Gümüldür İzmir

Mis kokulu satsumanın diyarı Gümüldür’ü, 1978 yılında geldiğimiz Merkez Bankası Sosyal tesislerinde yaptığımız bir haftalık tatilimizde tanımıştım.

Maviyle yeşil buluşturan doğası, yedi kilometrelik sahil şeridindeki mavi bayraklı plajları, her bütçeye uygun otelleriyle deniz turizminin hızla gelişen bölgelerinden biri Gümüldür’ü sonraki yıllarda TMO Sosyal Tesislerindeki tatillerimizde daha iyi tanıdım ve sevdim.

İzmir kent merkezine 50, Adnan Menderes Havaalanı’na 35 kilometre uzaklıkta bulunan Gümüldür’ü bu kez yükselen turizm merkezi özellikleriyle bir kez daha görme fırsatı yakaladım ailemle.

Ekim, kasım aylarında turuncuya bürünen Gümüldür, satsuma cinsi mandalinasıyla il sınırlarını aşan bir üne sahiptir. Ağırlıklı olarak tarım ve hayvancılığa dayalı ekonomisinde önemli yer tutan satsuma, bugün 12 bin dönümlük arazide yetiştirilirken, yılda 40 bin tonu bulan üretimin büyük bir bölümü de ihraç edilmektedir.

Halkın büyük bir kısmının satsuma yetiştiriciliğinden geçimini sağladığı Gümüldür’ de özellikle yaz aylarında ekonomiye yön veren bir diğer sektör turizmdir.

Yaz sezonunda yerli ve yabancı turistlere ev sahipliği yapan Gümüldür, konuklarına farklı tatil seçeneklerini bir arada sunar. Mavi bayraklı plajlarındaki konuklarından ötürü, yaz aylarında nüfusu 200 binleri bulan Gümüldür, Klaros, Kolophon ve Notion antik kentlerine yakınlığı nedeniyle kültür turizm meraklılarına da davet göndermektedir.

Klaros Antik Kenti

Klaros, kehanet merkezi Ahmetbeyli plajının 3 kilometre uzağında kalmaktadır. Denize kenarı olmayan tek İyon kenti olarak bilinir. Kolophon şehrine bağlı olarak kehanet kenti olarak ün yapmıştır.

Adak, armağan ve yazıt kazılar sonucu ortaya çıkmıştır. Bunun sebebi de şehrin kehanet alanında oldukça fazla bir üne sahip olmasından kaynaklanmaktadır. Tapınak Dor tarzında yapılmıştır. Tapınağın batı tarafında dev heykeller bulunmaktadır. Apollon ’un oturan heykelinin yanında annesinin ve ikiz kardeşi Artemis’in heykelleri bulunmaktadır.

Bu heykeller Helenistik dönemin özelliklerini yansıtmaktadır. Falcılık ile uğraşan rahiplerin odalarına ise tapınağın alt tarafında bulunan koridorlardan ulaşılmaktadır. Kemerli odanın içinde bir su kaynağı göze çarpar.  Yapının doğu tarafında bulunan sunağın önünde ki halkalar burada hayvanların kurban edildiği anlamını taşımaktadır. 

Notion Antik Kenti

İzmir-Kuşadası kavşağının sağında, deniz tarafında ve solunda iki antik kent yer almaktadır.

Deniz tarafında kalan ve Ahmetbeyli plajı ile içiçe olan Notion ilk kez 1921’de kazılmış. Kolophon kentinin güney limanı olduğu için, güney anlamına gelen bu isimle adlandırılmış. Kentin batı ve kuzeyindeki iki kapısı ayakta kalabilmiş.

Helenistik dönemde yapılmış, Roma döneminde değişikliğe uğramış tiyatroyu ve kent duvarlarından kalan bölümlerinin kalıntıları görülebilmektedir.

Akropolün üstünden Samos Adası ve Kuşadası’na doğru çok güzel bir deniz manzarası bulunmaktadır.

Share Button