Koronalı günler ve Carl Sagan

2 Nisan 2020 Perşembe, Ankara…

”Evdekal-Gönüllü Karantina” uygulamasının 22. gününe girdik 65 yaş üstündekiler olarak. Her zamanki gibi erkenden, işe gidecekmiş gibi kalkıp hazırlıklarımı yaptım.

Eşimle yaptığım kahvaltıdan sonra biraz kitap  karıştırarak eskilere, 1980’li yıllara gittim. İçinde bulunduğumuz Evreni ve bu evrendeki trilyonlarca yıldız ve bir o kadar gezegenden biri olan yerküremizi en iyi yorumlayanlardan biri olan Carl Sagan’ı anımsadım.

1996 yılında bu dünyadan göçen Carl Sagan’ın sıkı hayranlarından biriydim. 1980 yıllarında, yazarlığını ve sunuculuğunu yaptığı  “Cosmos” adlı bir belgeseli televizyon ekranında yayınladıktan sonra dünya çapında tanınmaya başlayan bir bilim adamı haline gelmişti. 13 bölümlük bu belgeselde, bilim dünyası ile doğrudan bağlantısı olmayan kişiler dahi birçok insana ulaşmıştı.

DNA’mızdaki nitrojen, dişlerimizdeki kalsiyum, kanımızdaki demir, elmalı turtamızdaki karbon, çöken yıldızların içlerinde yapıldı. Bizler, yıldızların malzemesinden yapıldık”

«BEN CARL Sagan ADINDA…

”…su, kalsiyum ve organik moleküllerin toplamıyım. Siz de öylesiniz, yalnız adınız başka. Ama hepsi bu kadar mı?» Olabilir mi?..

Cümlelerinden çok etkilenmiş ve sıkı hayranlarından biri olmuştum.

Carl Sagan, Gezegen Araştırmaları Laboratuvarı baş yöneticisi ve Cornell Üniversitesi Uzay Bilimleri ve Astronomi Bölümü öğretim üyesiydi.

Mariner, Viking ve Voyager uzay araçları yolculukları ve araştırmalarında başrolü oynamıştı. Uluslararası Astronomi Ödülünü kazanan bu ünlü bilimadamı, «Amerikan Astronomi Demeği Gezegenler Bilimi Bölümü», «Bilimin İlerleyişi Derneği» ve «Amerikan Jeofizik Birliği» başkanıydı.

Ve yine belgeseli ve ”Cosmos” adlı kitabından öğrenmiştim ki;

Evrenimizde yaklaşık 400 milyar gökadası ve her bir gök adasında da yaklaşık 400 milyar yıldız ve daha fazlası gezegenler bulunmaktaydı.

Binlerce kilometre uzanan bir kumsaldaki bir kum tanesiydi yerküremiz Evrende…Bir kum tanesi üzerindeki kavga niye? Diye sormamız gerekmiyor mu?

Evrenimizde esamesi okunmayacak kadar küçük yerküremizi esir almış Korona Virüsü…Herkesin yardıma ihtiyacı var. Nasıl ve ne şekilde olursa olsun yardımın toplanması, organize edilmesi ve ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması gerekiyor. Böyle bir zamanda İçişleri bakanımız ”benden izin alacaksınız” diyerek toplanan yardım paralarına el koyuyor.

Yardım yapması geren Devlet yardım topluyordu…

Share Button