Almanya’nın Bilim ve Kültür Merkezi Köln

22 Ekim 2014 Çarşamba, Köln…

Benelüx & Paris Sonbahar turunun üçüncü günündeyiz. Dün Amsterdam merkezli Marken, Volendam ve Delft yörelerini içine alan Büyük Hollanda turundan büyük keyif almıştık. Tur sonrasında otelimizde gecelemek üzere, Amsterdam’a dönerken rehberimiz ertesi gün, 22 Ekim 2014 Çarşamba günü, Hollanda topraklarından ayrılarak Almanya topraklarına gireceğimizi söyledi. Lüksemburg’a giderken Köln’e uğrayacaktık, yaklaşık olarak 260 km yolumuz vardı.

Bu sabah saat 08.45 te tur otobüsündeki yerlerimizi almıştık. Bütün tur boyunca, kendiliğimizden, farklı koltuklara oturduk ve diğer konukların da haklarına saygılı olmaya çalıştık. Rehberimiz Can İliriş, Günaydın herkese deyip, yoklama yaptıktan sonra kaptana hareket işaretini verdi. Böylece 260 kilometrelik yolculuğumuz başladı.

Köln

Belki biliyorsunuz ama ben yine de bazı hatırlatmalar yapayım diyerek söze başlayan rehberimiz;  Almanya’nın dördüncü, Kuzey Ren-Vestfalya Eyaletinin en büyük kenti Köln’e gidiyoruz. Dedikten sonra Hollanda topraklarından Almanya topraklarına geçiş yapacağız.  Schengen Vizesi, Schengen kasabasında 1985 yılında imzalanan Schengen Antlaşmasını uygulayan yirmi beş  Avrupa  ülkesinin topraklarını kapsamaktadır.

Köln

Schengen bölgesi, alan içinde ve dışında seyahat edenler için, sınır kontrolleri ile uluslararası seyahat edenler için tek bir devlet gibi herhangi bir iç sınır kontrolü olmadan çalışır. Bu nedenle, Almanya’ya sorunsuz bir giriş yapacağız.

Almanya, 80 milyonun üzerindeki nüfusu ile Avrupa Birliği’nin en büyük nüfusa sahip ülkesi konumundadır. Üstelik Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra, dünyanın en çok göç alan ikinci ülkesidir. 10. yüzyıldan 1806 yılına kadar Cermen bölgeleri Kutsal Roma Cermen İmparatorluğu’nun bir parçası oldu. 16. yüzyıl boyunca kuzey Almanya bölgeleri,  Protestan Reformu’nun merkezi oldu. 

Cermen halkı ilk olarak 1871’de Fransa-Prusya Savaşı sırasında ulus-devlet haline geldi. II. Dünya Savaşı sonrasında, 1949’da, Almanya savaşı kazanan devletler tarafından iki devlete bölündü. Bu iki devlet 1990 yılında birleşti. Batı Almanya daha sonra adı Avrupa Birliği olan Avrupa Topluluğu’nun 1957’deki kurucu üyelerindendir. Birleşmeyle  Doğu Almanya da 1993’te bu birliğe üye olmuştur. Almanya bir federal parlamenter cumhuriyettir.  On altı eyaletten oluşmaktadır.

Rehberimizin bu açıklamaları oldukça yararlı oldu. Soluklanan rehberimiz, açıklamalara biraz ara verelim. Sizler de pencerelerinizden doğal çevrenin güzelliklerini içinize sindirin. Dedi. Otobanı ve çevreyi gözden geçiriyorum… Otobanın çevresinde yerleşim birimleri varsa, ses yalıtımı yapılmış olduğunu görüyorum. Otoban ile yerleşim birimi arasına ses yalıtım duvarları yapılmış. Kilometrelerce uzanan ses yalıtım duvarları ve panolarını oldukça ilginç buluyorum. Düzenlemelerin insan odaklı olması da hoşumuza gidiyor. Köln AlmanyaYerleşim birimleri geçildikten sonra ses duvarları ortadan kalkıyor. Uçsuz bucaksız kırlar ve çayırlar ortaya çıkıyor. Çayırlarda otlayan inekler, koyunlar ve atlar ile barındıkları çiftlikler dikkatimizi çekiyor. Bazı konuklarımızdan hayranlık ifade eden sesler duyuyorum. Öyle ki, önde oturan çiftlerden birinin hanımı ‘’Heidi çizgi filmlerini anımsadım birden. Büyükbabası ile yaşayan Heidi, uçsuz bucaksız kırlarda ve çayırlarda hoplayıp, zıplarken ne kadar da mutluydu.’’ Dedi. Benim de anılarım canlandı…

İsviçre’li yazar Johanna Spyri’nin  Heidi kitabının tamamının Heidi adı altında uyarlandığı çizgi dizi, döneminde herkes tarafından keyifle izlenmişti. Biz, çizgi film kahramanı Heidi’yi düşünürken rehberimizin sesi duyuldu tekrar. Arkadaşlar, biraz sonra Alman topraklarına giriş yapıyoruz. Dedikten sonra devam etti.

