e olan ilginin ve turizm potansiyelinin artmasına neden olmuş.  Ulaşımın alabildiğine kolaylaştırılmış olmasının yanı sıra ve en önemlisi, Kemer’in, kolay kolay rastlanamayacak bir doğal güzelliğe sahip olmasıdır. Deniz, ormanlar ve dağlar bir noktada birleşmektedir. Her zaman karşılaşamayacağınız bir doğa manzarasıdır gördükleriniz.

Folklorik Yörük Parkı (10)

Kemer Folklorik Yörük Parkı

Kemer Folklorik Yörük Parkı

Gökyüzünün ve denizin  mavisi, ormanların yeşili ve yalnız Kemer’e özgü bir doğa manzarası karşınızda durur. Seyrine doyum olmayan bir manzaradır. Günlerce aç kaldıktan sonra, mükellef bir sofra ile karşılaşan insanlara benzersiniz. Ormanların yeşilliğine denizin berraklığı katılırken, deniz dalgalarının çam ağaçlarına kadar uzanması, çam ağaçlarının doğal gölgelikler oluşturması Kemer’in cazibesini arttırmaktadır.

Beldibi mevkiinden başlayarak, Tekirova’ya kadar olan tüm kıyılar, bütünüyle doğal plajlardır. Girintili ve çıkıntılı kıyılarında, bir çok koy, doğal plaj ve küçük doğal limanlar oluşmuştur. Kemer merkezinde bulunan plajlardan biri yat limanı yanında bulunan Ayışığı Plajı, diğeri de Kemer belediyesince işletilen Belediye Halk Plajıdır. Sırtını Batı Toros dağlarının eteklerine dayamış olan halk plajı da görkemli ve ilgi duyulan plajlardan birisi.

Çamyuva Kemer

Çamyuva Kemer

Çamyuva Kemer

Çamyuva Kemer

Kemer dışında, kemer Antalya yolunda, 5 km uzaklıkta bulunan Phaselis Antik kentindeki plajdan da yararlanmak mümkün. Turistik konaklama tesislerinin havuz ve plajlarından da yararlanmak olası. Kemer’e günübirlik uğranmış ise, Belediye Plajı ya da Ayışığı Plajından yararlanmak, hem ekonomik hem de keyiflidir. Kemer Halk plajından hareketle, güney doğuya doğru gidilirse; önce Kemer marinasına, sonra da Küçükburun yarımadasının güneyinde kalan Ayışığı plajına ulaşılır.

Kemer’in bir dünya cenneti olarak anılmasında ve anımsanmasında Ayışığı plajının önemli bir payı vardır. Deniz, orman ve Ayışığı plajı, adeta birleşmiş ve kaynaşmış. Çam ormanlarının Ayışığı plajını kucakladığı bu yörede, içerilere doğru ilerledikçe sedir ağaçları da görkemli yapılarıyla karşımıza çıkar. 1990 lı yıllarda keşfetmiştik bu dünya cennetini. O yıllarda, Kemer’deki pansiyonlardan birinde konaklamış, önce Belediye plajında denize girmiştik. Deniz sefası dışındaki zamanlarımızda gezerken, öncelikle  folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesinin farkına varmıştık. 

IÇamyuva Kemer

Çamyuva Kemer

Kemer Ulupınar Şelale

Kemer Ulupınar Şelale

Otantik bir yapısı vardı Folklorik Yörük parkının. Gözlemeler yapılıyordu. Açık hava müzesindeki doğal ortamlarında yaşayan koyun, keçi ve büyükbaş hayvanlardan sağlanan sütten yapılan yoğurt, yayık ayranı, kaymak ve tereyağı sunulmuştu tavukların gıdaklamaları ve horozların ötüşleri arasında. Küçükburun Yarımadası, İyicil Ailesi tarafından; yap işlet devret modeliyle kiralanarak, Folklorik Yörük Parkı, Açık hava Müzesine dönüştürülmüş. 1990 lı yıllarda, konuklar ücret ödemeden giriyorlardı açık hava müzesine. Belki de ücretsiz olduğu için, ziyaret edenler çoktu. 2010 yılındaki ziyaretimde, açık hava müzesi ücretli hale getirilmişti ve ziyaretçileri yok denecek kadar azdı. Kıl çadırlar, keçiler, tavuklar, horozlar, hatta tavşanlara bile rastlamıştım ama yeterli ziyaretçiye rastlayamadım bu ziyaretimde.

Kemer Ayışığı Plajı

Kemer Ayışığı Plajı

Ayışığı Plajına Küçükburun Yarımadasından bakıldığında, tüm görkemiyle, bir dünya cenneti karşımıza çıkar. Deniz, orman ve dağ üçlüsünün kucaklaştığı plaj, olağanüstü manzarasıyla gönüllere ferahlık verir. Seyrine doyum olamayan bu manzarayı dakikalarca seyredebilirsiniz Folklorik Yörük Parkı Açık Hava Müzesinden. Hele bir de taze yayık ayranı da sunulmuş ve arkasından tavşankanı demli çayınız gelmiş ise. Beldibi mevkiinden başlayıp Tekirova’ya kadar olan bölüm genellikle ince kumlardan oluşan doğal bir plaj olup, denize girenler tarafından tercih edilen plajlarındandır. Mavi Bayrak ödüllü bu gibi plajlarda; deniz suyunun temizliği, kıyılarının düzeni ve plaj hizmetlerinin kaliteli olması aranmaktadır. Kemer’deki Belediye plajı ile Ayışığı plajı istenen bu özellikleri taşımaktadır.

Share Button
3459 cevaplar

Yorumlar kapalı.