Petnehazy Clup Hotel Budapeşte

              2 Mart 2019 Cumartesi, Budapeşte …

Eski Avusturya-Macaristan İmparatorluğu başkentlerinden biri olan Budapeşte’deyiz. Altı ay önceden planlamıştık eşimle. Budapeşte demek, Macaristan demekti. Macaristan denildiğinde ise hayallerimde Budin ve Estergon Kaleleri beliriyordu. Yaklaşık 150 yıllık Osmanlı yönetimi geliyordu. Diğer taraftan öğrencilik yıllarımdaki tarih derslerinde anlatılan Avusturya-Macaristan İmparatorluğu ile I. Dünya Savaşının başlaması geliyordu. Öyleydi çünkü Habsburg Arşidükü Franz Ferdinand’ın suikasta uğramasıyla, 14 Ağustos’ta başlayan ve sonraki dört yıl boyunca birkaç cephede devam eden savaş 17 milyon asker ve sivilin ölmesine neden olmuştu.

Orta Avrupa’da hüküm süren Avusturya-Macaristan İmparatorluğunu Habsburg Hanedanı yönetmişti. İmparatorluğu oluşturan Avusturya ve Macaristan içişlerinde bağımsız olan iki ayrı ülkeydiler. Başkentleri de Viyana ve Budapeşte kentleriydi.

1989 yılında, Avusturya’nın önemli eyaletlerinden biri olan Klagenfurt merkezli gezimizde, Avusturya’nın Başkenti Viyana’yı görme ve gezme şansını yakalamıştık. Bu kez Macaristan’ın Başkenti Budapeşte’yi bir hafta süreyle görme ve gezme şansını yakaladık. Şansını dediğime bakmayın. İnsanlar şanslarını kendileri yaratırlar. Öyledir çünkü ‘’şans, hazırlıklı olarak fırsatla karşılaşmaktır.’’ Budapeşte hazırlıklarını yapmıştık. En ekonomik konaklama ve uçak biletlerini de bulunca seyahatimizi gerçekleştirdik.

Petnehazy Clup Hotel Budapeşte

RCI üyeliğiyle geldiğimiz Petnehazy Clup Hotel, Budapeşte’nin yaklaşık 10 km kuzey-batısında, Buda tepelerine konuşlandırılmış bir dağ tatil köyü. Kaydımızı yaptırdıktan sonra, RCI üyeliğiyle gittiğimiz diğer konaklama yerlerinden farklı olarak burada kapalı mutfaklı bir yer verdiler bize. İki kişilik bungolovda salon, mutfak, yatak odası, tuvalet ve sauna odası  birbirinden bağımsız.

Petnehazy Clup Hotel yönetimi başta Estergon olmak üzere Viyana’ya da turlar düzenliyor. 6 Mart 2019 Salı günü Estergon’a, 7 Mart 2019 Çarşamba günü de düzenlenecek olan Viyana turuna katılacağız eşimle. Estergon’u ilk kez, 30 yıl önce gördüğüm Viyana’yı da ikinci kez görebilecek olmanın heyecanı içindeyim.

Petnehazy Clup Hotel

Petnehazy Clup Hotel doğaya en iyi uyum sağlamış otellerden biri olarak biliniyor. Bir tatil köyü görünümündeki konaklama yerinde bütün yapılar ağaçtan yapılmış. Ahşap oldukları için de doğaya mükemmel bir uyum sağlamışlar. Petnehazy otelin gerçekten de doğa ile rahatlatıcı bir ortam sunduğunu görüyoruz. Büyüleyici kulübelerinde ve ortak alanlarında saunaların yanı sıra, kapalı ve açık yüzme havuzları bulunmakta.

Ana yapıda 32 adet çift kişilik stüdyo odalar olduğunu öğreniyoruz. Bu stüdyolar kır evleriyle aynı standartlarda döşenmiş olup, mini mutfaklara, geniş balkonlara ve küvetli en-suite banyolara sahipmiş. 45 kır evinin hepsinde özel saunalar, çok odalı, tamamen mobilyalı mutfaklar, büyük teraslar ve muhteşem manzara olduğunu söylüyorlar.

Kırsal kesimde dinlendirici bir konaklama yapmak istiyorsanız? Diyorlar. Petnehazy sizin tercihiniz olmalı. Kendi yaz evinizi kendiniz ayırtın ve Buda tepelerini seyrederek büyük bir terasta yemek yemenin tadını çıkarın…Sessizlik isterseniz buradan daha iyisini bulamazsınız. Bir kitap alın elinize, çıkın balkona Buda tepelerine karşı. Büyük bir sessizlik içinde ve keyifle okuyun  kitabınızı. Olmazsa yürüyüş yollarını deneyin.
Yürüyüş yolları Petnehazy’nin arka bahçesinden başlıyor.  Budapeşte’nin en yüksek noktası olan Janos-hegy 526 metreye, 10 kilometre yürüyerek ulaşabilirsiniz. Janoshgeny kulesinden manzara gerçekten çok güzel ve tırmanmaya değer miş…Kuleye ulaştığınızda alacağınız ödül muhteşem bir manzara ile Budapeşte’nin panorama görüntüsüdür.

Share Button