Paris Concorde Meydanı

Konkort Meydanı Paris

Paris kentini doyasıya yaşamak ve anlamak için meydan, bulvar, cadde ve sokaklarını gezmeyi sürdürüyoruz eşimle… Paris’in Ayrıcalıklı Bulvarı olan Şanzelize ya da Fransızların söylemiyle Champs Elysees Fransa’ya gelen her gezginin, bizim de, mutlaka görmek isteyeceği tam bir keyif bulvarı…

Placa de la Concorde panoramik

Google Haritalar

Fransızlar, Placa de la Concorde adıyla bilinen Konkord Meydanı ile Zafer Takı’nın bulunduğu Charles de Gaulle Meydanı arasındaki bu ulaşım aksına ‘’Dünyanın En Güzel Bulvarı’’ diyorlar. Biz de dünyanın en güzel keyif bulvarlarından biri olan Şanzelize üzerinden geldiğimiz Concorde Meydanını tanımak istiyoruz. Placa de la Concorde Paris’in en büyük meydanlarından biri olduğu gibi, kuzeybatısında Şanzelize, güneydoğusunda ise Catherine de Medicine’nin Paris’e hediyesi olan Tuilleries Bahçeleri yer alıyor.

Placa de la Concorde ve Madeleine Kilisesi

Placa de la Concorde ve Madeleine Kilisesi

Kuzeydoğusunda yer alan ve rehberimize göre Paris’in en az Notre dam ve Sacre  Coeur kiliseleri kadar değerli bir başka kilisesi Madeleine Kilisesi’dir. Bu yapı, mimari tarzı itibariyle Atina’daki meşhur Akropolis’i çağrıştırıyor demişti rehberimiz. Yapımına 1763’te başlanıp 1842’de açılan Madeleine (madlen) çepeçevre muhteşem sütunları, üçgen alınlıklı çatı düzeni, meydan ortasındaki konumu ve iç tasarımı ile kusursuz bir yapı ve bu nedenle Paris’te görülecek yerler listesinde yer almayı kesinlikle hak ediyor.

Konkort Meydanı Paris

Konkort Meydanı Paris

Bu özellikleri yakından görmek üzere, gezimizin bir başka zaman diliminde bu anıtsal yapıyı da görecektik. Güneyinde de Seine Nehri yer alan Placa de la Concorde Paris’i tanımak için mükemmel bir başlangıç noktası… Seine Nehri boyunca batı yönünde 15-20 dakika yürümeniz halinde, önce III. Alexandre Köprüsü ile Grand ve Petit Palais ile karşılaşır, daha sonra da Trocadero Gardens ile karşısındaki Eyfel Kulesi’ne ulaşırsınız. Geri dönerek, tekrar tanımak istediğimiz Placa de la Concorde meydanına odaklanalım.

Konkort Meydanı Paris

Şanzelize Bulvarı ile 250 bin metrekarelik Tuileries Bahçeleri arasında kalan bu sekizgen meydan, Fransızca adıyla Place de la Concorde, Bordeaux’ta bulunan Quinconces Meydanı’ndan sonra Fransa’nın en büyük ikinci meydanıdır. Meydanın dört bir yanına ülkenin önemli geçim kaynağı olan su taşımacılığı ya da Seine Nehri taşımacılığını simgeleyen altın yaldızlı heykellerin süslediği fıskiyeli çeşmeler bulunmakta. Dört bir köşesinde onlarca heykel bulunan meydanın göbeğinde ise Mısır’dan hediye gelen Luksor Dikilitaşı ya da obelisk bulunuyor.

Konkort Meydanı Paris

Konkort Meydanı Paris

Bu obelisk ya da dikili taş Kavalı Mehmet Ali paşa tarafından o dönemin Fransa kralı olan Louis Phillipe’ye armağan edilmiş. 3200 yıllık bir geçmişi olan dikili taş 230 ton ağırlığında ve 23 metre uzunluğundadır. Bu denli büyük olan obeliskin bulunduğu noktaya koyulması 5 yıl sürmüş. Obeliskin üzerinde yer alan hiyerogliflerin II. Ramses ile ilgili olduğu söyleniyor. Obeliskin yan tarafında yer alan gösterişli iki havuz ve çeşmeleri Vatikan’daki eserlerden esinlenerek yapılmış.

Konkort Meydanı Paris

Konkort Meydanı Paris

Bu iki havuzdan biri Fransa’da yer alan nehir ve gölleri diğeri ise Fransa’da yer alan denizleri temsil etmektedir demişti rehberimiz panoramik Paris turunda. Meydanın çevresinde yer alan onlarca heykelden her biri Fransa’da yer alan şehirleri temsil ediyormuş. Meydanın iyi bir başlangıç noktası olması ve çevre düzenlemesi Paris’te yer alan en prestijli otellerin bu meydanın çevresinde konuşlanmasını sağlamış. Meydan gün boyunca yerli ve yabancı pek çok turiste ev sahipliği yapmaktadır. Kendine has bir kalabalığı olsa da oldukça keyifli ve son derece güzel bir manzaraya sahip olan Placa de la Concorde gezildikten sonra bizi Louvre Müzesi’ne götürecek olan Tuileries ya da Kiremitçiler Bahçelerine giriyoruz…

Tuileries Bahçeleri

Share Button