Köln

Köln, eyaletin en önemli ulaşım, kültür, bilim, sanat, ticaret ve eğlence merkezidir. Köln tam anlamıyla bir müzeler cennetidir. Kentte çok sayıda müze mevcuttur. Ayrıca demir ve havayolu ulaşım ağının da kesişme noktasıdır. Ren Nehri kentin tam ortasından geçmektedir. Şehrin her iki yakası sekiz köprüyle bağlanmıştır, bunlardan ikisi demiryolu köprüsüdür.

Ren Nehri,  İsviçre  Alplerinde  doğar.  Lihtenştayn ve Fransa sınırlarından Almanya ve Hollanda topraklarından geçtikten sonra Rotterdam’ da  Kuzey Denizi’ ne dökülür. 1230 km uzunluğuyla Batı Avrupa’ nın en önemli nehirlerinden biridir. Nehrin 883 kilometresi gemi ulaşımına elverişli olup, bu nehrin kolları ile birlikte kapladığı alan 185.000 km²dir. 

Köln

Kozmopolit bir yapıya sahip olan Köln’de turistlerin en çok ilgisini çeken şey ren Nehri ile Köln Katedrali’dir. Köln, Orta Çağ’da hızla büyüyerek Avrupa’nın en büyük merkezlerinden biri haline gelmişti. 12. yüzyıldan itibaren Köln, Hristiyan Âlemi’nde  Kudüs,  İstanbul ve Roma’nın ardından kutsal kent olarak ilan edildi. Kutsal Köln olarak da anılan kentte 1248 yılında Köln Katedrali’nin temeli atıldı. Hristiyanlığın Katolik mezhebi için açılmış çok önemli bir ibadethanedir.

1248 yılında temeli atılan katedral, tam 632 yıl sonra, 1880 yılında tamamlanabilmiştir. Kölner Dom olarak da adlandırılan Köln Katedrali, Gotik tarzda ve çift kulelidir. Unesco Kültür Mirası listesinde yer alan Köln Katedrali 7 000 m2 lik bir alan üzerine kurulmuş olup, kulelerinin yüksekliği 157 metreyi bulmaktadır.

2005 yılında düzenlenen Dünya Katolik Gençleri Günü dolayısıyla Papa XVI. Benedict Köln´e gelip, milyonlarca insana Köln´ün Hristiyan Âlemi için hala kutsal bir şehir olduğunu, bunda da yüzyıllardan bu yana kemikleri bu katedralde olan Üç Kutsal Kral´ın etkisinin olduğunu anlattı.

Rehberimizin anlattığı bu yararlı ve ilginç bilgileri dinlerken, zaman ve yol hızla akmış, Köln’e giriş yapmıştık. Köln Garı’nın hemen yanındaki alt geçitten geçip, katedralin önündeki meydanın az ilerisinde yer alan caddede otobüsümüz bizi indirdi. Elindeki kırmızı şemsiyesiyle önümüze düşen rehberimizin peşine düşerek, katedrale doğru yürümeye başladık.

Burada bizleri hoş bir sürpriz bekliyordu… Hemen karşı kaldırımda Şekerbank ve Ziraat Bankası’nın şubeleri vardı. Yanlarında ise guguklu saatlerin de satıldığı hediyelik eşya dükkânları bulunuyordu. Rehberimiz bizi uyardı. Her nekadar Türk bankaları olsalar da Alman bankaları gibi çalışmaktadırlar. Türkiye’de olduğu gibi yararlanamazsınız. Dedi… Nihayet Köln Katedrali’nin önündeki meydana ulaşmıştık. Katedral, ülkenin en çok turist çeken yapısı ve giriş ücretsiz. Katedrali ayrı bir yazı dizisi yapmak istiyor ve kısa kesiyorum. Bir sonraki yazı dizisinde, Köln Katedrali’nde buluşmak üzere…

Share Button